28.března letošního roku vyšla v Anglii další kniha zabývající se chuligánstvím. A je to chuligánství viděné okem Barringtona Patterson, jednoho z nejznámějších chuligánů Birminghamu City z gangu Zulu Warriors.

Barrington Patterson je černý chuligán, a mezi anglickými hools je známý pod přezdívkou "One-Eyed Baz", tedy "Jednooký Baz". Knihu, která se jmenuje "One-Eyed Baz: The Story of Barrington 'Zulu' Patterson", napsal ve spolupráci s Cassem Pennantem, který je z I.C.F. z West Hamu.

Když už jsme u knížek, tak ještě jedna odbočka od tématu. 4.července letošního roku v Anglii vyjde kniha "Running with the Firm" (vlevo na obrázku obal knihy), jejímž autorem je policajt James Bannon.

 

V roce 1995 byl natočen velice podařený film z chuligánského prostředí pod originálním názvem "I.D.", u nás známý jako "Inkognito". Po jeho uveřejnění proběhly v Anglii spekulace, že ve filmu policií infitrovaný fiktivní gang z Shadwell Town je vlastně Millwall FC a jestli nebyl natočen dle skutečné události.

Ale tehdy zůstalo jen u spekulací. Jak se nyní zdá, nebude to daleko od pravdy. Policajt Bannon by měl ve své knize popsat, jak infiltroval jeden z nejtvrdších anglických chuligánských gangů - Bushwhackers z Millwall F.C. Dost možná se zjistí, že film I.D. byl tak trochu a minimálně z části o něm.

 

 

Zpět ale ke knize od Jednookého Baze a přestavme si aktéry knihy:

Zulu Warriors

Zulu Warriors jsou z chuligánského hlediska přední anglický chuligánský gang. Jeho založení se datuje do roku 1982, kdy fans Manchesteru City posměšně skandovali na fans Birminghamu City "Zulu, Zulu"*. Proč tak fans Manchesteru činili je jasné, mezi fans Birminghamu City bylo vždy velké množství přistěhovalců, etnický mix s velkým množstvím černochů. Fans Birminghamu se toho skandování chytli a přejmenovali svou chuligánskou úderku z původní Apex firm na Zulu Warriors. Tato chuligánská firma se svým složením značně vymyká obvýklým anglickým chuligánským firmám, kde dominují bílí Britové, mnohdy z krajně pravicových organizací. V Zulu Warriors jsou nejen černoši, ale i Irové, Asiaté a běloši. Jejich síla se odhaduje na 700-800 členů. A to při Birmingham City operují ještě různé chuligánské odnože, jako jsou Brew Crew či Junior Business Boys.

Zulu Warriors z celého srdce nenávidí fanoušky z West Midlans a z Aston Villy. Zulu Warriors se porvali s kde kým, známé jsou jejich bitky s chuligány Millwallu, Stoke City, Wolverhamptonu, Cardiff City i West Hamu.

 Za svých více jak 30 let na chuligánské scéně se Zulu Warriors zúčastnili velkého množství bitek a výtržností. Namátkou lze vybrat tu z května 1985, kdy přicestovali chuligáni z Leedsu do Birminghamu. Při tomto utkání byly k vidění krvavé scény, které si vyžádaly okolo 200 raněných, z toho 96 policajtů. Bitky s policií vedl i Leeds, a tehdy jeden fanoušek Leedsu při nich zemřel.

Zulu Warriors se nevyhnuly ani policejní operace. V roce 1987 udělala policie razie do bytů 67 členů Zulu Warriors a po domovních prohlídkách pak do médií kriminalisté mávali zabavenými noži, obušky a fotoalby s výstřižky násilností o Zulu Warriors a jejich bitkami s policajty či s jinými hools. Tato policejní operace měla krycí název Red Card. Na 49 zatčených se jim podařilo něco najít a odnesli si tak od soudu tresty.

O Zulu Warriors byl v roce 1988 natočen film "The Firm". Zulu Warriors se také objevili ve filmu Green Street Hooligans, právě s nimi se měli po utkání s Birminghamem poprat chuligáni z fiktivního Green Street Elite (GSE).

 

 

Jednooký Baz,

občanským jménem Barrington Renford Patterson, je už starší chlapík a vůdčí osoba Zulu Warriors. Letos v létě mu bude 48 let. Už v mládí přišel o oko, a nebylo to ve rvačce, ale při nehodě. A tak vidí jen na jedno oko a proto jeho přezdívka. Od mladých let žil drsným pouličním životem v Birminghamu. Nerval se jen na fotbalech, ale také ve střetech s policií při rasových nepokojích v 80.letech minulého století, kdy stál na straně černošské komunity.

Někdy zaznívají hlasy, že britští chuligáni se vlastně na ruce neumí příliš prát. Jednooký Baz mezi ně určitě nepatří. Krom řady pouličních rvaček závodil v profi kickboxu, v roce 1997 skončil třetí na Mistrovství Evropy. Má za sebou přes 60 zápasů a jeden z nich prohrál i s Vitalijem Klitchkem.

Věnoval se i MMA na profi úrovni, ovšem po sedmém zápase se na víc jak tři roky stáhl z MMA. Prohrál tehdy (rok 2005) v prvním kole s Marcem Emmanuelem z Francie. Na tento zápas, který se konal v anglickém Coventry, však dorazila i početná delegace Zulu Warriors, kterým se výsledek nelíbil a strhly se nepokoje, po kterých policie celý galavečer ukončila a 3000 diváků bylo evakuováno.

V roce 2010 o něm vyšla autobiografie pod názvem Barrington One-Eyed Baz, kterou napsal s Cassem Pennantem.

 

 

 

Související články:

O konkurenčních hools z Birminghamu se dočtete v článku Historie hooligans Aston Villa:

http://www.hooligans.cz/reports/foreign/44-eng/873-anglie-historie-hooligans-aston-villa

 

*Zulové jsou početný černošský kmen žijící na jihu Afriky

Additional information