Zatímco svět se podivuje nad chuligánem Royem z londýnského Millwallu, který se hrdinsky postavil s holýma rukama proti teroristům s nožem, a nechápe, že je to prostě jen normální člověk se sníženým pudem sebezáchovy, který si vypěstoval během let v ulicích a na stadionech, a je jeden z mnoha, jejichž obraz média roky pokřivují, v Polsku běží vše stejně jako každý týden - chuligánské akce, policejní akce, novinové články. V Polsku se zřejmě v nejbližších letech žádných terostických činů od islámských teroristů nedočkáme, a tak si můžete přečíst, na čem pracuje polská policie a "antiterorka" a také o některých trendech na této scéně, ke kterým se chuligáni uchylují kvůli zvýšenému policejnímu zájmu. Mimochodem když speciální policejní jednotka v roce 2010 rozkrývala a dostávala před soud jednu z hlavních chuligánských úderek Lechu Poznaň, pracovalo na této akci 500 policajtů (v tom 150 příslušníků speciální jednotky "antiterorky"). Tím, že Polsko nemá teroristy, může si místní policie dovolit nasadit pět set lidí na akce proti několika desítkám vesměs studentů, podnikatelů a otců od rodin (jak pak zaznělo pro veřejnost překvapivě u soudu), aby se nepoprali  dobrovolně a férově někde v lese.
Ale zpátky k článku o chuligánech Lechu, ze kterého můžete vysledovat, do jakých precizních detailů zachází při plánování chuligánských akcí. Zde překlad včerejšího článku z druhého nejprodávanějšího polského deníku Gazeta Wyborcza:"

Je sobota 20.května. Skupina 25ti fans Elany Toruň jede autami do Velkopolského vojvodství, kde jejich klub má hrát třetiligový zápas. Mezi obcemi Trzemeszno a Mogilno na silnici čeká deset aut s registračními značkami Varšavy. Když k těmto autům přijíždí kolona z Toruně, auta s varšavskými SPZ se dávají do pohybu a snaží se zablokovat cestu. Tohle však vidí policie, která jako eskorta doprovází Elanu. Policejní auta jedou rychle vpřed. Když tuto situaci vidí auta s SPZ Varšavy, tak rychle mizí pryč.

V Gnieznu se policii podaří jedno z těchto aut s SPZ Varšavy zastavit k silniční kontrole. Policie legitimuje řidiče i pasažéry. Ukazuje se, že to jsou chuligáni Lechu Poznaň, mezi nimi i Piotr W. z Jarocina, který je policii dobře známý jako člen chuligánské úderky, a který má na svém kontě už stíhání za trestný čin s obchodem s drogami.
Policie zjišťuje, že auto má falešné poznávací značky. Na originální SPZ s poznaňskými písmeny a čísly je přilepena samolepka s falešnými údaji odkazujícími na Varšavu. Řidič je pokutován. V kufru auta policie nachází chrániče na zuby, kukly a rukavice, které se používají na bojové sporty (MMA). Chuligáni to vysvětlí: Jeli jsme si zatrénovat bojové umění do lesa.
A falešná SPZ? Na tu mají taky odpověď: Kamarádi si z nás vystřelili, je to vtípek od nich.
Policajti z kriminálky, kteří se zabývají chuligánstvím, nepochybují o tom, že radikálové z Lechu chtěli zaútočit na fans Toruně. Z policejní kamery vyšlo najevo, že všechna auta měla falešné SPZ. A ujeli, když zjistili, že je přítomna policie. Policie i vysvětluje, proč Lech čekal na Elanu. Je to kvůli jejich přátelství s KKS Kalisz a Widzew Lodž, se kterýma má "kosu" Lech. Auta z Toruně nezastavila, útok se nestal. Takže nic víc, než pokutu za falešnou SPZ jsme jim nemohli dát, říká policejní mluvčí.
Policie odhaduje, že vozy, které unikly, mohly vést několik desítek bojovníků Lechu Poznaň. Policie připomíná, že vloni překazila tři podobné akce úderce Lechu. Policejní mluvčí ještě dodává, že se i nadále budou této skupině věnovat.
V Polsku jsou chuligáni Lechu po léta neporažení v ustawkách. Poznaňští jsou v chuligánském prostředí považování za nejvíce brutální, ale zároveň i za velmi čestné. Kopání je dovoleno, ale nejsou povoleny zbraně ani skákání po soupeři. Ani žádné mačety, se kterými běhají chuligáni v Krakově.
Bitky mají přísnou disciplínu, na kterou dohlíží "Olaf" (pozn.Správce - Olaf je Miroslaw O., stíhaný za chuligánské delikty, dle policie měl vést úderku Lechu od roku 2006), jejich šéf, který vyžaduje jak poslušnost, tak i výcvik v bojových sportech. Před několika lety prokutara potvrdila, že členové chuligánské bandy Lechu Poznaň jsou dobře organizovaný gang, jehože cílem bylo "dosáhnout co nejvíce vítězství v ustawkách". Tento proces stále ještě probíhá u soudu v Bydhošti. Jeden z obžalovaných v tomto procesu je i Piotr W., ten samý, který byl policií legitimován v Gniezně.
Před rokem v reportáži o chuligánech Lechu Poznaň, který se dá vyhledat na You Tube v ruském kanálu Okolofutbola.tv, řekl jeden z bitkařů Lechu s přezdívkou "Guma": "Je to tak, chci poměřit síly se stejným borcem jako jsem já z týmu soupeře. Jeden rád hraje šachy, druhý má rád badminton. Mě se líbí bitky."


Zdroj:
http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,21916394,bojowkarze-lecha-poznan-chcieli-napasc-na-kibicow-z-torunia.html?disableRedirects=true

Additional information