Pohled Baníku: 7:00 Velkohubé kecy o tom, jak nás Opaváci roznesou a kolik s nimi přijede fanatiků WKS Slask Wroclaw zapůsobily dokonale. Nonstop knajpa na Svinově je ještě za tmy plná nedočkavých chacharů posílených zhruba o 20 Katowičáků a 7 Trnaváků. Dohromady něco přes 100 hlav. Partija se přesouvá k jinému výčepu, který je větší a hlavně méně na očích. Počet lidi postupně stoupá. Nádraží Opava - východ je obleženo policii. Práci jim značně ulehčily letáky vyzývající k invazi na Ostravu. Lépe už na sebe fans SFC upozornit nemohli.

9:30 Chachaři se baví po svém. Pivo teče proudem a v okolí hospody je spatřeno a zahnáno několik nepřátelských maskotů. Nejprve je to lasička (spíš veverka) - Sparta, potom vrána (krá, krá) - Cracovia a nakonec dvojice psů - Chorzowský a Sosnowiecký. Ještě štěstí, že kolem neběžel klokan. Opaváci se v té době scházejí na svém nádraží.

11:00 Celé přepadové komando se přesunuje na nádraží Ostrava-Třebovice. Z Opavy vyjíždí vlak, vezoucí asi 100 - 120 fandů SFC, mezi nimiž jsou i čtyři fans WKS. Rozhodně nevypadají, že by jeli pouze sledovat zápas.

11 :41 Vlak na nádraží v Třebovicích, které je obležené chachary a policajty, mimořádně nestaví. Jedná se o zcela mimořádné bezpečnostní opatření. Takže si obě znepřátelené skupiny stihly akorát zamávat. Následuje rychlý přesun na tramvaj směr Svinov.

12:15 Policii se projíždění zastávek evidentně zalíbilo. Akorát zapomněli, že i tramvaj má záchrannou brzdu a že tentokrát bude postavení obrácené, tzn. chachaři uvnitř, Opaváci na nástupišti. A tak probíhá asi čtvrthodinová bitva s bengama. Hosté už zdaleka nevypadají tak sebejistě jako ve vlaku a jenom přihlížejí. Výsledkem potyčky je rozbité okno v tramvaji, několik zadržených a pochod na Bazaly.

13:30 Utkání začíná. V sektoru hostí je docela dost fans, ale ještě bez zmiňované radikální skupiny. Přicházejí o 3 šály.

13:40 Dorazila i vlaková skupina. Po několika neúspěšných pokusech o proražení policejních kordonů přeletí pár laviček a baníkovci odcházejí fandit do sektoru.

14:30 Druhý poločas se hraje ve skvělé atmosféře. Fandí celý stadion, hosté přerušují zápas dýmovnicí a domácí se pokouší zbořit plot a zaútočit na vlajky přes hřiště. Zasahuje policie, která je zasypána deštěm vytrhaných laviček a vyhnána ze sektoru. Pak však přibíhají posily a paragraf 155 trestního zákona rozhoduje o tom, že se situace uklidňuje.

15:15 Okolo stadionu probíhá několik pokusů o proražení bengů.

Vzduchem létá vše, co není přibité nebo zapuštěné do betonu a čerti několikrát prchají. Pak je jich ale moc a rozhánějí chachary daleko od Bazalů. V té samé době dostává co proto několik Opaváků, kteří zvolili auto jako dopravní prostředek.

16:30 Opaváci už jsou v bezpečí. Na Svinově je ještě zkontrolováno pár batohů a občanek a odhalena ještě jedna šála Kaučuku.

Bez nadsázky lze říct, že slezské derby bylo vrcholem podzimu.

Opavákům je třeba přiznat, že sestavili slušnou bandu a dokázali, že už nejsou žádnými nováčky. Zarážející je však to, jak rychle zapomněli pokřik „polští židi", kterým nás ještě nedávno častovali. Najednou jsou jim Poláci dobří. Vrcholem pak bylo nesmyslné vylepování letáků (to zavolejte rovnou 158 a ušetříte naše lesy) a hlavně trestní oznámení, které jeden z nich podal na chachara za to, že mu chtěl vzít šálu. To je ostuda, která jim na dobrém jménu nepřidá. Ale jinak super závěr podzimu! King Baník!

Autor: Kyby (Baník)

Opavákům na dobrém jménu nepřidá ještě jedna skutečnost. Při potyčkách chacharů s policií na Svinově začali skandovat v Čechách oblíbené "bijte je", Kdyby vám ti Poláci, co byli s vámi rozuměli, asi by ta vaše družba brzy skončila. Zkuste se jich někdy zeptat, jak to mezi fandy a policií chodí u nich. Asi nepochopíte.

Autor: -lzo- (Baník)

Pohled Slasku Wroclaw:

V Opavě jak v Gdaňsku

Předem plánovaný hromadný výjezd do Opavy nakonec dopadl úplně jinak. Organizátor se někde ztratil, takže na zápas Baník Ostrava - SFC Opava nakonec jeli jen čtyři fanatici Slasku Wroclaw.

"Přijeli jsme tam den předem. Cítili jsme se jako v Gdaňsku", vypráví jeden z účastníku výletu. "Vítali nás jako krajany. Opravdu se o nás dobře postarali. Češi nám nedovolili za nic platit. Poláky tam přirovnávají k anglickým fanouškům. O nás, po jejich výjezdu na náš zápas s Aluminium Konín, se vyjadřují velmi pozitivně."

Do Ostravy se vydalo 100 hool' s z Opavy, ale v sektoru nás bylo asi 250 - 300. Zbytek byli poklidnější fanoušci. V Čechách to vypadá jinak než u nás. Jednomu klubu fandí metalisti i skini. Před zápasem všichni v Čechách očekávali, že dojde k souboji dvou polských klubů, GKS Katowice a nás. To pravděpodobně způsobilo, že nás policie eskortovala už od odjezdu z Opavy. Dříve se tohle nikdy nestávalo.

Baník na tomto zápase navštívili i jejich přátelé ze Slovenska ze Spartaku Trnava. Z "Gieksy" přijelo asi 40. Po cestě tramvají na stadion na nás zkoušel Baník zaútočit, ale válčili jenom s policií. V průběhu zápasu jsme vyvěsili vlajku Slasku, abychom trochu naštvali Katowičáky. A povedlo se. Po utkání Baník s "Gieksou" zkoušeli zaútočit na policii a došlo k několika incidentům.

Výjezd jsme zakončili pivem po návratu do Opavy.

Autor: Převzato a přeloženo z fanzinu Fan Slask (PL)

Additional information