FC NITRA
Rok založení: 1909 Barvy: bílá a modrá
Domácí kotel: 80 - 100, při zápasech s Trnavou 200 - 250.
Družby: přátelské vztahy udržujeme s fans 1. FC Košice a AC Sparta Praha.
Nenávist: celé Slovensko s výjimkou Košic
Fanziny: Bulldog (nejstarší na Slovensku) Fans Nitry se dají ve stručnosti charakterizovat třemi slovy. Jsou to: stupidita, rasismus a nevyzpytatelnost. Historii začnu popisovat od konce společné federální ligy, kdy začali působit ti, kteří dodnes tvoří "tvrdé jádro". Ještě před koncem společné ligy začali na zápasy chodit nové skupinky lidí, mezi nimi i přívrženci hnutí skinheads. Kotel se začal omlazovat, ale starší postavy z kotle nevymizely a tvořilo jej asi 50 lidi. Časem se děly zajímavé věci a kotel se rozrostl na v průměru asi 70 skalních.

Po rozpadu federace se rodily nové optimistické vyhlídky do budoucnosti, které se i chvíli naplňovaly, ale časem tehdejší funkcionáři udělali průvan v klubové pokladně, byli nuceni prodat některé hráče, kádr i hra upadly a Nitra se vytratila z popředí tabulky. Nejprve mezi průměrné a poté i do druhé ligy. Díky tomu byl viditelný úbytek v kotli, nehovoříc o výjezdech. Nastalo krizové období, které trvalo několik sezón. My jsme však nezanevřeli, stále jsme působili, nejen existovali.

Mezi nejslabší stránky fans Nitry vždy patřily výjezdy. Některé jsme vynechali, na některých byli jen v malých počtech, ale některé stály za to a všichni na ně vzpomínají. Také co se týče konfliktů, na některé vzpomínáme v dobrém a na některé se zaťatými pěstmi. Těch dobrých vzpomínek je naštěstí daleko více.

Poslední sezóny zapůsobily na každého, bylo to naše probuzení, kterého jsme se konečně dočkali. Roku 1995 jsme založili oficiální fans skupinu s názvem Bulldogs 95 Nitra. Kromě ní v kotli působí i skupiny Chaos Club Byvoly a Stará garda. Tyto skupiny stojí za svými názvy a hlásí se k nim.

Přátelství jsme udržovali s fans Spartaku Trnava a později s fans 1. FC Košice, když jsme spolu vytvořili tzv.Anti Slovan front. Později jsme se s Trnaváky neshodli a vztahy se přerušily. S Košicemi však přátelství kvete dodnes. Nutno vzpomenout i fakt, že náš vztah k vedení klubu byl vždy negativní. Nikdy nás nepodporovali (až na malé výjimky), spíše proti nám nějakou formou bojovali. Je třeba vzpomenout rasové akce proti hráčům tmavé pleti, které jsme vyštvali z mužstva i s trenérem, který je sem přivedl. Celý kotel je silně pravicově orientovaný. Krom toho máme obzvláště rádi i pyrotechniku.

Z jiných aktivit stojí rozhodně za zmínku náš fanzine Bulldog, který je nejstarším fanzinem na Slovensku. Mimo našich výjezdů se v něm dočtete i o jiných fans na Slovensku i v zahraničí. Poslední dvě čísla jsou s barevnou přílohou a vychází vždy po skončení půl sezóny. Máme taky vlastní internetové stránky, kde se nezaobíráme jen námi, ale i jinými fans.

Na závěr tedy možno napsat, že fans Nitry patřili vždy mezi nejlepší na Slovensku, ačkoliv jejich počty nebyly nijak oslňující. Za to, co jsme dosáhli můžeme děkovat jen sobě a ne jiným a to i přesto, že náš klub nepatří mezi špičkové.

autor: Loky (Nitra)

převzato z Football Factory č.7

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information