Pohled Opavy:
Zápasy se Spartou, hlavně pak u nás doma, patří vždy mezi svátky fotbalu. Letos tomu nebylo jinak. Vyprodaný stadion měl možnost shlédnout první porážku Sparty v této sezóně a hlavně fantastické vítězství našeho SFC. Události z tohoto utkání si mohl každý přečíst ve všech novinách a proto se o nich nebudu rozepisovat. Nemohu však opomenout to, co se dělo před zápasem. I o tom jsme se sice mohli dozvědět z televize a novin, ale novináři opět potvrdili, že jsou kupou idiotů, co se popisování bitek a znalosti fanoušků týče. Proto bych chtěl vše uvést na pravou míru.
Již v sobotu dorazilo sedm našich bratrů z Wroclawi (škoda Melona, který měl falešný pas a po tříhodinovém protahování a čekání nebyl vpuštěn do ČR). Společně s nimi chlastáme a těšíme se na následující den na sparťany.

Ve 12 hodin jsme měli domluvený sraz a poté měli vyrazit na Střelnici, ve které jsme počítali s přítomností sparťanů. Po cestě zahlížíme projíždějící autobus nacpaný fanoušky Sparty. Přesouváme se dál směrem ke stadionu. Dobrým tahem bylo, že jsme nešli původně stanovenou trasou, která by způsobila to, že bychom na sparťany vůbec nenarazili. Jde se tedy jinudy a u hospody U Hrocha vidíme vycházející fans z Letné, kteří nás také zpozorovali. Jich stále přibývá a my okamžitě nabíháme. Podařilo se nám zahnat je do hospody. Spart'ané se pokouší všemožnými způsoby dostat ven, ale marně. Největší zásluhu má M., který sejmul židlí vycházejícího spart'ana držícího v rukou tabuli s nabídkou dne tak, že ona tabule praskla a Pražák spadl na zem, kde ještě dostal nějakou kopačku. Celá mela trvala poměrně dlouho a nám se pořád dařilo držet sparťany uvnitř až do chvíle, kdy pár našich začalo řvát, že přijíždějí policajti. V té době začínáme ustupovat, čehož dost zákeřně využívají Pražáci a vbíhají nám do zad. Nebyli jsme už tak zformovaní, protože jsme se snažili před policisty trochu rozprsknout. Po chvíli jsme se zastavili a v trochu oslabené sestavě jsme se vraceli na místo činu, kde v tu dobu bylo už plno fízlů.
Kdybychom nezmizeli kvůli nim, tak by se sparťanům zaručeně nepodařilo vylézt a celou bitvu bychom tudíž vyhráli, protože jsme je úspěšně zatlačili do hospody. Takhle však musím přiznat, že hostující fans bitevní stav vyrovnali svým již popisovaným náběhem. Rozhodně však bylo hrozně trapné a ubohé říkat do televize, že nás zřezali, jak se jeden z nich vyjádřil. V očích televizních diváků tak spart'ani zase vypadají jako největší chuligáni a Opaváci jako slaboši. Skutečnost však byla naprosto jiná a je směšné, že ji může ovlivnit a změnit svými výmysly jeden lhář a zkurvená televize Nova. Ta opět zabírala a mluvila jen o "svých" a se "svými" pražskými fans. Nechápu tedy, proč sparťané vyvěšují transparent "Nova kurví fotbal", když jim vlastně pořád pomáhají ve zviditelňování.

Na závěr bych chtěl ještě zdůraznit další ubohost sparťanů. V době, kdy policie brala jednoho z jejich fans, jsme začali křičet „zostav kibica" a snažili se mu pomocí. Setkali jsme se však jen s přilétajícími popelníky a nějakými slovními narážkami na naše polské kolegy.

Autor: Opava


Pohled Sparty:
Do Opavy vyrážíme opět autobusem a to v počtu zhruba 65 lidí. Cesta probíhá podle tradičního scénáře, tentokráte však doplněného o zdemolování stadionu ve vsi zvané Dvorce.

Po příjezdu do Opavy zahlédneme skupinku fans se šálami Slasku Wroclaw, kteří nám jen za mávají - tyčemi. Dostáváme se do varu a po zastavení autobusu (před policejní stanicí I?), rychle utíkáme do města a to směrem ke stadionu. Chvíli slídíme a poté zalézáme do první otevřené hospody. Než však dostaneme první pivo, přichází hláška, že se blíží opavští fans. Vybíháme z hospody, ale je jich jen osm, a tak se vracíme zpět. Jakmile dosedneme, je tu opět zpráva o dvacítce fans domácích. Opět tedy vybíháme, ale z dvacítky je rázem padesátka (nás 35, zbytek u autobusu) a řádně vyzbrojených. Proti jejich tyčím, nunčakům a řetězům vypadaly naše pásky legračně, proto rychle ustupujeme zpět do restaurace. Okamžitě přilétají první kameny z ulice a první skla jsou pryč. Na nic nečekáme a palbu opětujeme. Od nás letí půllitry, popelníky, židle, talíře a ze stolů stavíme barikádu u dveří. Brzy ze zařízení hospody nezůstalo skoro nic. Ještě v době naší .výměny pozdravů" vybíhá Bgy osamocen před hospodu a sám odráží útoky domácích. Jeho odvaha nás natolik povzbudila, že jsme vyrazili ven. V rukách nohy od stolů a židlí, židle samotné, prkna apod. Opaváci se dávají na útěk, ale pár jich přesto dostává pořádně přes hřbet. Jediný, kdo se v těchto okamžicích pokusil klást odpor, byli fanoušci Slasku. Bylo jich však jen pár, a tak neměli žádnou šancí. Za chvíli je na místě policie a ta v duchu tradice zatýká na naší straně. Sebrali nám sedm lidí a další dva museli do nemocnice na šití hlav. Na opavské straně bylo také dost krve, co však zaujalo nejvíc, bylo bonzování jednoho z opavských hool's policií.

Pak nás četnictvo odvádí na stadion, kde už vše probíhá v klidu. My jen rozpoutáme neskutečnou ukázku stupid support, ale co se týče šarvátek, je naprostý klid. Po zápase nás čerti rychle ženou do autobusu a poté vyvádějí směrem na Prahu, kam jsme dorazili na desátou.

Autor: Vl. (Sparta)

převzato z Football Factory č.4

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information