close(x)

Film Proč? je klasika, kterou v 90. letech znal každý, kdo se hlásil k fotbalovým chuligánům ať už jakéhokoliv klubu. Byl natočen v bývalém Československu v roce 1987. Reagoval na dnes již legendární výjezd fanoušků pražské Sparty. Ti jeli v polovině června 1985 (14 dnů po tragédii na Bruselském stadionu Heysel) na rozhodující zápas o titul Československa do Bánské Bystrice. Cestou došlo k velkým výtržnostem a byl zdemolován vlak. To byl pro socialistický stát doslova šok, protože takové chování přece předváděla pouze mládež na Západě. Případu se věnovala všechna média a na viníky čekaly exemplární tresty.

Toho léta hýbala Československem ještě jedna událost. Během spartakiády 85´ bylo sadistickým vrahem zabito několik mladých žen v Praze. Vrah byl dopaden zhruba ve stejnou dobu, jako sparťanští výtržníci z vlaku. Při převozech, pobytu na vazbě a soudních slyšeních platila jak pro fanoušky, tak pro onoho vraha stejná pravidla... I to dokresluje jak tehdy státní aparát na projevy fotbalového chuligánství pohlížel.
Odstrašujícím příkladem se měl stát právě film Proč? Jeho uvedení do kin však mělo přesně opačný efekt. Sparťanští rowdies se částečně stali jakýmsi symbolem odporu k systému a jejich kultura začala přitahovat stále více mladých lidí.
Popularitu znásobil i zpěvák Daniel Landa, který ve filmu hrál sparťanského chuligána a který na konci 80. let a začátkem 90. let patřil k nejznámějším postavám nastupující generace Skinheads. (Od té doby také platí Sparta za klub s krajně pravicovými fanoušky).
Za incidenty z vlaku bylo odsouzeno 13 mladých kluků ve věku kolem 20 let. Většina z nich se dostala na svobodu na jaře 90 po prezidentské amnestii. Film je ve sparťanském táboře dodnes populární. Na žádném autobusovém výjezdu nesmí chybět jeho promítání a mnoho hlášek doslova zlidovělo. Sparťané si události z června 85´ připomínají i formou triček, nálepek a k 20. výročí byla vytvořena také pamětní vlajka.
 

vlajka Bruselnálepka – Brusel

Rozhovor s reálným “Šurym”- podle kterého vznikla postava ve filmu Proč?

Additional information