Zelená pro pyro! DFB (Německý fotbalový svaz) pro prevenci a bezpečnost fotbalové kultury oficiálně udělilo zelenou v použití pyra Hamburku. Vše ale bude provedeno pod jasně stanovenými pravidly. V první řadě, bude se moci využít “pouze” 10 kouřových bomb při nástupu hráčů na hrací plochu a potažmo ještě pár jich může být využito v průběhu klání. Pyrotechnika bude jíž tuto sobotu v zápase druhé ligy proti Karlsruhe.

V řadě druhé, bude se jednat především o jednorázovou pyroshow, kterou budou provádět předem vybraní jedinci pod dozorem pyrotechnického odborníka. Nicméně prý není vyloučeno ani to, že by se mohli zapojit aktivní fanoušci Mimo to, v pohotovosti budou také hasiči. Nutno podotknout, že vedení Hamburku dlouhodobě bojuje za legalizaci a schválení pyrotechniky při fotbalových utkáních. „Není možné, aby něco, co je běžné na každém hudebním koncertě, nebylo pak povoleno na fotbalovém utkání,“ nechal se slyšet předseda HSV Bernd Hoffmann. Zároveň dodal, že se jedná o nedílnou součást německé fanouškovské kultury a je nutné najít praktické řešení či kompromis. Nyní tedy došlo k jakémusi prvnímu kroku, který by mohl znamenat brzké povolení pyrotechniky. Koneckonců, i statistiky z policejních zpráv dokazují, že pyroshow mají na svědomí mnohem méně zraněných lidí než například užívání pepřových sprejů. Každopádně, Hamburk využívá světlice, jejichž teplota dosahuje až 2500 °C, v Německu jsou známé pod lidovým názvem Bengalos.

To jeden z největších rivalů Hamburku, Werder Brémy, v minulé sezoně legálně zkoušel tzv. “studenou pyrotechniku”, která byla vyvinuta v Dánsku. Nicméně test selhal, jelikož tyto světlice vypouštěly nebezpečné a škodlivé plyny a jejich teplota dosahovala 300 až 500 °C, v závislosti na barvě.

DFB každopádně v souvislosti se zelenou pro pyro v Hamburku rovněž dodal, že by v budoucnosti mohly být uděleny další výjimky a dočkat by se tedy mohly i další kluby. V podstatě už záleží jen na tom, zda-li němečtí fanoušci budou schopni podmínky dodržovat, případně zda-li by to šlo ještě nějak fotbalovým příznivcům zpříjemnit tak, aby to nepřesáhlo bezpečnostní rizika. Rozhodně se však jedná o důležitý moment v této otázce. Do budoucna by to totiž mohlo mít vliv i na další soutěže, které by se mohly Bundesligou inspirovat.

Additional information