V této rubrice se objeví historie Slovenské scény - celkový pohled na ni (to bude v tomto článku). V dalších dílech bude následovat historie scény do roku 2000 v klubech: FC Nitra, Spartak Trnava a nakonec v Košicích. Velmi zajímavý díl bude o Spartaku Trnava, kde autor zašel až do 80. let či popsal bitky z časných 90. let, na které se už ve větší části zapomnělo. Teď už článek o vývoji Slovenské scény od roku 1993 do roku 2000: Po rozpadu společné federální ligy byl cítit menší pokles úrovně. Vždyť chyběly tradiční kluby z Prahy, Ostravy, Brna a jiných měst, které vždy představovaly větší atraktivitu a motivaci. Citlivá byla hlavně ztráta jejich vlajkonošů, kteří na našich stadionech chyběli. Tohle vycítili někteří nejvěrnější ze slovenských fans 1. ligy i z nižších soutěží. Uvědomili si, že je třeba obsadit nově vyklizené pozice. Po odmlce se objevili fans MSK Žilina, Dukla Bánská Bystrica, Lokomotiva Košice, 1. FC Košice a Artmedia Petržalka, kteří se dočkali první ligy. Vznikly však i nové tábory fans v Prievidzi, Ružomberoku, Humenném, Rimavské Sobotě, Bardějově nebo v Trenčíně. Vznikem těchto nových a staronových fans začala malá euforie a optimismus, vždyť někteří z nich byli v lize poprvé v historii. Všechno nabralo vysoké obrátky a na stadiony přicházelo stále více diváků, kterým se novodobá historie slovenského fotbalu celkem zamlouvala. I když většina nováčků nepředváděla nic moc, většina z nich byla neškodná a jejich support byl na nízké úrovni, někteří se přece jen uchytili. Byli to hlavně fans 1. FC Košice a MSK Žilina, kteří o sobě dávali vědět i po hools stránce. Ostatní jako Slovan, Inter, Nitra, Trnava a Prešov si určitou dobu drželi svůj průměr, ale postupem času se vše začalo měnit kvůli výkonům jednotlivých mužstev. Byl tehdy vidět jak vzestup, tak i úpadek. Do elity se za krátkou dobu propracovali nebo se tam udrželi fans Slovanu, 1. FC Košice a Trnavy, která svůj kotel změnila k nepoznání. Spartak útočil na titul, což byl po letech bojů o záchranu velký úspěch. Jejich dobrý fotbal přitáhl mnoho nových diváků a kotel se zvětšil na pár stovek a později při atraktivních zápasech i na několik tisíc. Tvrdé jádro však vykrystalizováno neměli.

Fans 1. FC Košice změnili svou vizáž a organizaci i díky svému klubu, který jim dotoval, co mohl, ale později se ukázalo, že je rozmazlil. Po hools stránce však dospěli sami a tvrdé jádro tvořili fans klubu VSS, který se do 1. FC sloučil s VSŽ. Drží se stále barev VSS a zastávají názor, že jsou stále fans VSS a ne 1. FC.

Co se týče organizace tehdejších fans seskupení, tvořili je hlavně fan cluby a u větších táborů i tvrdá jádra. Časem začaly vznikat i nová oficiální seskupení, mezi které můžeme zařadit skupiny Bulldogs '95 Nitra, Rebels VSS a později i Belasý Fanatici, Ultras Slovan Pressburg, Red Black Warriors a North Brigade (Žilina). Existovaly i nazvěme je neškodné fans seskupení, které byly spřízněné s Interem Bratislava, Bánskou Bystrici, Prievidzí, Bardějovem. Humenném, Ružomberokem a Petržalkou. Tyto neměly na kontě žádné vážnější incidenty.

Na výjezdech vynikali fans Slovanu, Trnavy, 1. FC Košice, s nějakými absencemi následovali fans Nitry, Petržalky, Žiliny, Lokomotivy Košice, Prešova, Interu a Rimavské Soboty. Z chuligánského hlediska mohli bilancovat jen fans nebo hools Slovanu, Trnavy, 1. FC Košice, Nitry, Žiliny a ojediněle i Prešova. Ostatní tehdy i dnes nepředstavovali stabilní účastníky, ale sem tam o nich bylo slyšet.

Časem začaly vznikat fans skupiny i v nižších soutěžích, např. fans klubu Bukóza Vranov nad Ťopľou, kteří opticky nevypadali špatně, vody se hnuly v Trenčíně, ale vidět byly i častější absence fans Bardějova, Humenného, Prievidze a jiných menších táborů i na domácí půdě. Tak jak vznikala a působila různá fans seskupení, začínaly mezi nimi narůstat i neshody, incidenty a nevraživosti, ale i přátelství, která vznikala jako reakce na vytvoření nepřátelských paktů. Jednou z nich byla i koalice Anti Slovan Front, kterou tvořili fans 1. FC Košice, Trnavy a Nitry. Koalice však nevydržela dlouho a rozpadla se. Přátelství však zůstalo mezi fans Nitry a Košic. Trnava se spřátelila s fans Trenčína. Druhou skupinu, tzv. Slovan Front, tvořili (i tvoří) fans Slovanu, Žiliny, Prešova, Rimavské Soboty, později i Interu a Petržalky, kteří před tím vůči Slovanu neprojevovali žádné sympatie. Byli však donuceni přistoupit k tomuto vztahu proto, aby neměli tolik nepřátel. Tato přátelství ubrala Slovanu dost na jeho jméně, vždyť Slovan byl na patřičné úrovni a tato přátelství jsou víceméně jednostranná. Slovan je díky své síle nepotřeboval, spojenci se za něj jen schovávali, a tak to vypadá dodnes. Družby tehdy nebyly, ani jedno z přátelství nesplňovalo úplné podmínky družby, i když se tak některé přátelské vztahy nazývaly. Nenávisti měly větší spád a mezi největší patří Slovan - Trnava, Slovan - Košice, Slovan - Nitra, Trnava - Košice, Trnava - Nitra, Nitra - Žilina, Košice - Prešov. Existuje také nepřátelství všech vůči fans DAC Dunajská Streda, kteří představují maďarskou menšinu. Fans DAC až na pár výjimek na výjezdy nejezdí, bojeschopní jsou jen na domácí půdě.

V poslední době výrazně upadli fans MŠK Žilina a Tatranu Prešov.

Ústup z první příčky, která jim mezi fans dlouho patřila, zaznamenali fans Slovanu Bratislava. Na sám vrchol se propracovali fans Spartaku Trnava. Výborně se prezentuji také hools a ultras Nitry a to přesto, že v této sezóně přišli o své dvě nejlepší vlajky na úkor Trnavy a Slovanu.

Co se týče vytváření podmínek pro fans, je to bída. Slovenský fotbalový svaz nepodporuje a nevyvíjí žádné aktivity pro fans, spíš naopak. A fizlové? I když je jedenáct let po převratu, policie nadále užívá své nezákonné, někdy až brutální metody a zákroky. Incidentů mezi fans bylo za těch pár let dost, ty nejzávažnější byly způsobeny bodnými zbraněmi.

autor: Z velké části zpracoval Loky (Nitra).

převzato z Football Factory č.7

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information