Vloni na podzim tomu bylo 30 let, co zemřel fanoušek Werderu Brémy. Jeho smrt mají na svědomí chuligáni Hamburgeru SV, a byla to první smrt v Německu, která se hooligans připisuje. Adrian Maleika se narodil 22.listopadu 1965 v Horním Slezsku, byl to tedy přistěhovaný etnický Němec. V šestnácti letech jel se členy brémského fanklubu "Die Treuen" ("Věrní") na výjezd do Hamburku na toto severní derby bývalých hanzovních měst.
Policie čekala na brémské fans a doprovázela je z hlavního hamburského nádraží na zastávku Stellingen. Část skupiny se ovšem odtrhla a vystoupila až o zastávku později v Eidestedtu bez policejní ochrany. Tady měli sraz fans Hamburgeru SV ze skupiny "Die Löwen" ("Lvi"), jejíž značnou část tvořili příznivci krajní pravice.

 

"Lvi"byli ozbrojeni plynovými pistolemi, světlicemi a kameny. Jakmile uviděli nepřátelské fans, přišel útok. Adrian Maleika se dal na útěk, ale byl zasažen cihlou do hlavy. Ztratil vědomí a na následky proražené lebky a krvácení do mozku o den později, 17. října 1982, v nemocnici skonal.
Na jeho pohřeb přijel kapitán Werderu Möhlmann, viceprezident klubu Fisher, trenér Werderu Lemke a další.


Jeho smrt vzbudila masivní mediální zájem. Navíc hrozilo, že po této události se vztahy mezi Werderem a Hamburgerem SV dostanou do stavu nekonečných odplat, a přinese to další krev. A tak se v prosinci 1982 sešlo na 200 pověřených zástupců z řad obou fanklubů, kde se dohodl "klid zbraní".


19.prosince 1983 bylo souzeno za tuto událost několik členů hamburských "Lvů". Jeden obžalovaný si odnesl za výtržnictví a za rvačku 2,5 roku vězení, druhý dostal deset měsíců podmíněně, jedna obžalovaná si odnesla 10 dnů veřejněprospěšných prací. Dalších pět lidí bylo zproštěno viny. Kdo zabil Maleika nebylo nikdy zjištěno.

Tuto neděli (27.1.2013) se hrálo derby mezi Hamburger SV a Werderem Brémy. V sektoru hostů se objevilo choreo připomínající smrt Adriana Maleika.

Additional information