Častokrát jsem přemýšlel o tomto článku. Pokaždé začínal jinak. Dnes začíná takto: “Vězni jedné víry” (Prigioneri di una fede-SS Lazio). My všichni si uvědomujeme co tím chtěli fanoušci Lazia říct: naprostou oddanost barvám svého milovaného klubu. Ale dnes přemýšlím o nás všech. O Fanoušcích! Samozřejmě nikdy nevysvleču moje ultra oblečení. Já budu vždycky vidět svět, ne jen sport, ale očima jednoho z těch co vidí fotbalová utkání z nejhorších míst stadiónů. Očima někoho, kdo nepotřebuje jakýkoliv komfort, aby následoval svůj tým na cestě třeba tisíc mil dlouhé. Takže jsem ultra. A pro dnešek jsem hlasem všech fanoušků.

Tohle je krutá pravda, jsme vězni. Fotbal se mění, kousek po kousku v něco jiného. A my s tím nemůžeme nic udělat. Neviditelné mříže vězení z budoucnosti nás drží na místě kde chceme být. Nebo mám mluvit v minulém čase? Chtěli jsme být?

Když byl fotbal vynalezen a mnoho let poté, jiné sporty byly módní. Tennis, rugby, cricket, box a později cyklistika byly na prvních stránkách novin. Hráči a hlavně diváci na fotbale vypadali jako špatná část společnosti. Dělníci, blázni, lidé ze špatné čtvrti atd.

Jako sport, souhlasím, není fotbal žádné terno. Přiliš mnoho hráčů nahání balón a příliš málo zakončení tohoto úsilí. A také to trvá dvě hodiny. A kde je to kouzlo? Jak je možné, že se fotbal stal “králem” sportu??? Odpověď je jednoduchá, ale zároveň bolestivá. FANOUŠCI. Lidé. Proč bolestivé? Protože z tohohle důvodu zemře. Nyní každý (bankéři, dobří sousedé, rodinný typy (family guys), ženy, děti, nenarozená miminka) chce jít a vidět “show”. Šílím když slyším tohle “show”. Mají snad cirkus, divadlo, operu, házenou, basketbal, formuli 1, Disneyland atd., není to dost?

Proč nám chtějí vzít poslední zábavu? Poslední místo kam můžete přijít a cítit se volně. Volně pro nadávání, pro plivání, pro hlasitý rozhovory, pít se svými přáteli, zažívat dobrodružství na výjezdech. Je všechno tak jak chcete aby bylo? Sedět v křesle, tleskat a možná také mít ten správný parfém. Nemoct řvát, protože vedle Tebe stojí devíti letá holčička. Nemoct nadávat, protože žena na vysokých podpatcích nemůže slyšet sprostá slova. Opravdu musím prodat svůj dům jen abych se mohl zůčastnit světového šampionátu? Lístek na zápas začal být natolik důležitý, že na něj napíšou tvé jméno, adresu a dosažené vzdělání. Musíš sedět ve vyhřívaném křesle, pít “neznámou značku” coly a jíst "teplý-psy". Je možné zaměnit interiér stadiónu za obchoďák?

KDE JE FOTBAL???

Jsou tihle lidé fanoušky? Zubaři a doktoři biologie s platem přes 100 000,- měsíčně (5 000Euro). Rozumí tihle lidé slovům jako “víra”, “čest”, “vášeň”. Tyhle osoby jsou jen smutným důsledkem systému založeného na ekonomice. Kupují šály Adidas, trička z oficiálníma kurvama jako Figo, Vieri, Beckham atd.

Zatímco tyhle klauny ukazují v TV a fotografují do novin, našemu úsilí není věnována pozornost. Novináři si myslí, jak skvělou zábavu nám nepředkládájí, když nám stále dokola pouštějí hloupé záběry s tlustýma chlapíkama v sýrových kloboucích, tlusté ženy s pomalovanými tvářemi. Hloupé šašky s maskami a parukami, kteří vstávají aby je viděli jejich rodiny doma, když míč dosáhne čáry nebo je roh. Dělá ti to zle? Máš chuť vypnout televizi? Merkantilismus (ekonomický směr spadající do konce feudalismu=16.století) se dotkl každé buňky fenoménu zvaného fotbal. Příkladem jsou balóny. Stávají se něčím hrozným. Vypadají jako vetřelci z béčkových filmů. Jsou stříbrné a bronzové s podivným designem. Jakoby byly z nějaké hry na playstation, ne ze skutečné hry na skutečné trávě se skutečnými muži.

Co se dá říct o “fifě” a “uefě”? Bojují každý rok o moc a větší zdroje příjmů z fotbalu. Jejich poslední dílko: mistrovství světa pro kluby. Další soutěž zaměřená na velké kluby. Tato strašná soutěž zaměřená na produkování mejdlí a peněz. Jakou čest, jakou tradici má klub jako Real Madrid? Jaké spojení mají velkokluby (”galactics”) s duchem starých fotbalových měst? Kde je místní patriotismus? Hrdinové narození a vyrůstající v duchu regionu. Oni všichni (hráči, ale i “fanoušci”=”párkožrouti” pozn. překladatele) klidně zaprodají svou duši za plat v řádu milionů eur. Profesionální fotbal!!!! Co to ve skutečnosti znamená? Oficiální přeměna vášně v merkantilismus (viz. výše). V PENÍZE.

Jsou zde organizované kampaně na zlikvidování Ultras. Vysoké ceny, nemožnost koupit si lístek, hlavně na venkovních zápasech. Speciální zákony, synonymum pro a proti, ústavní zákony, krytí pro “krádež” lidských práv. Tohle se děje za tiché podpory tisku, který prahne po incidentech (heleďte, tisk z toho dělá zbytečnou senzaci, protože senzací je u nás málo, na každý tancovačce se někdo ožere, frajeři se poperou, jo, něco rozbijou………………………………). Fotografování a vyprávění o malých věcech, ale o velkých akcích se mlčí a zůstávají nezveřejněna. Doklad jejich “profesionality”. Ale tito úředníci jsou naprosto šílení. Neuvědomují si, že vytlačením organizovaných fanoušků mimo sport ztratí kontrolu. Nejlepším příkladem je svět chuligánů. Angličané, Holanďané, Němci a především Poláci a Rusové nemají nic společného se sportem (tady autor myslím malinko přestřelil - pozn. překladatele). Setkávají se ve férových bojích a bijí se mimo dohled policie na odlehlých místech. Je jasné, že to je americký model ve sportech. Uvnitř arény mír a hot-dogy, venku ozbrojené gangy drogových dealerů a šílených lidí. Samozřejmě by bylo příliš ptát se těchto laskavých gentlemanů na sociální aspekt jejich hladu po penězích. Peníze bez práce a hned nebo tak rychle jak je to jen možné.

Nemluvě o velkém zneužívání příkazů z pozice síly. Zákazu venkovních výjezdů, zákaz odpalování pyrotechniky, zákaz 100% legálních zpráv…

Cítíme se jako mravenci utlačovaní ďábelským systémem. Nikdo se o to nestará? Jsme považování za kriminálníky??? Pro nás neexistuje spravedlnost ani právo a i masmédia jsou proti nám.

Zdroj: Rumunští ultras

Převzato z webu Ultrasspirit.com

Přeložil Metla lidstva

Additional information