Tomuto utkání předcházela intenzívní korespondence mezi oběma tábory. Hosté slibovali příjezd skupiny 30-50 chuligánů, i přes konkrétní nabídku Pražanů odmítli domluvený boj a v případě náhodného střetu doslova žadonili o boj beze zbraní.
Domácí skupina chuligánů se schází již ve čtyři odpoledne a do pěti hodin je na místé na šedesát hooligas. Hostující chuligáni pak postávají u svých autobusů, které parkují na Letenské pláni. Je jich čtyřicet a spolu s nimi množství normálních fanoušků. Jeden ze sparťanů je kontaktuje a nabízí boj v letenském parku. Hosté souhlasí, ale jak se o chvíli později ukázalo, vše si rozmysleli a nechtějí se hnout od autobusů. Domácí chuligáni neváhají a po vysilujícím, pro některé silnější zcela nemožném, běhu přes pláň útočí.

Jaké je však překvapení útočníků, když na ně letí kamení, lahve a v rukou Belgičanů se objevují pásky, dřevěné tyče a jeden deštník. Sparťané ovšem útočí dál. Kdo z Belgičanů se postaví, končí na zemi, další pod přívalem ran zběsile prchají. Přebíhají mezi jezdícími auty silnici a utíkají až k hlavní bráně stadionu, někteří z nich se schovávají mezi normální fanoušky v restauraci McDonalds. Rozdovádění sparťané je však stále pronásledují a bijí. Vnikají i do zmiňované restaurace, kde bijí všechny Belgičany, chuligány schovávající se mezi normály a k tomu i normální fanoušky. Jeden z Belgičanů, který se pořezal o půllitr, jež chtěl hodit po spart'anech, později rozšiřuje zprávu, že ho sparťané pořezali nožem.
Přijíždějí první policejní auta, takže se domácí dávají po skupinkách na ústup. O hodinu později se opět formují u Sparta baru. Početná skupina Belgičanů se pak formuje u zmiňovaných autobusů. Je jich asi 800, obklíčených českou policií a belgickými stewardy. Tato skupina se o něco později vydává na stadion. Jsou ovšem vedeni kolem domácích fans. Ti neváhají a přibližně 80 jich proti davu útočí. Belgičané házejí sklo a kamení, policisté první útok odrážejí. Následuje však další, a to už sparťané také vrhají rozličné předměty. Policisté
používají ohlušující granáty a slzný plyn. Belgičané se na nic nezmohli, a to i přesto, že se policisté věnovali pouze sparťanům. Ti jsou nakonec rozehnáni. V okolí stadionu jsou pak zdivočelými sparťany napadáni a obíráni všichni fanoušci Genku.
Na stadionu je zaplněn sektor hostí, domácí předvádějí po delší době velmi kvalitní support. Po utkání již zformovaná policie nedává šanci k dalším útokům.
Belgičané zjevně neunesli svoji dvojnásobnou prohru v domácím i venkovním utkání a zaplavili celou Evropu po síti pohádkami o zdivočelých barbarech, kriminálnících, nožích a sekyře v rukou sparťanů, bití žen a dětí. K tornu zasypali počítač webmastera sparťanských fans stránek stovkami virů, z nichž jeden nakonec svůj účel splnil.

 

autor: Vilík (Sparta Praha)


převzato z Football Factory č.17


Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information