Tři dny po nešťastné akci na fans Sigmy (hlavní a tragická událost roku 1999, kdy chuligáni Baníku házeli na vlak s fans Sigmy Olomouc kameny. Jeden z kamenů zasáhl do tváře starší ženu Ivetu Cichou, která po zásahu přišla o oko. Tehdy se pustily média i politici do hooligans a zaměřili se na ně. Ve Football Factory č.5 o tom nebyla žádná zmínka, případ se vyšetřoval – Poznámka Správce2) hrál náš nároďák první zápas po rozvázání reprezentačního příměří. Ze Svinova jsme vyrazili asi v padesáti lidech a již po chvíli se projevila nenávistná mediální kampaň vůči nám. Ačkoliv jsme měli lístky (!), policie i železničáři po nás ve Studénce požadovali, abychom opustili vlak. Nechtějí totiž již žádné zraněné ... Když jsme nehodlali uposlechnout, sdělili nám, že v Přerově nás z vlaku dostane zásahovka. Tam však bylo jen asi 15 běžných policistů a tak jsme bez problémů dorazili do Vyškova. Na nádru nás vítal dav policie, zásahovky a členů nové reprekoalice (ACS + Brno + snad i Sigma). Tito fans se s námi vřele vítali pokřiky typu Smrt Baníku apod. Policie převyšovala celkový počet fans snad dvojnásobně, proto střet nebyl reálný. Popravdě řečeno, část chacharů si jej ani v tento den nepřála, svých problémů s policií máme dost.

Po pár metrech pochodu po vyškovské půdě byli zatčeni tři Ostraváci za to, že ač byli na chodníku, údajně bránili v průjezdu motorovým vozidlům. Přitom cesta byla celá zablokována procházejícím kordonem příslušníků policie. Potřebovali zřejmě sdělit médiím, že zatkli nejagresivnější rváče a vrahy z Ostravy.

Zbytek chacharů se busem přemístil do Drnovic, kde se k nám připojili automobiloví a náš počet se ustálil na čísle 82. Vešli jsme do areálu stadionu a kromě uniformované policie, jež nás měla stále na očích, se mezi nás vklínila i policie kriminální. Po chvíli slyšíme řev a přes vyrvaný plot na nás útočí již zmíněná trojkoalice. Okamžitě však zasahuje policie a útok zastavuje. Naše reakce byla rozporuplná. Část se vydala do protiútoku, ale druhá skupina je brzdila s tím, že dnes na podobné akce opravdu není vhodná doba.

Sparťané (prý 24), Brňáci (asi 35) a Olomoučáci (asi 50) se usídlili za brankou poblíž sektoru hostí. My v místech domácího kotle a asi 50 metrů od nás se objevilo asi 8 fans Opavy. Trojka předvedla secvičený pokřik proti Baníku, který dal dobrý efekt. My, ať už jsme fandili Česku či Baníku, jsme byli stadionem vypískáni.

V nastaveném čase nám policie dala na výběr. Buď odejdeme hned nebo půl hodiny po zápase. Zvolili jsme první možnost a vydali se ven. Při východu z areálu jsme měli být znovu napadeni, ale přes zásahovku to opět nemohlo vyjít. Odešli jsme tedy a trojka napadla alespoň příznivce Opavy (!).

Když jsme ve Vyškově čekali na nástupišti na vlak, snažila se nás koalice napadnout počtvrté. Vyběhli na nás ze tmy po kolejích, ale policie opět kontrovala a my viděli a slyšeli jen poletující kameny. Poté mezi nás ještě zmateně zabloudil opilý člen RPS, my se zasmáli a nechali jej odejít.

P.S. To, že se dali fans Sparty, Olomouce a Brna dohromady a pokoušeli se napadnout chachary jsem bral jako pokračování reprezentačního přiměří, ze kterého jsme my vystoupili a proto jsem jejich počínání chápal. Nerozumím však tomu, co je vedlo k ataku na Opaváky.

Autor: Č.N.L. from URN (Baník)

převzato z Football Factory č.5

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information