Čtvrtfinále saského poháru (Sachsen-Pokal) nabídlo velice zajímavé utkání. Po 31 letech na sebe narazili dva nesmiřitelní soupeři, kteří se normálně nemají šanci na hřišti a tribunách potkat. BSG Chemie z páté ligy hostila na svém stadionu Alfred-Kunze-Sportpark městského rivala Lokomotiv ze čtvrté nejvyšší soutěže. Na programu dne tedy bylo východoněmecké derby v pravém slova smyslu. V očekávání byli všichni – fanoušci, ultras, chuligáni, novináři, papalášové z DFB (německý fotbalový svaz), fízlové…

Ihned po spatření pohárového pavouka se začaly rojit katastrofické scénáře a spřádat plány represivního aparátu ve spolupráci s kluby a městem, jak zápas uspořádat, resp. co nejvíc ho znepříjemnit aktivním fans.

Od prvotního nápadu, že se utkání odehraje s uzavřeným sektorem pro hosty, se volně přešlo k úmyslu odehrání zápasu v „Red Bull Areně“ – tedy na centrálním stadionu, který sloužil při MS 2006, na němž v současnosti hraje slavný, tradiční a všemi oblíbený velkoklub RB Leipzig.

Nakonec se situace vyvinula tak, že se zápas odehraje standardně na domácím svatostánku Chemie, hosté dostanou k dispozici 750 vstupenek, ale vše bude probíhat za velmi zpřísněných opatření. Na 200 nejradikálnějších příznivců LOK tak dostalo automaticky zákaz vstupu na stadion, v den utkání bylo zakázáno sdružovat se ve větších skupinách apod.

V týdnu před nedělním matchem již probíhají hecovačky z obou stran. Chemie se předvádí velkým počtem nových graffiti ve městě, především v ulicích kolem stadionu Lokomotivu. LOK se naopak vloupe na stadion BSG, kde v domácím kotli roztahují svou vlajku a natočí provokativní video:

Na výše zmíněné aktivity opět reaguje DFB výhružkami zákazu hostujících fans.

V den zápasu je v Lipsku dusná atmosféra. Obrovské množství policie na každém rohu, především pak před stadionem Lokomotivu, odkud se hosté svážejí speciálními autobusy do městské čtvrti Leutzsch, kde sídlí Chemie. Vše pod bedlivým dozorem psů, kteří se v kolonách antonů prohánějí městem jak smyslu zbavení. Nechybí přirozeně ani vodní dělo a hlídkující vrtulník.

Utkání začíná již ve 13,00 hod. a stadion je zaplněný velice solidně (oficiální počet diváků: 4.999). Domácí kotel je, stejně jako ten hostující, zaplněn celý a ověšen velkým množstvím pestrých vlajek, mnohdy s jasným odkazem na svou levicově orientovanou politiku. Nechybí ani flaga družebních přátel z Eintrachtu Frankfurt. Na začátku zápasu se Diablos prezentují nataženými pásy z galerie. První zelený nápis BSG CHEMIE LEIPZIG je následně přeměněn na černý nápis GRUPPO ANTI LOK. V průběhu špílu pak vytahují různé nápisy, které mají převážně za úkol zesměšnit soupeře. Občas však vzkazy působí poněkud nesoudně. Naznačovat, že fanatici LOKa existují pouze na internetu, je trochu zcestné. Už jen proto, že třetina jejich chuligánky je na nucené dovolené právě za mnohaletou nelítostnou šikanu BSG. Možná, že kdyby se Chemie trochu více snažila, tak by se o reálném fungování „céčkových“ LOK mohla přesvědčit na vlastní oči/kůži a nemuseli by se spoléhat na sociální sítě.

 

Ve druhém poločase Chemie sundává největší vlajku v kotli a namísto ní natahuje „koberec“ ze šál, triček, mikin a vlajek LOK. Suvenýrů je skutečně mnoho, ale příliš hodnotně na první pohled nevypadají. Drtivá většina úlovků jsou normálovské propriety. Každopádně určitý efekt to dává. Support je ze strany domácích dobrý. Na klub z páté ligy by se dalo říct vynikající. Kvalitní fanouškovskou základnu BSG bezesporu má. Některé popěvky jsou však velmi tendenční a celkem jasně odrážejí „liberální“ pohled ultrasáků na svět.

Hosté z již objasněných příčin bohužel při tomto derby zaostávají za svou obvyklou formou. Absence zlobivců je citelně znát jak na vizuální prezentaci, tak i dopingu. Levá a střední část jejich sektoru je evidentně zaplněna pikniky, pouze pravá část se jeví jako ultrasácká. Bylo vidět, že si kluby ve vzájemné kooperaci dobře pohlídali, kdo se na statek dostane a kdo ne. Support není zlý, ale oproti domácím zaostává. Speakeři na plotě se snaží z lidí vytřískat maximum, občas se jim to daří lépe, jindy hůře. Pravá část sektoru se prezentuje vlajkou GOOD NIGHT GREEN WHITE s notoricky známými kopajícími postavičkami. Na plotě se objevuje i pár zkrojených šál a triček BSG, z nichž později vzniká celkem slušný ohýnek. Ale ani v tomto případě se nejedná o žádné dech beroucí úlovky. V průběhu zápasu LOK také občas škádlí domácí různými nápisy a popěvky, za které jsou většinou počastováni skandováním „Nazi Schweine“.

Největší mela se děje na hřišti, kde hráči chvílemi působí dojmem, že jsou snad součástí některé z ekip. Pár zákroků by se neztratilo ani v nějaké nižší ruské lize, stejně jako následné vzájemné šťouchanice. Alespoň se něco dělo a rozproudilo to zimou ztuhlou krev na tribunách. Zápas v základní hrací době skončil bezbrankovou remízou, proto se přešlo k nastavení. V jeho druhé polovině střílí Lokomotiv gól a začíná být jasno o vítězi a poraženém; o postupujícím do semifinále a vyřazeném. Hostující sektor je v extázi, domácí jsou evidentně velmi zklamaní, ale oceňují hráče za bojovnost a prohru jim nedávají sežrat.

Napjaté derby je u konce, a ačkoliv nebylo vůbec zlé, zůstalo asi trochu za očekáváním. Ale to už tak občas u podobných zápasů bývá. Rozčarování zanechává především absence pyrotechniky. U hostů lze chápat, že ho jednoduše nepronesli (poté ale vyprázdnili sklady při oslavách na svém stadionu, kde vítali hráče), ale u domácích tato skutečnost vyvolává otázky, jestli v jejich případě nedošlo k nějakému podvolení se výhružkám klubu.

Snad se další derby v největším saském městě bude hrát dříve než za čtvrt století. Byla by škoda, aby se na vzájemné utkání jediných dvou klubů, které se v Lipsku počítají, čekalo tak dlouho.

FCK RBL! FCK DFB! FCK CPS!

 

 

 

 

Foto: G&U

Additional information