Z POHLEDU BOHEMÁKA:
V den utkání se nás schází necelých čtyřicet. Na Spartu to není nic moc, ale všichni jsou odhodláni jít do střetu. Celý týden mají sparťané na to, aby se nám ozvali, protože mají k dispozici kontaktní číslo. V týdnu nikdo nevolá a v den utkání také ne.
Vyrážíme na Strašnickou, kde je možno na letenské narazit. Získáváme jednu šálu a pěšky jdeme směrem ke stadionu. Před kasami čekají rudoši. Začínáme skandovat a navzájem se hecovat. Sparťanů je asi sedmdesát, ale naproti nám nejdou. Do pohybu se dávají, až když přibíhají robocopové. Obě skupiny jsou odděleny, přesto se pár sparťanům podaří oběhnout kordon a dostat se k nám. Okamžitě inkasují a běží zpět.

Jeden z nich byl nápadně podobný F.V. z N.O. Na stadionu roztahujeme papíry 1,5m x 1,5m s nápisy „Smrt Spartě", „Mrdáme vaše matky" a obrázky kosočtverců. Zhruba v sedmdesáté minutě se vydáváme k sektoru hostí. Vyzýváme sparťany, aby k nám přelezli, protože široko daleko není ani uniforma. Místo přelezení plotu, s ním však lomcují jako magoři. Za chvíli vše ukončuje policie. Co se stalo na hřišti, ví asi každý z médií. Po zápase se nic zvláštního nedělo.

autor: Berserk (Bohemians)


Z POHLEDU SPARŤANA:
Očekávané pražské derby je vzhledem k sestavě hools Sparty jeden z mála světlých okamžiků sparťanského jara. Vše však začíná opět velice pesimisticky. Na zvolený sraz se letenští doslova trousí, počet není nijak impozantní i sestava zůstává za očekáváním. Přesto se nakonec do Vršovic na území klokanů vydává padesátka sparťanů ve slušné sestavě.
Předem    je zamítnuto telefonické kontaktování klokanů s tím, že se letenští pohybují po jejich území, a tak je    potřebná aktivita na jejich straně.
Sparťané dorážejí ke stadionu již hodinu před výkopem utkání. Zde však kromě pouhých sedmi policistů (z toho dva dopravní) nikdo nečeká. Sparťané stále čekají v okolí stadionu, jejich počet již dosahuje minimálně sedmdesáti bojechtivých kusů. Domácí však dorážejí až v desáté minutě již běžícího utkání! Jejich skupina čítá možná 30 - 35 a jejich příchod je poněkud váhavý. Směrem k letenským se rozebíhají až v momentě, kdy ulici přehrazuje značný počet SPJ a jízdní policie. Obě strany se přesto snaží o konfrontaci, především pak Sparta, ale jakékoliv pokusy jsou v zárodku potlačeny policií, která zadržela dva letenské.
Poté vtrhává část sparťanů bez lístků na stadion, dění v hledišti samotném pak všichni měli možnost sledovat v TV a v následujících dnech pak ve všech myslitelných médiích. Po utkání se sbírá velmi početná skupina letenských hools (odhadem 80 - 100), která pak rozjíždí ve vršovických ulicích naháněnou na chuligány domácích. Ti jsou však pod bedlivým policejním dozorem, a tak se spíše nahání policie s letenskými. Ti se obíháním celých bloků dostávají nejbliže na dvacet metrů ke klokanům, ale na více než vhození několika předmětů nedojde, neboť policie je opět připravena. Odměnou za nevydařenou zábavu jsou jí z rukou letenských létající popelnice, dlažební kostky, lahve a květináče. Menšímu počtu sparťanů se podaří policejní kordon projít, ale přímo u klokanů, kteří čekají před hospodou, jsou další policejní síly. Tato skupinka letenských pak naráží na několik klokanů na tramvajové zastávce. Ti jsou přes kladený odpor smeteni. Jednalo se zřejmě o jediný přímý kontakt tohoto dne.
Sparťanští chuligáni poté opouštějí Vršovice, ovšem cca 50 - 60 jich je připraveno k dalším střetům. Ještě v podvečer jsou zkontrolovány restaurace, které navštěvují fans klokanů, bohužel bez úspěchu. Okolo osmé hodiny se pak sparťané rozcházejí.

 

autor: Vilík (Sparta Praha)převzato z Football Factory č.20


Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information