Jak už jsme informovali, v Německu probíhal protest fanoušků nazvaný 12:12, kdy se do protestu zapojili fans z 1. a 2.Bundesligy a do 12 minuty a 12 vteřiny mlčeli.
Šlo o tlak na kluby, aby neschvalovaly na valném shromáždění 36 klubů, které se konalo 12.12.2012, bezpečnostní koncept skládající se ze 16 bodů, kdy některé body byly pro fanouškovskou kulturu velmi tvrdé a nesmyslné.
Celé ligové shromáždění se zaštitovalo slovy o stoupající tendenci násilí a pyrotechnice, ale faktem je, že se žádné násilnsoti v 1. a 2. Bundeslize neodehrávají.
A tak se spekulovalo, jestli to celé není jen předvolební taktika 9 měsíců před německými volbami, aby získal ministr vnitra před veřejností zásluhy.


12.12.2012 proběhlo ono valné shromáždění, a i když byly protesty německých fanoušků mohutné, nebyly nic platné (před budovu, kde se valné shromáždění konalo přijelo přímo protestovat 600 fans z různých bundesligových měst). Valné shromáždění DFL schválilo všech 16 bodů, ve většině případů souhlasilo s body více jak 90% hlasujících.
Proti těmto 16 bodům byly nakonec jen dva kluby - St. Pauli a Union Berlín. St. Pauli se pokusili odložit hlasování hned v začátku valného shromáždění, ale to se nezdařilo a pro tento návrh hlasovalo jen 5 klubů včetně St. Pauli. A tak se celý bezpečnostní koncept schálil.


Tvrdá jádra německých klubů si však dokázala, že umí táhnout za jeden provaz, i když výsledkem je neúspěch. Upřímně řečeno, nějaké radikální dopady to mít až tolik na německé fans nebude, protože tyto pravidla, která se 12.12. schválila už stejně de facto platí a používaly se už v minulých týdnech i měsících. Na papír to psát a schvalovat  to nebylo nutné, protože kluby stejně měly prostředky na tato opatření v zákoně i v návštěvním řádu a drtivou většinu kroků už používají.
Šlo tedy hlavně o symbolický protest, aby se jasně ukázalo, že s tím fanoušci nesouhlasí.
Přesto se německá fans scéna rozkoukává a rozhoduje, jak dál. Teď bude v německém fotbale zimní přestávka a němečtí fans budou mít čas se domluvit na jednotném tažení. Přesto se už první fankluby rozhodly v protestech pokračovat, a ne že budou mlčet jen prvních 12 minut a 12 vteřin, jako v posledních týdnech protestů, ale rozšířili to na 90 minut bez fandění a vyvěšení klubových symbolů.
Toto vyhlásily jako první fankluby týmů VfB Stuttgartu a Sandhausenu. Postupně se přidali fans 1.FC Kaiserslautern a VfR Aalen. Další kluby vytáhly protestní transparenty.


Fotky z protestů "12:12", jak se prezentovaly před valným shromážděním některé fankluby:

1. FC Kaiserslautern


 

1. FC Köln1. FC Union Berlin1. FSV Mainz 05AugsburgBayer LeverkusenBayern MnichovBorussia DortmundBorussia MönchengladbachDynamo DresdenEintracht FrankfurtFC Energie CottbusFC Ingolstadt 04FC NorimberkFC Schalke 04FC St. PauliHamburger SVHannover 96Hertha BSCMSV DuisburgSpVgg Greuther FürthSSV Jahn RegensburgTSG HoffenheimVfB StuttgartVfL BochumVfL WolfsburgVfR AalenWerder Brémy


 

Fotky protestujících fanklubů po už schváleném konceptu opatření z víkendu 14.-16.12.:

1FC Kaiserslautern - VfR AalenBayer 04 Leverkusen - Hamburger SV

Bayern Mnichov - Borussia MönchengladbachFSV Mainz 05 - VfB Stuttgart

 

 

Additional information