Ráno před tímto zápasem proběhl v nedaleké Rudzie Slaskiej pohřeb tragicky zesnulého fandy Ruchu Rajmunda, který se stal již minimálně třetí obětí fanatiků Górniku v posledních čtyřech letech. Pohřbu se zúčastnilo okolo tisíce fanoušků nejen Ruchu Chorzów, ale také delegace z asi dvaceti dalších klubů. Po pohřbu se uskutečnila společná schůzka, na které se řešilo, jak podobným tragickým událostem předcházet. Objevují se i hlasy z oficiálních míst, které požadují nevpouštění fandů Górniku Zabrze na jiné stadiony. Na samotném zápase, který začínal ve 20 hodin a přenášela ho TV (zajímavé srovnání s přenosy naší TV Nova) se tyto události nijak neprojevily.

Policejní opatření byla standartní, snad jen častý pokřik hostů „chuligáni bez cti" prozrazoval, že se něco stalo. V sektoru Legie se sešlo cca 450 lidí, když dobrých 250 bylo z družebního Zaglebie Sosnowiec. Prezentovali se několika ohni, které po chvíli naházeli na policajty stojící na tartanové dráze před sektorem. Domácí se na tento zápas připravili velkolepě. Stadion ověšeli svými výbornými vlajkami, byly k vidění vlajky na tyčích, přes celou protilehlou tribunu se na jednotlivých sektorech objevily bílé, modré a červené kartony, k čemuž z polystyrénu poskládali nápis Górnik Zabrze se znakem uprostřed. Poté odpálili ohně, přes celý sektor natáhli po třech pruzích bílé, modré a červené látky, vytáhli balónky ve stejných barvách a do toho odpálili nejprve bílý a poté modrý dým. Velice povedené představení. Hosté byli po zápase policií přepraveni do Sosnowce. Pět hodin po zápase jsem ze sousedních Katowic vlakem vyjížděl směr Warszawa. První zastávkou je právě Sosnowiec a to, čeho jsem se obával, se napinilo. Fanoušci Legie byli nahnáni právě do mého poloprázdného vagónu, a tak během cesty na mě jeden usínal, druhý seděl naproti apod. Musím však uznat, že se mimo narážek na spolucestující děvčata, za což však byli kolegy umravňováni, chovali poměrně civilizovaně. Také zde je vidět v porovnání s některými českými tábory fans značný rozdíl.
 

autor: Č.N.L.from U.R.N. (Baník Ostrava)


převzato z Football Factory č.17


Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information