Vyrazilo nás pět autem z Ostravy. Cestou se domlouváme, že tentokrát jedeme fakt jenom jako diváci, inkognito, aby o nás nikdo nevěděl. Po příjezdu do Bratislavy jsme rovnou zamířili na stadion Interu, kde už tradičně hrají junioři. Potkáváme ještě tři baníkovce, kteří přijeli vlakem. Chvíli po nás dorazila asi 20 členná skupina polských fans, složená z příznivců klubů GKS Katowice, Widzew Lodž, Legia Warszawa, Górnik Zabrze, a možná ještě někdo. K žádnému konfliktu mezi nimi tentokrát nedošlo asi i proto, že všichni s obavami poslouchali zprávy z policejních vysílaček hlásících předpokládaný příjezd vlaku z Krakowa s blíže neidentifikovanou skupinou polských fanoušků. Policie byla opět mimo obraz, ale zasvěceným bylo jasné, že má dorazit obávaná trojkoalice Arka Gdynia, Lech Poznaň a Cracovia Kraków.

Na tento zápas jsme se těšili dlouho dopředu, neboť jak známo, s Poláky na fotbale se člověk nenudí.
Po zápase následoval přesun na nedaleký stadion Slovanu, kde se v 18:00 hrál zápas "A" týmů obou zemí. Vzhledem k děsnému počasí usedáme pod střechu, co nejblíže k sektoru hostů. Tam už se objevují první skupinky. GKS Jastrzebie (20 ks), GKS Tychy + LKS Lodž (60). Poté se objevují i fandové, kteří byli na juniorech. Jejich příchod je zpestřen bitkou příznivců klubu LKS a jeho městského rivala z Widzewu. Bitka po chvíli končí a většina se věnuje prezentaci svého klubu a země, jak slovní, tak i vizuální. Bylo pověšeno několik vlajek, zapáleny ohně, zaskandovány nejznámější pokřiky. Chvíli po začátku zápasu vchází na stadion asi 4 členná skupinka fans Lechie Gdaňsk. Chvíli postávají vedle sektoru hostů a poté jeden z nich vytahuje zelenobílou šálu a provokuje své krajany. Dlouho mu to ovšem nevydrží, protože zasáhne slovenská policie a vyvleče ho. Zhruba za 10 minut vidíme, jak ho jeho kamarádi vedou k sanitce, která jej poté odveze. Asi ve 20. minutě vchází do sektoru asi 40 členná skupina fans - Arka, Lech a Cracovia. Začínají sundávat vlajky jiných klubů a jejich majitelé si nedovolí protestovat. Na přímluvu fans z Krakowa je GKS Tychy dovoleno nechat jejich vlajku pověšenu. Nakonec Lech věší svoji asi 20 metrovou vlajku "Kolejorz".

V druhé půli přichází Poláky provokovat slabší skupinka asi 30 slovanistů. Stojí za plotem a k našemu velkému úžasu skandují pokřik „GKS Katowice"! Dodnes nechápeme, co to mělo znamenat, ale pořádně nás to vytočilo. V první chvíli chceme jít na ně, ale po vyhodnocení situace (je nás jen 13, na staďáku plno policajtů) končíme náš inkognito pobyt skandováním „Baník Ostrava". Slovanisti, policajti a většina Poláků, která o nás do této chvíle neměla ani tušení, nechápe, co se děje. Jen naši známí z „Gieksy" nám naznačují, že to bylo OK. Později se doslechneme, že náš výstup dobře ohodnotili i fandové jiných klubů. Přichází za námi i pár Trnaváků, kteří až teď zjistili, že jsme přijeli a zůstávají s námi až do konce. Mladí slovanisti si ještě naposledy zaskandují "polští židi" a berou nohy na ramena poté, co na plot dělící obě skupiny vylezl jeden naštvaný kibic Lechu Poznaň.

Autor: - lzo - (Baník)

převzato z Football Factory č.3

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information