Na počest našeho 15. výročí hooligans.cz vám přinášíme rozhovor s jednim z nejlepších ruských fotbalových chuligánů z let 2000 - 2010 a prvním lídrem Gladiator Firm 96, skupiny Spartaku Moskva, která nedávno oslavila 17 let na scéně. Tato osoba podstatnou měrou přispěla v Rusku k fair play při domluvených bitkách. Více v článku.

Hooligans.cz: 1) Ahoj, mohl byste nám říct něco o sobě? Kolik je ti let, jak dlouho chodíš na zápasy Spartaku Moskva?

Jmenuji se Vasilij "Killer". Je mi 35 let. Myslím si, že Spartaku fandím od svých pěti let. Aktivní na stadionu a v chuligánských akcích jsem od roku 1995. Nyní se mnou stávají na stadioně dva moji synové a jsem na to velmi hrdý.

Hooligans.cz: 2) Můžeš nám představit svou skupinu Gladiators Firm 96? Jaké jsou vaše největší úspěchy? Kolik má GF členů?

Skupina Gladiators vznikla v roce 1996. To byli ti kluci, kteří se nechtěli stát členy Flint's Crew, což byla první oficiální chuligánská skupina fanoušků Spartaku. Ti se drželi formátu anglické scény, kdežto Gladiators se chtěli držet jiného formátu, který byl mixem italského a balkánského stylu a taky si jít takovou svou ruskou cestou. A jak ukázal čas, ta naše ruská cesta se nakonec stala prioritou. Členové Gladiators se v 90.letech zúčastnili téměř všech chuligánských konfrontací v Rusku se svými největšími rivaly: CSKA, Dynamem a Zenitem. Na začátku nového tisíciletí se skupina dostala do krize, ale v polovině prvního desetiletí milénia se skupina pevně vrací zpět mezi top firmy Spartaku, kde se drží i nadále. Konfrontací za celou dobu naší existence bylo opravdu velmi mnoho. Do Gladiators jsem vstoupil v roce 1998. Pro mě osobně to byly tyhle kultovní boje v Moskvě: "Sokolniki 1998" (Sokolniki je čtvrť i park u centra Moskvy - pozn.Správce), která je považována za nejpočetnější chuligánskou bitku v ruské historii, kde každá z obou bojujících stran měla více než tisíc účastníků. Dále to byly bitky "Kitaj-gorod 2001" (Kitaj-gorod je stanice metra v samém centru Moskvy - pozn.Správce), "Ulica 1995" v roce 2006 a "(ulice) Severjanin" v roce 2007. Tohle byly velké bitvy s CSKA, s výsledky remíza/vítězství/prohra/prohra. S chuligány Dynama Moskva v roce 2004 na třídě "Prospekt Mira". To je pro mě osobně nejbrutálnější bitka, která v konečném důsledku přinesla hodně průšvihů, ať už jde o zdraví kluků, ale i policii. Skončila nakonec našim vítězstvím, a připomenu ještě jednu naši výhru na ulici "Volžiskoj" v roce 2007. Mimo Moskvu bych zmínil bitvu v Petrohradě v roce 2005 na třídě "Prospekt Bolševiků" s chuligány Zenitu. Naše vítězství, pro které moc udělali kluci z Gladiators. Bylo ještě spousta masových bitek, ale i lokálních hodně početných bitek. Ale chtěli jste slyšet moje TOP bitky, a ty určitě patří k tomu nejlepšímu, co bylo na naší scéně. Počátkem roku 2010 se okolofutbalnaja kultura ve své osobitém ruském formátu přesouvá "do lesů". Polský styl. Teď už je to spíš druh sportu. A tenhle způsob je na naší scéně teď velmi populární. Myslím, že v dnešní době s ruskými top skupinami se mohou měřit jen ty nejlepší polské chuligánské skupiny. Co se týká dalších informací o historii a ideologii Gladiators firm, tak ty můžete najít na našich stránkách www.gf96.com.

Hooligans.cz: 3) Jaké jsou vaše oficiální přátelství jako Gladiators firm? Udržuje stálý kontakt s Lech Poznan?

Ty vztahy s Lechem jsou pouze na osobní úrovni, není moc lidí, kteří se s nimi znají. Jsou to opravdu silní kluci, kteří patří mezi TOP chuligány v Evropě. Co se týká přátelství, tak oficiálně má skupina Gladiators přátelství s bratrskou brigádou "UltraBoys" (Červená Hvězda Bělehrad, Srbsko). Je to historicky dané, že Srbsko a Rusko má blízko k sobě. Jedna víra, společná kultura, podobné osudy našich národů. Tento podzim to bude už 9 let našeho společného přátelství. Výsledkem těchto vztahů je velké bratrství mezi všemi fanoušky Spartaku a Červené Zvezdy. Myslím, že to byl i důvod, proč při slavnostním otevření velkého stadionu Spartaka pozval prezident našeho klubu právě Červenou Hvězdu Bělehrad. Byla to čest pro nás všechny.

(Ultras Boys (Červená Hvězda Bělehrad) a Gladiators Firm 96 na domácím zápase Červené Hvězdy Bělehrad)

Hooligans.cz: 4) Jak jste na tom v porovnání s konkurencí, jako je CSKA, Dynamo, nebo Zenit?

Podle mého názoru patří Gladiators firm do TOP10 hools skupin v Rusku, a do TOP3 hools skupin na Spartaku.

Hooligans.cz: 5) Jaký je váš názor na situaci na Ukrajině? Na mnoha zápasech byly vidět vlajky separatistů

Na Ukrajině je občanská válka. To je tragédie. Má odpověď na toto téma je jednoznačná! Jsem na straně Novorossiji (Jihovýchodní Ukrajiny), která stojí proti represivním a ozbrojeným silám Ukrajiny. Pár příkladů pro vás: to je stejné, jak nemohou Srbové podporovat Chorvaty/Albánce v boji proti Srbům. (To prostě není možné!). Jak opravdoví Poláci, kteří nikdy nezapomenou na masakr svých lidí z rukou ukrajinských katů na Volyni, nebudou nazývat Ukrajince svými bratry, tak i já, a jsem zcela na straně Rusů (Novorosijců!). To jsou skuteční hrdinové, kteří stáli a bránili svou zemi a své lidi! Oni bojují za svou ruskou identitu. V Evropě je totální štvanice na Rusko, ukládání sankcí, kvůli kterým většina obyčejných pracujících lidí v Polsku, Česku, Francii, atd. trpí. Informační válka, kde různá evropská a severoamerická liberální verbež říká, že Boeing na Ukrajině sestřelili Rusové, přitom do teď žadný vyšetřování není u konce. A ruská vláda ať se snaží sebevíc pomoct při vyšetřování, furt naráží do zdi. Asi EU/USA nepotřebují znát pravdu, protože oni už vědí jak to je a je jim to velmi nepříjemné. Pravdu potřebuje Rusko i Malajsie, ale zřejmě se jí nedočkáme. Nemáte dostatek alternativních zdrojů informací. Já můžu doma sledovat televizi a číst média v Rusku, na Ukrajině, v Evropě, USA. Můžete to taky? Západ stále truchlí za mrtvé "nebeské stovky" (tak se nazývá sto padlých, kteří šli při demonstracích s holýma rukama proti střelbě s ostrýma - pozn.Správce) v Kyjevě, ale u tisíce obětí na Donbasu dělá, že nevidí a neslyší. Občané Ukrajiny mohou? Ne, Ukrajina zakázala ruskou TV a ruská média. Kde je svoboda slova, co se stalo s liberálně demokratickými hodnotami, které do celého světa přivezli anglosasové? Kde jsou? Je to ironie. Jedni oligarchové svrhli druhé. Současná vládnoucí elita se dostala k moci krví a přivedla zemi do ekonomického chaosu, otrocké závislosti na západu, občanské války a brzy vypukne i hlad. Zato bez nevolníků a otroků. Vlajka separatistů (domobrany) na ruských tribunách? Vlajky Novorossiji (Nového Ruska), ale to nejsou vlajky separatistů. Jestli budeme mluvit o tribunách, tak v Rusku oficiálně Novorossii podporuje pouze fans scéna Zenitu Petrohrad. Zbytek mlčí, nebo veřejně vyhlásil neutralitu. A tak je to i u nás ve "Fratrii", kde se nachází velké množství hools a ultras Spartaku. A tak podle rozhodnutí Fratrie nesmí být vyvěšovány vlajky Novorossii ale ani vlajky na podporu Ukrajiny. Neutralita. To se rozhodlo poté, když v ultras sektoru při zápase vyvěsil Srb Ivan Bogdanov vlajku Doněcké republiky. Podlé mého názoru se rozhodnutí o neutralitě otáčí zády k Rusům v Donbasu. Proč někteří Rusové nechtějí podpořit Novorossiju? Je to proto, že ji podporuje Putin. Jsme v takové paradoxní situaci: když Putin řekne jakoukoliv věc, tak my musíme říct opak. A když teď Putin říká správné věci, tak my budeme stát proti tomu jen proto, že to řekl on? Blbost. Dnes Putin podporuje Novorossii a zítra ne - to je politika. Naší povinností je stát vždy za svými občany za všech okolností. Obrana Ruska - to je hlavní a nejvyšší hodnota v Rusku. Berete na vědomí, že jen pár set kilometrů od vás se bombardují města dělostřeleckou palbou, civilní čtvrtě, loupí, zabíjí a znásilňují se ženy a děti??? A to se děje v 21.století v blízkosti centra všeho světa, které znáte pod zkratkou EU. Nevěříte mi? Já věřím, že jednoho dne budete mít možnost dozvědět se pravdu o tom, co se tam děje. V řadách milice, ale i v řadách ukrajinských žoldáků bojuje mnoho zástupců z Evropy. Bojují za peníze, za svou pravdu, za to, čemu věří. Zvítězí někdo v téhle válce? Rusko zvítězí, jak tomu bylo vždycky! Ale poražení v globálním kontextu budou všichni. A vracíme se zpátky k vlajkám Novorossii na tribunách Spartaku, jsou tam a budou. Nebudou na sektorech Fratrie. Fratria není veškerá scéna Spartaku a všichni naši fanoušci. Třeba se v blízké budoucnosti některé věci změní a my v aktivním sektoru Fratrie uvidíme oddaného velitele domobrany Igora Strelkova!

(Členové Delije a Ultra Boys na přátelském zápas se Spartakem Moskva s vlajkou separatistů)

Hooligans.cz: 6) Na Spartaku je hodně dobrých skupin, je tam nějaká rivalita mezi vámi a ostatními skupinami nebo jakékoliv spory? Proč vlastně nevznikne jedna velká silná skupina?Je to kvůli rozlehlosti Moskvy?

Na Spartaku dnes existují dvě silné chuligánské skupiny, kteří mezi sebou vedou neviditelný konkurenční boj o to, kdo je číslo jedna mezi červenobílými. Jsou to chuligánské skupiny "Škola" a "The Union". Skupina Gladiators je podle mého názoru kvůli menšímu počtu svých členů až na třetím místě tohoto neformálního hodnocení.

Hooligans.cz: 7) Jaký je tvůj názor na hooligans scénu v Evropě? Kdo je dobrý soupeř pro vás?

Mně imponují scény, které kromě podpory svého oblíbeného klubu a města jsou vlastenecké a neústupné ve prospěch své země, své vlasti, historických kulturních hodnot svých obyvatel. Hnutí, která jsou proti multikulturalismu a pederastii. Mě až tak hluboce nezajímá kdo má jak krásné choreo, ale jestli mezi sebe pouští nějaký šmejdy. Tady ve východní Evropě, kam tyhle západní hodnoty přišly později, ten boj rozumu mezi Bohem a Satanem ještě má smysl. Ostatní většina to už prosrala!

Hooligans.cz: 8) Musím říct, že se mi moc líbil film Okolofutbal. Byl inspirován skutečnými událostmi? Jak jej přijala široká ruská veřejnost? Skončil film s nějakými výnosy nebo byl prodělečný? Jak to vypadá s druhým dílem Okolofutbalu?

No moc toho neřeknu. Zkusím se na film podívat pohledem běžného diváka. Dobrý film. Nedá se říct, že by to byl kasovní trhák, ale celkově u publika zaznamenal úspěch. Film byl na motivy několika skutečných událostí z dějin ruského chuligánství (okolofutbalu). Občas přikrášlené, občas přehnané. Ale tak je to samozřejmě jenom film. Připomenu, že natáčení se zúčastnili i sami původní aktéři těchto událostí. Přesto v tomto filmu je epizoda, kde se ukazuje situace, kdy červenobílí (Spartak) přepadli TOP skupinu Dynama Moskva. Jedna z filmových postav cituje moje slova ze skutečneho přiběhu. Podle filmu, a tak to bylo i v reálu, byl chycen před začátkem akce pozorovatel soupeře: Teď za to s námi půjdeš bojovat proti svým vlastním! A on šel. Byla to akce červenobílých chuligánských skupin Gladiators a Flints Crew. Jenže k samotnému střetu nedošlo. Jeden z nejvíc netrpělivých Gladiatorů vyběhl ze zálohy a křičel "Červená a bílá!" Na což celá TOP sestava chuligánů Dynama vzala nohy na ramena. Dokázali jsme dohnat pouze dva. S radostí půjdu do kina i na druhý díl, pokud teda bude.

 

(scéna z filmu Okolofutbalu o které píše Killer)

 

Hooligans.cz: 9) Byls někdy v České Republice na fotbale? Jaké máš případně vzpomínky?

V České republice jsem nebyl. Byl jsem na výjezdu na Slovensku v Žilině, kde s místním klubem hrál náš Spartak. Staré centrum Bratislavy je typické pro malá evropská města. A v blízkosti železničního nádraží musíte být ve střehu. Sovětská architektura, cigáni, špína, otupělost. Neříkejte, že tohle je hlavní město Slovenska. Žilina se mi líbila víc. Malé klidné městečko. Samozřejmě, že místní obyvatelé byli nadšení, když tam mírným způsobem vpadla armáda červenobílých fanatiků. V Žilině se v den zápasu přijala účast při organizování jednoho setkání, při kterém jsme si vyměnili zkušenosti s místní chuligánskou skupinou. No nedali jsme místním žádnou šanci. Díky fotbalu nebo i z jiných důvodů jsem měl možnost navštívit různé evropské země. Ale nejraději z Moskvy jezdím do Bělehradu. Tyhle dvě města jsou na vždy v mém srdci!

(Spartak Moskva v Žilině)

Hooligans.cz: 10) Díky za rozhovor!
Taky díky za umožnění tohoto rozhovoru a gratuluji k 15 letům hooligans.cz.

Additional information