Koho by kdy napadlo, že by se na serveru pro opravdové fotbalové fanoušky našel prostor pro něco takového, jako je „energií nabitý“ paskvil z Lipska.

Velkoklub se svými podporovateli, kterým dává křídla (a především peníze) korporace s červeným turem ve znaku. Inu, stalo se – KULTRAS si opravdu naší pozornost zaslouží.

Na přelomu roku se jedním z fanclubů Red Bull Leipzig stalo sdružení lidí, kteří pojali support svému milovanému oddílu po svém. Dalo by se říci neobvykle; jinak než je tomu na aktivní fans scéně zvykem. Jak? Bez bubnů, bez megafonu, bez chorea… a v neposlední řadě bez stadionu.

Zatímco Ultras napříč Evropou ve svém volném čase lezou po kolenou a kreslí úchvatné obrazce na plachty, utrácí poslední peníze za materiál na prezentaci, drkotají se po nocích a v dešti stovky kilometrů za svým klubem, trpí buzeraci represivních složek, žehlí výtky manželek doma a šéfů v práci – Kultras z Lipska prožívají svou vášeň v „RBKultras salónku“.

„V našem ‚býčím salónku‘ vidíme přesně to, co v našem klubu. Je vysoce moderní, vysoce profesionální, opravdový, vyšperkovaný a krásný. Celkově vzato, šlape jako hodinky. Stejně jako RB Leipzig. Jako dobře řízená firma. To je přesně to, o co usilujeme“, nechal se slyšet fanclubácký séf Michael Zibell z malého městečka Borna, ležícího asi 30 km jižně od Lipska. A vzápětí objasňuje význam jejich iniciativy KULTRA: „Chceme ukázat, že fanoušci mohou být také jiní, než klasičtí ultras; 100% klub, 200% nasazení – ale bez třetích poločasů a ostatních nesmyslů…“

Dalo by se tedy shrnout, že představa nehynoucí oddanosti klubu podle zakladatelů této nové „fanouškovské platformy“ tkví v tom, že se člověk s partou známých sejde v luxusním baru u obrovské plazmové televize a bude se na ní dívat na fotbal (a pít pivo, samozřejmě!). Protože, „je to tu hezké…“, jak kolegovi Zibellovi nadšeně přitakávají ostatní členové RBKultras.

Svou filozofii zaznamenali i psanou formou na zdi svého mužného doupěte. Mimo jiné se tu hrdě tyčí stylově naaranžovaný nápis KULT OHNE TRADITION (Kult bez tradice)… Jenže, opravdu je možné mít kult bez tradice? Není právě tradice oním pilířem kultu? Jednomu by se chtělo říct: OHNE TRADITION KEIN KULT!

Additional information