Pohled chachara:
Na Bohemku, výjezd podzimu, se většina vypravila bez jízdenek a proto již v noci. Sraz byl v Kolíně, kde se čekalo na příjezd Vsacanu, kterým celá skupina již tradičně doráží do Prahy. Na Holešovicích také již tradičně nikdo (ani policie, která si baníkovců hledí jen při zápasech se Spartou) nečeká, nevítá ani nesleduje. Opět se míří do osvědčených hospod na Vinohradech, odkud to do Vršovic není daleko. Celá banda čítá dvě stovky, proto se rozděluje do tří šenků. V té době si údajně sparťané myslí, že celá grupa je obstoupena policií a odváděna neznámo kam. Proto prý baníkovce ani nehledají. V půl čtvrté se vyráží ke stadionu. Po cestě se většina trošku vyzbrojuje, pěšky přichází ke staďáku a kontroluje hospodu, místo posledního pražského střetu s Klokany. U čtyř stolů sedí krátkovlasí mladíci, ale na dotaz, jestli fandí Bohemce odpovídají záporně. Jde se proto dál. Podezřeli žádní a celá skupina se rozhodne k přesunu do sektoru. Nedaleko jsou zástupy policie, žádný střet se již proto neočekává. Všichni se zbavují zbraní a shromažďují se u vchodu na stadion. Přes ulici je hospoda plná známých tváří, ale obsluha před chachary neprodleně zamyká hlavní dveře.

Při kupování vstupenek je zaslechnut řev z ulice vedoucí shora ke stadionu. K velkému překvapení na banikovce běží bohemáci, slávisté a sparťani dohromady. Přesto jim větší část chacharů vybíhá naproti, ale je zpomalena hozenými dlažebnimi kostkami a kameny, což někteří odnášejí nepěknými zraněními a jeden dokonce následnou operací zlomeniny v obličeji. Začíná mela, jíž se účastní spojené pražské kluby (SPK) a část rozběhnutých chacharů. Druhá část se zastavuje a pozoruje probíhající boj, z něhož tentokrát baníkovci vítězně nevyšli. Díky čumilům z ostravských řad je SPK v přesile. Po akci se objevují hlasy, že příště se od nich vybere vstupné, ať jsou aspoň k něčemu užiteční či to, že kdyby šli všichni, co byli bitce přítomní, Pražáci by neměli šanci. Takhle se však chachaři nepředvedli, jak jsou zvyklí. Na zadržené ovšem vyhráli 6:3.

Myslím ale, že protistrana se také nemá čím chlubit. To, že se bohemáci spojí se sparťany (se kterými se údajně většina z nich nesnáší) a slávisty, aby měli na to napadnout chachary, mi připadá ubohé a svědčí to o jejich velmi nízkém sebevědomí. To, že sparťané a slávisté bojovali bok po boku, bylo asi předzvěstí derby pražských S, které by tedy mělo proběhnout v přátelské atmosféře. Ale bez přehánění. Údajně bohemáci kontaktovali obě strany zvlášť a to, že pozvali sparťany i slávisty, se tyto skupiny dozvěděly až v den zápasu. V každém případě u mě bohemáci velice klesli, protože neumí hájit svou čest sami. I když si myslím, že na vyrovnanou bitku s kýmkoliv i s baníkovci rozhodně mají. Sparťané jsou asi ochotní spojit se s každým, jen když to bude proti chacharům (viz repre). V tom případě nechápu jejich často omílané heslo „vystačíme si sami“. Slávisty snad omlouvá jen to, že část z nich má jakousi družbu s bohemáky. Ovšem, co je vede ke spolupráci se sparťany, opravdu nevím.

Celý průběh zápasu chachaři fandili, odpálili tři dýmy a osm ohňů, což dalo výborný efekt. Po mači dávají za doprovodu policie a SPK sto podzimních kiláků na metro. Občas do davu přiletí "přátelský pozdrav" v podobě kamene, ale naštěstí se nikomu už nic nestalo. Na hlaváku připravil uvítáni pražský dorost, který uteče, jakmile se někdo z Ostraváků či policie rozběhne jejich směrem. Po dlouhé době je zahlédnut i Kocábek a Sileskou se frčí domů.

Musím říct, že mě to pražské paktování překvapilo a něco podobného u nás snad dosud k vidění nebylo. Pro chachary z toho plyne ponaučení, že se už asi bez zájmu kriminální policie a dalších X klubů nikam nehnou.

Autor: - lzo - (Baník)

převzato z Football Factory č.6Pohled bohemáka:
Před tímto zápasem opět ožila myšlenka Velké Prahy (Sparta, Slavia a my). Scházíme se na náměstí Míru asi ve 25 + několik slávistů a vyrážíme do sparťanské putyky. Tam jich je zhruba 40. Vše se obchází bez zbytečných narážek apod.

V 15:00 odchází náš asi 80hlavý průvod do Vršovic. Díky telefonům máme přesné informace o pohybu baníkovců. U stadionu hlídkují skupinky chacharů, kteří ihned svolávají své kolegy do bitky. Nabíháme a u pošty dochází k velmi dobré bitce. Pásky, kamení, tyče apod. jsou v permanenci. Baníkovci vypadají velmi dobře a benga nedokáží bojující rozehnat. Bohužel část sparťanů aktivně nezasáhla a pouze přihlížela, což nás velmi zklamalo. Policejní posily po několika minutách řež ukončují a na zemi zůstal jeden baníkovec.

V prvním poločase nás velmi početný sektor Ostravanů dráždí bohemáckou vlajkou. O poločase se rozhodujeme k jejímu stržení z plotu, ale vlajka už nevisí a četníci nás ženou velmi ostře pryč. Tak se alespoň společně se slávisty i sparťany přesunujeme na tribunu v blízkosti ostravských. Baník zapaluje ohně a vhazuje dýmovnice. Máme možnost si je důkladně prohlédnout a opět musíme konstatovat, že vypadají velmi dobře.

Po zápase se pokoušíme (spíše z povinnosti) naběhnout přes silnici, ale četníci nás rozhánějí auty. Na Koh-i-nooru celé představení z naší strany ukončujeme a odjíždíme na šití do Vinohradské. Po bitce u pošty máme dvě rozbité hlavy. Doktor nás informuje, že sešíval i jednoho baníkovce, takže i na zraněné zvítězil Baník.

Je smutné, že se nás v Praze sejde dohromady 80 a baníkovců přijede asi 250! Ještě dlouho nám v uších zněl posměšný ostravský pokřik „Pražáci, proč vás tak málo!?“

Autor: BERSERK (Bohemians)

převzato z Football Factory č.6Pohled slávisty:
Baník hraje v Praze, to je již sama o sobě skutečnost vyrazit do ulic, no a když je to ještě na „sousední" Bohemce není co řešit. Scházíme se dvě hodiny před utkáním a obhlížíme terén kolem stadionu. Doráží 500 fízlů a na každém rohu postává "nenápadně" tajný policista v civilu (např. půl hodiny čeká než přejde silnici ... ). V ulici podél stadionu probíhají stavební práce a proto je zde o zbraně postaráno.

Hodinu před zápasem dorážejí chachaři. Je jich asi 250 a jsou značně posílení o GKS. Aby se vyhnuli policajtům odbočují do postraní ulice. Dole se střetávají s několika fans bohemky, kterým zabavují šály a vlajku. Postávají před svým vchodem, když na ně ze dvou stran zaútočí cca 60 bohemáků a slávistů (mezi nimi i 5 rudých). Tyče v rukou Pražáků dělají své a kameny též létají velmi aktivně. Z počátku jsou chachaři zaskočeni a proto se jich zapojuje jen málo. Poté se pokoušejí o protiútok, ale ten je neúspěšný. Po několika minutách se na scénu dostávají policejní těžkooděnci a začínají úřadovat jejich obušky. Na obou stranách je několik zadržených a je nutno přiznat, že zejména s agresivními chachary, kteří se konečně vzpamatovali a chtějí prorazit policejní kordon, se dvakrát nemazlí. Pražáky fizlové rozhánějí a postarají se, aby se útok nemohl opakovat.

Chacharský sektor je plný a nutno přiznat, že bohemácké pokřiky proti jejich chorálům vypadají přinejmenším jednoduše (my bychom na tom nebyli o moc lépe). Chachaři rozsvěcují několik naváděčů a propalují jimi sítě u sektoru, vše vypadá opravdu dobře. Vypáleným otvorem prohazují dýmovníci na plochu a přerušují zápas.

Zklamáním zápasu je chováni bohemáckého kotle (nezaměňovat se skupinou Berserk, která se naopak předvedla v tom nejlepším světle), který při jakékoli policejní akci křičí bijte je ... Škoda.

O poločase se všichni přitomní hools přesouvají na nekrytou tribunu nedaleko ostravského kotle. Pro ohromnou policejní přesilu nemůže dojít ke střetu, proto alespoň všichni chacharům nadávají. Jelikož na tribuně se prolínají slávisté, sparťani i bohemáci, je namístě chacharský pokřik „kde máte Žižkov???“, kterým nám dávají najevo, že abychom je napadli, musíme se všichni v Praze spojit. Bohužel mají pravdu.

Po zápase jsou chachaři vyváděni za ohromné policejní asistence a vedeni na nádraží. Několik pokusů o jejich napadení končí neúspěchem (z části i proto, že policisté jsou schopni najíždět antony do lidi, jen aby jim zabránili se přiblížit k policejnímu kordonu). Když vidíme, že jakákoli akce je nemožná, odjíždíme domů.

Opravdu moc povedený zápas. Mimochodem fotbal skončil 0:0, kdyby to někoho náhodou zajímalo.

Autor: Máca (Slavia)

převzato z fanzinu Ultra Fans

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information