Pohled Opaváka:
Po menší časové odmlce se opět střetávají dva rivalové ze Slezska.
Časy, kdy fanoušci téměř všech klubů měli strach na Bazaly jezdit jsou již dávno pryč a tak dnes můžete v ochozech stadionu Baníku vidět takové "chuligány", kteří kdysi seděli doma posraní strachy. Jak jinak si mám vysvětlit, že do Ostravy přijeli Dmovičáci, Slávisté a spousta dalších, kteří zde nikdy nebyli a Bazaly znají jen z televizních obrazovek? Co je příčinou této změny? Jednoznačně to, že Ostrava je v současnosti nejbezpečnější město, co se výjezdů týče. Tady už se vám skutečně nic nestane, a tak všichni vyrážejí na Bazaly. Nechci se mýlit, ale myslím si, že za posledních pět let jsme pokaždé navštívili Bazaly jen my a samozřejmě, že počítám výjezdy vlakem. A není to rozhodně tím, že to máme kousek, a tak nás jede hodně. Výjezd, kdy nás jelo jen dvacet pět, je jedním z našich nejlepších.

I letos vyrážíme vlakem v počtu cca 150 hlav. Opavské nádraží je obsypáno policisty a my se jen ujišťujeme v tom, že dnes nic nebude, jak jsme také předpokládali. Zlaté staré časy. Jestli říkám, že opavské nádraží bylo obsypáno fízly, tak to v Ostravě-Třebovicích jimi bylo zavaleno. Vlak zde zastavuje a my všichni musíme vystoupit. Po jednom jsme vytahováni z davu a prohlíženi a to tak dokonale, že přicházíme prakticky o veškerý materiál na pyroshow. Ohně, dýmovnice, svíce atd. Po nacpání do dvou harmonik + karosa jsme odvezeni přímo pod sektor hostí. Znovu dochází k prohledáváni a pak už hurá do sektoru a ani krok jinam. Věděli jsme, že k žádnému střetu nedojde, a tak jsme chtěli udělat alespoň nějakou pořádnou show a zviditelnit se. Ale po zmíněné razii jsme pronesli jen papíry a pár menších dýmovnic. I tak jsme se snažili a myslím, že to nebylo nejhorší. To, co předvedli chachaři, bychom však nepřekonali ani s dvojnásobnou výbavou. Obří ohňostroj, ohně, dýmovnice, které zadýmily téměř celé Bazaly. Opravdu skvělé. Ke konci 1. poločasu dochází ke konfliktu mezi policii a chachary, kteří jsou vytlačeni ze sektoru, v němž zůstává snad jen pět lidí a ti schovávají vlajku Chuligáni z Bazalů. Snažíme se baníkovce podržet a povzbudit a na protest rovněž sundáváme vlajky. K druhé potyčce s policii dochází na stejném místě se stejným obsazením a to po vhození již zmiňovaných dýmovnic na hřiště. Na naší straně byli tři zadržení a to za stejný čin.

Zápas pro nás skončil velmi smolně a premiéra Petra Uličného mohla být úplně fantastická. Po zápase jsme drženi na stadionu dokud se nevyprázdní, pak nasedáme opět do harmonik a jedeme směr Třebovice. Tam do vlaku a domů. V ten den jsem viděl baníkovce nejblíže snad ze sto metru, tak bezpečně je nyní v Ostravě. Spokojenost s tímto výjezdem byla různá. I kdyby jen kvůli té atmosféře a show musím uznat, že to stálo za to.

Autor: Oskar (SFC Opava)
Pohled chachara:
Již tradičně se tento den stala Ostrava policejním městem. Kontroly před Parlamentem, obsazený Svinov i stadion, hustá síť hlídek v ulicích, prostě klasika.

Na stadion dorážíme asi třicet minut před výkopem a pronášíme celý náš arzenál čítající 204 římských svící, 9 ohňů, 250 konfet a do zálohy 28 dýmovnic. V sektoru se nás schází 400 až 500, Opaváků na druhé straně asi 180. Oboustranně se poměrně slušně fandí. Hosté se prezentují vydařenou choreografií pomocí žlutých a modrých papírů a dvěmi barevnými dýmovnicemi. Policie na to reaguje tím, že jestli se objeví ještě jedna, vezmou jim vlajky. O přestávce je proto opavští sundají sami a odstartují svou barevnou dýmo-show.

V tomto čase se dějí zajímavější věci v sektoru Baníku. Jeden aktivní fízl o přestávce ukradl batoh se stem římských svící, což vyvolalo bouři nevole a následnou potyčku s policii, jíž důsledkem bylo vyvedení několika z nás. Svíce sice byly vráceny, ale nechuť z policejní zvůle zůstala. Bylo navrhnuto zaházet hřiště dýmovnicemi a opustit stadion. Nakonec se většina do sektoru vrátila, odpálily se ty svíce, poté race a nakonec všechny dýmovnice. Policie chtěla vyklidit sektor, ale nakonec odsud všichni utekli, protože se dusili. Oblak kouře zavalil polovinu stadionu a inteligentní policii napadlo vybít ze stadionu vše od sektoru k bráně. Měli nejspíš informace, že se tam uchýlili viníci. Obušky hnali vše od děti po starce. Po uzavření brány se na ně snesla pořádná sprška dlažby a kamení z před stadionu.. Před tímto by musel ustoupit každý. Uvědomí si někdo z fízlů, že tímto způsobem si sami dělají problémy?

Autor: Č.N.L. from U.R.N. (Baník)

převzato z Football Factory č.7

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information