Co je to "ustawka" zřejmě pravidelný čtenář hooligans.cz ví. Pro ty, co neví, tak ustawka je domluvená bitka dvou skupin fotbalových hooligans, která má určitá pravidla. Odehrává se
na domluveném a schváleném místě v domluvený datum a čas a má dohodnutý počet, kdy v zásadě férovosti by měly být na obou stranách stejné počty bojovníků. Byť se dá domluvit i boj "banda na bandu". V ustawce nejsou povoleny zbraně, tedy je to jen boj na holé ruce. Někdy bývá kromě domluveného počtu účastníků i věkové omezení.
"Ustawka" tak jak ji známe byla vynalezena v Polsku.
V odborné literatuře se píše, že "ustawky" se začínají v Polsku objevovat ve druhé polovině 90. let minulého století. Jako vůbec historicky první ustawka je brána bitka mezi dvěma kluby z "Trojměstí", a to Arkou Gdynia a Lechií Gdaňsk. Ta se datuje do roku 1998, kdy proběhla ve formátu 21 na 21 a skončila remízou.


Tuto památnou událost na fanouškovské scéně zaregistrovalo celé Polsko, a "ustawky" se začaly množit. Ustawky odstartovaly "zbrojení", které účastníky bitek začalo nutit na sobě pracovat, dělat bojová umění, posilovat, což vedlo u některých družin k rozšíření stereoidů, amfetaminů a podobně. Nikdo, kdo reprezentoval svůj klub a svou fans skupinu
prostě nechtěl prohrát. Z počátku dominovali ustawkám chuligáni Arky Gdynia, kteří byli zároveň ragbisté. Časem se dostali na pomyslné první místo v ustawkách chuligáni Lechu Poznaň, kteří z něj dosud nebyli sesazeni.

Nejen v Polsku se na ustawku pohlíží jako na protiprávní jednání. Konkrétně v Polsku se využívá k obvinění paragraf 158 trestního zákona - "bojky" (tedy "boje"). Což je speciální paragraf, který se uplatňuje při rvačce tří a více osob, a obviněn může být nejen ten, kdo se rve, ale i ten, kdo se aktivně nezapojil, ale třeba jen stojí bokem a ostatní povzbuzuje. Trest je až tři roky vězení.


Než se polští radikální fans dostali do sporu s premiérem Donaldem Tuskem, nebyly v Polsku chuligánské ustawky policií až tak bedlivě sledovány. To se změnilo před loňským Mistrovstvím Evropy a trend pokračuje i po něm, kdy polská policie rozbila nejlepší polské ustawkové ekipy, a zátahy a zatýkání se nevyhnuly Lechu, Ruchu, Widzewu, Lubinu i dalším skupinám.
A tak je v Polsku doba na ustawky velmi nepříznivá.
Moc se o tom nemluví, ale zatímco v ČR nejsou známé žádné oběti či těžká zranění při ustawkách, v Polsku mají ustawky dvě oběti. V roce 2001 zemřel několik hodin po ustawce mezi Lechem a Widzewem chuligán Widzewu. V roce 2011 pak zemřel opět chuligán Widzewu při bitce mezi Widzewem a LKS Lodž w Poddębicach.

Notoricky známá ustawka, která se objevuje i v médiích je bitka Arky Gdynia a Legie Varšavy ve formátu 21 na 21, kterou Arka vyhrála (na youtube má video už 1,8milionu shlédnutí):

Ustawka polských chuligánských špiček Ruch Chorzow vs. Lech Poznaň:
Posupně se "ustawka" začíná přesouvat i za hranice Polska a míří i do České republiky a jde ruku v ruce s nastupujícími moderními technologiemi - mobily a internetem.

Historicky první česká domluvená bitka je z února 2000, kdy v Křelově u Olomouce proběhla bitka mezi Bohemkou (52) a Sigmou (36). Vítězství si tehdy připsali chuligáni Bohemians.

První česká "ustawka" se stejným počtem lidí na obou stranách se datuje k 26.dubna 2000, kdy se poprali chuligáni Baníku Ostrava s repre koalicí tvořenou 13 lidmi Sparty + 5 z Brna (5) a jedním z Budějovic ve formátu 19 na 19 před reprezentačním utkáním ČR - Izrael. Bitka se odehrála v Praze u kyvadla nad Letnou a skončila oficiálně remízou po dvou minutách boje. Pikantní na ní byla ta nedůvěra, která do té doby panovala mezi českými hooligans, protože střety se do té doby odehrávaly se zbraněmi. A tak i na tuto rvačku přišel Baník s tyčemi v rukou. Repre koalice už stála na místě s holými rukami. Jeden chuligán z Baníku řekl, že pravidla koalice dodržela a tak tyče chachaři odložili a šlo se na věc.

Ustawky se v tomto tisíciletí šíří i na Slovensko, ale také do dalších částí Evropy, například do Maďarska, Francie, Ukrajiny, Běloruska či do Ruska, kde si ustawka buduje velmi silnou pozici a díky malému zájmu ze strany policie se Rusko stává ustawkovou velmocí.


Fotka z ustawky mezi Baníkem Ostrava a repre koalicí (Sparty+Brno+Budějovic):

 


 

Související články:

Stalo se před 10 lety: ČR - Izrael: http://www.hooligans.cz/reports/10years/998-stalo-se-pred-10-lety-ff-c-8-repre-cesko-izrael-praha-26-4-2000-41
 

Additional information