All Inclusive***** na Slunečném Pobřeží? Ne, děkuji. Raději do Sofie na derby.
3. března si Bulhaři připomínají významný den Osvobození od osmanské nadvlády (1879). Letos tento svátek připadl na pátek před velkým sofijským derby, takže oslavy se v hlavním městě v různých podobách táhly přes celý víkend. K vidění byly jak vlaječky na ulicích, tak bílo-zeleno-červené dýmovnice a nacionalistické sektorovky na stadionech.

Bulharští chuligáni se v sobotu (20.2.2016) sešli, aby dojednali chuligánský kodex po polském vzoru. Setkání vyšlo z iniciativy chuligánů CSKA Sofia. Na setkání se sešli lídři klubů Levski Sofia, CSKA Sofia, Lokomotiv Sofia, Lokomotiv Plovdiv, Botev Plovdiv, Slavia Varna, Spartak Varna a Černo More Varna. Lídři těchto klubů se dohodli na těchto chuligánských pravidlech:

Fotoreport z domácího zápasu Levski proti Litexu, kde nechybělo choreo domácích, pyrotechnika a dobrý support celý zápas, více v článku

Ekipa Bultras Botev Plovdiv opustila stadion aby podpořila fanoušky čekající u stadionu, kteří nejsou vpuštěni, vtom je začíná atakovat policie, více ve videu

Zápas juniorek CSKA a Levski Sofia se neobešel bez potyček. Hrači a pár fanoušků CSKA se střetávají a dostávají do potyčky, z které odchází jeden hráč zraněn.

Lídr CSKA Sofia a skupiny "The Animals" (Rosen Petrov) byl poslán do vězení na pět let a tři měsíce.Tři roky a tři měsíce dostal pro účast v organizované kriminální skupině Zlatomir Ivanov - Zlatko Beret distribuce drog v Sofii, To soud byl odsouzen k "odnětí svobody". Nicméně Rosen Petrov nebyl zatčen a zůstal volný (17 únor). V roce 2006 byl odsouzen za řízení v opilosti, při které zabil jednoho člověka. 15.června byl zatčen a poslán do vězení.

 

V přátelském zápase CSKA Sofia - Ashdod, poté co hostující hráč tvrdě fauluje domácího hráče CSKA Sofia, domácí příznivci vtrhávají na plochu a nahánějí hosty po celém stadioně.

Zápas předních bulharských týmů provázela pekelná atmosféra, kterou dokreslovaly dýmovnice a pyrotechnika. Zápas byl na pět minut přerušen. CSKA Sofia má nového trenéra Luboslava Peneva, což je bývalý trenér repre Bulharska. Ten se opět zastal fanoušků po tomto utkání, když pravil, že se mu přesně taková atmosféra líbí, a komu nevyhovuje, tak ať na stadion nechodí. V článku 40 fotografií:

Pro bulharskou fanouškovskou scénu je typický horkokrevný balkánský styl. Bulharská scéna však není tak populární a respektovaná jako ta srbská, chorvatská či řecká. A Bulharsko není jen Levski a CSKA.
Bulharská fanouškovská scéna má své plusy i mínusy. Hlavním problémem jsou velmi nízké divácké návštěvy na zápasech. Například zápas evropského poháru dokáže do hlediště přitáhnout 20-35 tisíc fanoušků, ale následující zápas bulharské ligy stejného týmu navštíví zhruba jen 3000 diváků. Nicméně fanoušci CSKA Sofia dokáží připravit zajímavá ultras představení i pro tyto méně navštěvované utkání.

Zápas v ABA basket lize mezi Levski a Partizánem byl ukončen poté, co několik domácích napadá hosty z Partizánu a ty napadají jednoho z Levski, na to reaguje zbytek domácích a hosté z Bělehradu dostávají lynč. Více fotek v článku.

Před zápasem bylo zatčeno 47 chuligánů ze strany CSKA, kteří čekali na útok ze strany Levski. Chuligáni Levski byli vyzbrojeni mačetami a mečem. Během zápasu za zastavu 3:0 pro CSKA asi 600 fanoušků z Levski vniklo na hřistě aby se pokusilo ukončit zápas. Jinak jako vždy během dne několik šál a vlajek změnilo majitele za pomoci facek. Pyro a choreo z obou stran. Fotoreport v článku.

 

Video z potyček ze stadionu

Additional information