Do Prahy zavítá ve čtvrtek londýnský velkoklub Chelsea. A k Chelsea neodmyslitelně patří i legenda světového chuligánství - Chelsea Headhunters. Dnes už jsou lidi z této skupiny v hodně pokročilém věku a po poslední akci v roce 2010 s Cardiffem je jich i hodně ve vězení. Tudíž nedá se počítat, že by se v pražských ulicích odehrálo něco významějšího, ostatně všichni známější chuligáni mají problém vycestovat a navíc je policie bdělá. Chelsea Headhunters je dnes spíše značka starého chuligánství, ale tak trochu i prodejní artikl. O této značce se můžete dočíst v některých knihách, které se dostaly i mimo Británii (např. kniha Hoolifan); o chuligánech Chelsea je i výborný film Football Factory.
Více o Chelsea Headhunters v krátkém profilu níže:


Chelsea Headhunters
Historie chuligánů z Chelsea se začala psát na konci 60. let. To si chuligáni ze Stamford Bridge ještě říkali Chelsea Shed Boys. Tento chuligánský gang, respektive "firma", jak se správně v Anglii (ale i v jiných státech) nazývají chuligánská uskupení, patřila spolu s firmou Mile End Mob z West Hamu United k prvním chuligánským uskupení.

Prvním šéfem Chelsea Shed Boys byl Danny "Eccles" Artkin (někdy se uvádí Harkins), který byl zároveň aktivní i ve skinheadském hnutí a který měl vizi, že ta mladá generace, kterou vidí na tribunách je jako stvořená k boji.
 

Danny Eccles


V té době ovšem neměli skinheadi ještě rasové předsudky, které se pak objevily u chuligánů Chelsea až na konci 70.let, a které přetrvaly i do dalších období. V té době bylo i v řadách Chelsea několik černých skinheadů, včetně proslulého "Jednorukého Babse" a stejně tak na tom byly i další Chelsea gangy z oblastí Stockwelu, Brixtonu, Battersea či Sloughu, byť drtivá většina členů byla bílých. Zlomem pro chuligány v Chelsea přišel až v 70. letech, kdy chuligáni Chelsea začali sympatizovat s anglickou ultrapravicovou stranou - Národní Frontou. Chuligáni z Chelsea podporovali nebo byli zapojeni i v dalších rasistických či nacionalistických organizacích, ať už v teroristické Combat 18, či polovojenských loyalistických skupinách U.D.A. (Ulster Defence Association) či U.V.F. (Ulster Volunteer Force).

V roce 1995 zaniká název Chelsea Shed Boys a objevuje se Chelsea Headhunters.


Policie se chuligány Chelsea pokusila v roce 1986 rozbít při operaci "Vlastní gól". Tehdy bylo zatčeno devět hools z Chelsea, a jako šéf byl policií označen Terry Last, který pracoval jako právník v advokátní kanceláři. Od soudu si nakonec šest obžalovaných odneslo tvrdé tresty v rozmezí 5-10 let na tvrdo. Až při odvolání v roce 1989 byl jejich proces označen jako vykonstruovaný a vysoudili tučné odškodné.

 

Chuligáni z Chelsea si v Anglii vydobili na chuligánské scéně značné renomé, patřili mezi přední anglické chuligánské gangy spolu s Millwallem a West Hamem. Tito jmenovaní patří také k jejich největším nepřátelům, ke kterým však cítí respekt. Nenávist bez respektu mají Headhunters k Tottenhamu, Manchesteru United, Livepoolu, Arsenalu, Fulhamu či Queen's Park Rangers. Družbu chuligáni Chelsea udržují s Glasgow Rangers, ale také s Linfieldem a ostatními kluby, které nenávidí Irskou Republikánskou Armádu. Mimo Ostrovy jsou přátelské vztahy i s Feyenoordem a Laziem.


Světovou proslulost, ale zároveň i rozsudek smrti od systému si získali Chelsea Headhunters díky jednomu dílu dokumentárního seriálu Undercover, kdy je dokázal infiltrovat investigativní novinář Donal MacIntyre (ten byl za tento pořad zbit od čtyř elegantně oblečených pánů z řad chuligánů Chelsea v roce 2009 v jednom luxusním baru a skončil na ošetření v nemocnici).
 

Odhadovaný počet hard core členů Headhunters je 130-150 chuligánů.


Danny "Eccles" (byl nejen šéfem Chelsea Shed Boys, ale i gangu Battersea Mob. Fotka z výjezdu v Coventry City z ročníku 1969/70. Tehdy ale nebyl zatčen sám. Zatčeno bylo ten den 136 skins z Chelsea):


 

Dokument MacIntyre Undercover:Člen Headhunters Jason Marriner mluví o svém gangu:

Související články:
Bitka Headhunters se Soul Crew a tresty pro chuligány:
http://hooligans.cz/reports/foreign/44-eng/941-anglie-tresty-pro-chuligany-chelsea-za-lonskou-bitku-s-hools-cardiffu
 

 

Additional information