Překlad policejní zprávy ze serveru http://slaska.policja.gov.pl:

"Akce obřích rozměrů se dnes (22.5.2018) zúčastnilo přes tisíc policajtů. Při akci bylo zadrženo celkem 39 osob, přičemž 38 osob čelí podezření z účasti v organizovaných zločineckých skupinách spojených s komunitou chuligánů. Členové skupin měli působit v posledních letech téměř v celé zemi. Šetření jsou pod dohledem slezského a małopolského oddělení prokuratury.

Od časných ranních hodin se ve Slezském a Małopolském vojvodství konaly dvě obrovské operace CBŚP týkající se skupin organizovaného zločinu. Na těchto akcích se zúčastnilo více než 1000 policajtů. Policisté z Ústředního úřadu pro vyšetřování policie byli podpořeni důstojníky z BOA KGP, policejního ředitelství v Katovicích a Krakově, policejních protiteroristických komand z celého Polska, pohraniční stráže a dokonce i Agentury pro vnitřní bezpečnost (tajná služba). Tyto akce jsou důsledkem mnoha měsíců tvrdé práce CBŚP, která akci prováděla pod dohledem dvou místních útvarů národního státního zastupitelství.

Policisté z CBŚP z rady v Katowicích již několik let provádějí vyšetřování organizované skupiny, jejíž členové jsou podezřelí ze zločinů násilí proti skupině obyvatel, výtržnictví a drogám. Zatím bylo zadrženo 15 podezřelých, z nichž 9 bylo zatčeno.

Dnes se uskutečnila další velká akce, během které bylo zadrženo 28 lidí. Ti jsou podezřelí z toho, že jsou členy organizované zločinecké skupiny, která působila v letech 2014-2017 v téměř celé zemi. Mezi zadrženými je i podezřelý z šéfování této skupiny - Łukasz L. pseudonym "Lucky". Zadržené osoby byly přivezeny do slezské pobočky Národního státního zastupitelství v Katovicích, kde jim bylo oznámeno celkem 80 obvinění. Mezi ně patří mimo jiné rvačky včetně ublížení na zdraví s následkem smrti, k níž došlo 24. října 2017 v obci Ruda Śląska. Patří tam i další brutální rvačka, která se konala 30. září 2017 v Katowicích, v důsledku níž mělo dojít k mnoha vážným zraněním. Kromě toho jeden z podezřelých čelí obvinění ze zahlazování stop trestného činu. Zadržení jsou také podezřelí z loupeží a vydírání ve Slezském Vojvodství, při jedné takové si měli přijít k majetku v hodnotě 200 000 zlotých (1,2milionu kč).

Skupina se také zabývala značným množstvím narkotik - nejméně 20 kilogramů konopí a 5 litrů psychotropních látek pro výrobu amfetaminu.

Během akce bylo prohledáno 30 objektů, přičemž bylo nalezeno 150 dávek kokainu, nebezpečné zbraně jako mačety, pepřové spreje i dvě střelné zbraně.

Následně proběhly akce v Małopolském vojvodství. Podle zjištění policistů z Ústředního úřadu pro vyšetřování policie v Krakově působili členové skupiny od roku 2006 do roku 2016. Během této doby pravděpodobně produkovali amfetamin stejně tak kokain, mefedron a marihuanu a pak jej prodávali téměř do celém Polsku. Navzdory tomu, že skupina byla velmi těsně uzavřena, se vyšetřovatelům podařilo zjistit, že zadržení byli schopni dodat velké množství různých drog na trh. Podle vyšetřovatelů měli členové skupiny specifické rozdělení rolí včetně dělení se o zisky.

V důsledku dnešní akce bylo zadrženo deset lidí, kteří byli podezřelí z účasti v organizované zločinecké skupině. V małopolském vojvodství bylo prohledáno celkem 13 míst, včetně prostor jednoho ze sportovních klubů. Byly zajištěny různé druhy nebezpečných předmětů, včetně mačet, tyčí a slzných plynů.

Zadržené osoby byly přivedeny na pobočku Okresní prokuratury Małopolska, kde byly obviněni ze spáchání 31 trestných činů. Obvinění se týkají členství v organizované zločinecké skupině a účasti v obchodu velkého množství omamných a psychotropních látek, tj. marihuany, kokainu, amfetaminu, mefedronu.

Vyšetřování pokračuje v obou případech a soud rozhodne o dalším osudu zadržených."   

 

Tolik policejní zpráva. Jedná se o tábory Ruchu Chorzow a Wisly Krakow. V prohledaném sportovním klubu se mělo nalézt i větší množství vlajek GKS Katowice a Baníku Ostrava. 

Additional information