Vlajka vznikla v zimní přestávce sezóny 1998-99. Již realizace samotná skýtala velká úskalí, jelikož byla celá dělaná samovýrobou, což byla zdaleka nejlevnější varianta. Navíc její délka 10 m naznačovala, že si musíme dát záležet i na materiálu samotném, tak aby první dýmovnice nepoškodila měsíční úsilí. Nakonec vznikla v jednom vinohradském suterénu na velmi pevné látce za pomocí šablon, barvy, válečků a štětců. Specifická byla i díky uchycení, tehdy někdo přišel s tím, že je dobré používat suché zipy, jelikož při ataku sektoru se takto velká fangla rychleji sundá a i její vyvěšování zabere méně času, a tak byly našity suché zipy. Též se nám líbilo, že si některé skupiny na rub vlajky píší všechny zápasy, kde byla vyvěšena, ale od toho jsme nakonec upustili – no po téměř 22 letech musíme konstatovat, že šlo o správné rozhodnutí.🙂 Co se týče nejvíce nebezpečných situací v nichž se ocitla za ta léta, tak zcela určitě vede první návštěva Ratíškovic spolu s Plzeňáky. Tady po velkých a krvavých potyčkách s domácími zůstala spolu s ostatními ztrhána a jen díky duchapřítomnosti a odvaze jednoho z našich byla nakonec zachráněna. Bohužel, ostatní zástavy tak velké štěstí neměly. Ke spíše úsměvným historkám pak patří návrat z Teplic, když na peronu čekající ACS dávali tušit, že půjdou nejen po nás ale i po vlajkách. Proto jeden z našich opouští nenápadně vlak s velkým batohem s tím, že bude vlajka mimo střet a tak i v bezpečí. Opak byl pravdou, když se uvedený vracel zpět po hodině čekání na nádraží potkal onu zmiňovanou úderku ACS… naštěstí vlajka i mnohé prozrazující bomber byly v batohu… Pokus o svěšení proběhl i na repre s Faerskými Ostrovy (postupový zápas na Euro2000), kde ale i díky represmíru s ACS, nám tito pro změnu pomohli a to proti nepříčetným svátečním reprefans, jenž měli stálý problém s výhledem na hrací plochu. Vůbec tento zápas byl pro vlajku téměř osudný, jelikož z důvodu našeho návratu vlakem jsme ji dali do vozu jedoucích Zbrojováků z Bučovic. Výsledkem sice byla vrácena vlajka, ovšem zcela plesnivá – ono totiž pršelo a v igelitce ji následující týdny nebylo nejlépe.

Jelikož se kdysi na výjezdy domlouvalo během týdne dopředu, tak aby část jela na skupinovku a všichni zadarmo, tak několikrát čelila i zapomenutí v hospodách, ale to už je na další příběhy… Jednou byla zapomenuta na Slovácku, kde ji Orthodox neprozřetelně svěřili jednomu Zbrojovákovi, jenž však na ni zapomněl – tady naštěstí pomohli zase hráči a vlajku při výklusu sundali. Postupem času se čím dál více objevovali v našich řadách názory, že je vlajka překonaná, těžká a neskladná a hlavně ji moc nikdo nechtěl nosit fyzicky. Navíc na ní bylo čím dál více patrné stáří a tak suché zipy nahradily časem všité pásy apod. Na jaře roku 2006 byla nakonec nahrazena zástavou novou.

V současnosti je vlajka stále naživu, lze ji spatřit na mimořádných zápasech, tedy převážně tam kde patří – Za Lužánkami. Na Švanciho rozlučce utrpěla snad nejvíce škod. Propálená místa, potrhané manžety, spousta děr a tak se rozhodovalo, zda-li ji vůbec nechat restaurovat. Jenže srdce by zaplakalo, takže roku 2018 před jubilejní OFB party (20 leté výročí skupiny) byla šikovnou švadlenou spravena do námi nečekaného, výborného stavu. Stáří a záplaty jsou stále viditelné, ale jinak je fangla dál součástí naší skupiny a nebojím se napsat i zbrojovácké historie na tribunách. 📅 vznik: leden 1999

📝 rozměr: 10m x 1m (šíře cca)

✅ stav: aktivní - objevuje se však již jen při mimořádných událostech

ℹ️ vlajka skupiny Orthodox Fans Brno

Převzato z fb skupiny Orthodox Fans Brno

Additional information