Z POHLEDU KLATOVÁKA:
Na tento zápas jsme se připravovali asi dva měsíce, přičemž svou účast slíbilo asi 40 „lidí". Několik dní předem, ale začali všichni odříkat, a tak konečný počet 23, byl i přes nízký věkový průměr docela dobrý. Do busu jsme ještě v Plzni přibrali tři osoby a pak už se rozhořela tvrdá řež mezi předkem a zadkem. Při asi tříhodinové válce, měl menší převahu zadek. Kvůli nehodě a zácpě na dálnici přijíždíme do Brna na poslední chvíli. Zde se obsazují volná místa v buse a v počtu asi devadesáti vymydlenců BKS (Brno+Klatovy+Slovan) míříme do Olomouce.
Tady vystupujeme a spěcháme ke stadionu. Po několika metrech se proti nám rozbíhá několik osob a nikdo nepochybuje, že jde o chachary s Trnaváky. Vybíháme jim tedy vstříc. Padne pár ran, ale již je tu policie, která vše hasí. Na naší straně ubyla kukla Brna, šála Klatováci a přibylo několik tržných ran od lahví z trnavských rukou. Pak nás již PČR stěhuje do sektoru hostí, kde se všichni dostáváme asi tak na pět vstupenek.

V sektoru se snad nikdo nevěnuje fotbalu, ale řádit se začíná až tak kolem sedmdesáté minuty. Strhává se sít' nad sektorem a pár jedinců se ji snaží zapálit. To se také nakonec povede, a tak přichází několik pořadatelů a snaží se síť uhasit. Práškový hasičák v ksichtě není nic příjemného, takže začala menší přetlačovaná, ale pořadatelé se stačili zdekovat. Po zápase jsme natlačeni do busů a za policejní asistence vyrážíme k domovu.

autor: Klatovácí (Klatovy)

 

Z POHLEDU BRŇÁKA:
Tento atraktivní přátelák byl naplánován do Olomouce, a tak se dal očekávat zajímavý den. Rozhodli jsme se vyrazit busy, spolu se Slovanem a přáteli z Klatov. Scházíme se v počtech cca 35 Brno + 30 Slovan a čekáme na bus Klatováků. Mají po cestě problémy díky zácpě, a tak přijíždějí až kolem 18 h. Poté se hned vyráží směr Haná. Před Olomoucí nás čeká několik policejních aut s jejichž doprovodem vjíždíme do města. S ničím tedy nepočítáme.
Vystupujeme asi 400 metrů od stadionu a benga dávají naší devadesátičlenné skupině překvapivě volnost. Za skandování protibaníkovských hesel jdeme ke stadionu a připravujeme se na střet. K němu dochází přímo před novou olomouckou tribunou, kdy na nás nabíhá cca sedmdesátičlenná trnavsko-ostravská skupina. My jim běžíme vstříc a rozjíždí se asi dvouminutová bitka, do které se však nezapojují všichni a která je v některých chvílích díky tmě a tornu, že se ne všichni znají, trochu zmatená. Určit vítěze je těžké, asi remíza. Jako mínus beru několik kamenů a flašek, bohužel na obou stranách. Pak již vše rozdělují fízli, kteří jsou hodně nejistí a dá jim dost práce dostat situaci pod kontrolu. Chvíli nás drží v obklíčení a pak nás pouští k sektoru hostí, kam vstupujeme zdarma.
Nacházejí se zde pouze normální diváci a někteří po našem příchodu ihned balí. Vyvěšujeme vlajku „Klatovácí" a dvě menší slovanistické. Naše „Hooligans Brno" je bohužel zapomenuta v autobuse. Prezentujeme se družebními chorály a skandováním „Československo". Ve druhé půli ničíme ochranou sít' a je vytrháno pár sedaček. Ty letí po zasahující ochrance, případně na hrací plochu. Ochranka nám na oplátku střílí do sektoru několik slzných granátů. Rozhodčí dokonce na chvíli přerušuje zápas. Pod sektor nám napochoduje zástup robocopů, takže se situace trochu uklidňuje. Kromě nás jsou na stadionu k zaregistrování pouze hool's olomoucké Sigmy se svojí vlajkou „Troublemakers". Ve druhém dějství odpalují několik ohňů.
Po zápase se již nic neděje a my s eskortou opouštíme Olomouc. Kromě již zmiňovaných táborů fans, bylo možné v okolí stadionu spatřit také skupinky fans Slavie, Zlína a Liberce. O jiných nevím. Byl to hodně vydařený výjezd.

autor: AG (FC Brno 1913)


Z POHLEDU SLÁVISTY:
Přes reprezentační bojkot vyrážíme do Olomouce zhlédnout tento atraktivní přátelák. Čas před zápasem trávíme na koupališti a potom se přesunujeme do hospody. Volají nám fans ze Zlína, kteří nám sdělují, že Sigma o nás ví a chtějí nás napadnout. Za několik minut volá příznivec Liberce, že máme přijít za olomouckými a zbytkem koalice, že společně půjdeme proti chacharům. Odmítáme a opakujeme naše stanovisko: Přijeli jsme sami za sebe a žádné české fans nebudeme napadat. Dva rozdílné telefonáty, a tak nevíme, co si o nich máme myslet. Voláme tedy členovi HHZ a ten nám tvrdí, že slávisté na dnešním zápase olomoucké nezajímají.
Vyrážíme na stadion. U první pokladny nemají lístky, a tak pokračujeme k jiné. Přicházíme zrovna ve chvíli, kdy zde policie odděluje Baník s Trnavou od Brna, Klatov a Slovanu. Vracíme se nazpět a podplácíme ochranku u první pokladny. Část je nás uvnitř stadionu a v tom nabíhá několik chacharů a zatlačuje zbytek slávistů dovnitř. Za chvíli doráží i zbytek ostravsko-trnavského seskupení, prorážejí ochranku a dostávají se dovnitř. Jsme nuceni bránit se, zároveň s koalicí. Ustupujeme z plácku u pokladen dolů pod tribunu, nabíhá policie a zabraňuje chacharům na nás znovu zaútočit. Na slávistické straně je po střetech jeden zraněný, vše řeší několik stehů na ruce.
Na zápase koalice odpaluje tři ohně, které za umělého osvětlení dávají dobrý efekt. Seskupení Brno + Klatovy + Slovan si během utkání v hostujícím sektoru několikrát válčilo s ochrankou a policií.
Závěrem: Náš postoj k reprezentaci se nezměnil. Jsme pro smír! Nevylučujeme, že se na reprezentaci jako skupina někdy objevíme, ale určitě ne v jedenácti lidech.

autor: Tom (Slavia Praha)

 

Z POHLEDU CHACHARA:
Pod dojmem, že se tento den nemůže nic stát, neboť zápas, o kterém všichni melou již půl roku určitě pohlídá policie, vyjelo z Ostravy asi osmdesát lidí (v tom 13 z Trnavy). Na olomouckém nádraží ostravští vystupují překvapivě bez policejního dozoru, ale ten se přece jen po pár metrech objevuje, a tak se zdá, že je po všem. Nalézají restauraci, ze které se snaží domluvit setkání s domácími příznivci, ale ti nakonec odmítají s tím, že se jich sešlo málo (byli údajně posíleni o fanoušky ze Zlína a Liberce). Poté, co zazvoní mobil a oznámí, že dva autobusy Brna, Klatov a Slovanu dojedou až někdy v průběhu zápasu, odchází celá veselá skupina ke stadionu.
Po cestě však náhodou potkávají olomoucké a první střet tohoto dne je na světě. Šance „domácích" jsou nulové, ale rozhodli se neutéct, což si zaslouží ocenění. Pár jich končí na zemi, zbytku zachraňuje kůži brzký policejní zákrok. O několik minut později stojí ostravští s trnavskými u vstupu do hostujícího sektoru, když v tom na ně nabíhají osádky dvou zmíněných autobusů. Nastává mela, která by se ve výsledku dala označit za remízovou, na zemi však končili především autobusoví, navíc ztratili šálu Klatov a kuklu Brna. Také „územní převaha" byla na straně oficiálních a asociálních chuligánů. Brzy je tu opět policie, která oba rozdováděné tábory odděluje. Chacharsko - trnavská cháska pak putuje za hlavní tribunu, kde se rozhoduje co dál, zatímco tři z nich (doplnění o právě přicházející automobilovou dvojici) napadají slávisty, kteří ustupují a někteří docela fasují. Vzduchem proletí i odpadkový koš ... Poté již následuje poslední konflikt dne, kdy chachaři s trnavskými překonávají bránu chráněnou vykulenou ochrankou a zahánějí a napadají vše, co je v cestě (hlavně Slavie). Zhruba pětice baníkovců si ještě vyzkoušela boj s několikanásobnou přesilou (Sigma, Zlín, Liberec, Slavia) v úzkém prostoru, kde si rozhodně nevedli špatně. Zbytek chacharů to mohl díky strážcům pořádku pouze sledovat.
To již nabírá celá skupina směr Ostrava (na zápas již nebyly vstupenky) a dá si mezipřistání v Hranicích, kde zapaří a doufá v příjezd autobusů, což však nakonec nevyšlo... To je vše, moc fajn fotbal!!!

autor: Kyby (Baník Ostrava)

 

Z POHLEDU OLOMOUČÁKA:
Reprezentační zápas v Olomouci, to je šance pro nás. Jenže ouha. Je nás jen dvacet a spolu s námi deset zlínských a dva kusy z Liberce. Výzvu Baníku na boj, proto odmítáme. Další chybou je, že při odchodu na stadion někteří zůstávají v teple u piva. Na naši skupinu nabíhá asi sedmdesát ostravských a proběhne krátký střet, který ustojíme jen díky policii. Jinak by nás chachaři převálcovali.
Když přicházíme na stadion, bojují ostravští za velkou tribunou s koalicí Brno + Klatovy + Slovan. My vyvěšujeme vlajku „Troublemakers' a v tu chvíli od chacharů inkasuje jedenáct přítomných slávistů. Nakonec ještě ostravští protrhnou bránu do našeho sektoru a cestou smetou vše, co jim stojí v cestě. My se formujeme v uličce, kde proběhne několik osobních střetů, ale vše již řeší policisté.
Při zápase odpalujeme tři kvalitní ohně a koalice na druhé straně stadionu trhá sedačky a hází je na pořadatele. Jinak atmosféra utkání byla fakt dobrá - plný dům. Je vidět, že si na Moravě reprezentace vážíme! Závěrem lze říct, že policie byla celkem solidární a moc se neangažovala. Náš počet byl nejen pro nás velkým zklamáním! Baník i koalice se prezentovali o.k.! Překvapili i slávisté.

autor: Tom / NSC (Sigma Olomouc)

 

Z POHLEDU TRNAVÁKA:
Na tento atraktivní zápas se domlouváme už tak dva měsíce dopředu a účast přislíbilo 20-25 lidí. Víme, že má dorazit také slušný počet slovanistů. Nakonec nás však přesto vyráží jen třináct, zbytek se klasicky vymlouvá na nedostatek peněz či času. Do Ostravy přijíždíme okolo čtrnácté hodiny, chvíli popíjíme s baníkovci, kterých se sešlo kolem šedesáti a vyrážíme vlakem směr Olomouc. Od chacharů se dozvídáme, že není nic domluveno a že nic moc ani nečekají, protože bude všude plno policajtů a hlavně kriminálka. Trochu nám to kazí náladu, ale cestujeme dál.
Po příjezdu do Olomouce se přesouváme do hospody nedaleko stadionu, kde popíjíme. Všude kolem jsou policajti, ale nijak extra si nás nevšímají. Po chvíli nás kontaktují olomoučtí, posíleni o zlínské a liberecké s nabídkou střetu. Po pár minutách je však akce z olomoucké strany zrušena. Později nás kontaktují i Brňáci, že jedou ve dvou autobusech a těší se na nás. Hned se nám lepší nálada. Hodiny však ubíhají a brněnští stále nic.
Asi půl hodiny před zápasem vycházíme směr stadión. Po několika metrech na křižovatce potkáváme asi 30-35 člennou skupinu, která něco vyřvává. Okamžitě na ně nabíháme. Pár jich dostává, někteří z nich utíkají. Prý to byli olomoučtí. My (Trnaváci) nechápeme přístup policie, která se nejprve jen dívá a poté zakročuje pouze slovně a posílá nás na stadion. Na Slovensku by nás fízli bili asi doteď, a to další si raději ani nepředstavuji. Před stadionem se zastavujeme a domlouváme, co dál. Už jsme chtěli jít dovnitř, když najednou slyšíme nám tak dobře známý pokřik „ŠK Slovan, belasá Bratislava". Otáčíme se a nastává velký chaos. Za námi stojí asi sto členná skupina (Brno + Klatovy + Slovan). Okamžitě na ně nabíháme. Následuje celkem kvalitní bitka, ve které lítají i pásky či flašky. My (Trnava) se až později dozvídáme, že se mělo jít na ruce, měli jsme jeden pásek. Poté jsme se dohodli na remíze. Dost mě překvapilo, že se do bitky oboustranně nezapojili zdaleka všichni. Mohlo to být zajímavější. Policie sice zasáhla, ale kupodivu nikoho nezadržela. Opět se formujeme a míříme za tribunu, tady prorážíme pořadatele i bránu a vbíháme na stadion, kde pár lidí inkasuje. Prý šlo o olomoucké.
Po tomto incidentu (všude uniformy i kriminálka) odcházíme raději na vlak. Jsme stále ve spojení s Brnem a domlouváme se, že vystoupíme v Hranicích a oni tam svými autobusy dorazí. Vystupujeme tam a jdeme do hospod. Policie však brněnské autobusy doprovází směr Brno a tak i my odjíždíme na Ostravu. Tento výjezd hodnotím dost kladně, přesto mě překvapila neúčast některých klubů jak z Čech (hlavně Sparta), tak i ze Slovenska.

autor: Jaro / R.B.W. (Spartak Trnava)

 

Z POHLEDU SLOVANISTY:
Již dlouho dopředu bylo avizováno, že při tomto přátelském zápase půjdou proti sobě koalice Baník + Trnava a Brno + Slovan + Klatovy, což je to nejlepší, co naše scéna momentálně nabízí. Otázkou ještě bylo, jak utkání pojme dvojice Sparta a Nitra, ale toto seskupení se pro tento zápas ukázalo jako nezajímavé. S Nitrany jsme byli v kontaktu, měli přijet v počtu třiceti lidí, ale nakonec akci zrušili.
Naše družební skupina byla ve složení 40 Brno, 35 Slovan a asi 30 Klatovy, kteří příjemně překvapili svou sestavou. My jsme z Bratislavy dorazili ve dvou skupinách, jedna s menšími problémy kvůli lístkům vlakem, druhá autobusem. V Brně jsme se s místními posilnili „U Švéda" a čekali zde na příjezd Klatováků, kteří uvízli na dálnici v zácpě. Když jsme se již konečně dočkali, hned jsme pokračovali dvěma autobusy do Olomouce. Zde jsme po vystoupení z busu mířili přímo na stadion roztáhnuti tak na 100 metrů. Najednou se rozpoutala v čele davu mela a hned bylo jasné, o koho jde - Baník. Než jsem na místo v mém poopičním stavu doběhl, zuřila již kvalitní bitka, kolem zmateně pobíhali fízli, ale bez posil si netroufali zasahovat. Podle mě to bylo vyrovnané, a řekl bych, že na rozbité huby jsme vyhrávali. Od nás se zase více lidí válelo po zemi. Tak si vyberte. Asi po dvou minutách nabíhá zásahovka a je po střetu. Baník a Trnaváci jdou dále od nás a v tom od nich začnou létat flašky. Možná to nebyli oni, Baník se od toho distancoval, ale letělo to přesně z těch míst, na kterých před pár sekundami byli. Na flašky doplatili dva chuligáni Slovanu rozbitými hlavami a skončili na šití v nemocnici. Nepřipadá mi moc férové, když někdo hází flašky na chuligány, kteří jsou v obklíčení policie a nemají se šanci nijak bránit.
Na stadion jsme se natlačili bez placení a zaujali jsme místa v hostujícím sektoru. Byli tam i „nesmyslní" příznivci, takže byl celkem zaplněný. Myslím, že naše chorály a dementní support byl slyšet nejlépe na stadionu. Občas nás sice překřičelo 10.000 fans svým „Češi do toho", ale jinak ničím. Prý na druhé straně stadionu vtrhl do ochozů Baník. Z naší strany byla první půle v klidu. V poločase byl napadnut prodavač občerstvení a byl mu zdemolován jeho bufet. Neměl být drzý... V druhém dějství se nás zmocňuje pocit, že zde panuje příliš komorní atmosféra a začínáme ji měnit k obrazu svému. S blížícím se koncem utkání trháme ochrannou sít' a poté ji podpalujeme. Pořadatelé ji nechávají několik minut hořet a potom poprvé použijí hasící přístroje. Zatím pouze na hořící sít'. Neuznaný gól Vitteka vytáčí jednoho z mála z nás, co sledují fotbal a ten se vrhá na plexisklo a začíná do něj mlátit. Jako inspirace to stačilo a hned nabíhají ostatní. Když už to vypadá, že by plexisklo mohlo povolit, zasahují pořadatelé. Házíme po nich vytrhnuté sedačky a vše, co přijde pod ruce. Ti neváhají a používají na nás hasící přístroj. Pokud jste zažili slzný plyn, pak věřte, že to je 100x horší. Nabíháme, ale jsme paralyzováni „hasícím" pořadatelem. Kdo nezažil, neuvěří. Jeden z nás z toho svinstva upadl do bezvědomí... Zápas byl přerušen, ale pouze na chvíli. Divím se, že na nás fízli vůbec nešli a ani poté nikoho nezatkli. Na české poměry neobvyklé.
Po zápase nasedáme do našich autobusů a pod „ochranou" zásahovky odjíždíme směr Brno. Doprovod máme několik kilometrů, a když se ho zbavíme, máme jediný cíl - benzínku! Když už konečně jednu nacházíme, spouští se před zraky kriminálky a jedné policejní hlídky totální rabovačka. Desítky piv a baget, slunečních brýlí, kartony minerálek, pár pytlů s granulemi pro psy, motorové oleje a jiné užitečné věci... Fízli dělali problémy jen chvíli, potom se to nějak vyřešilo a my mohli pokračovat směr Brno. Chvíli po nás na tutéž pumpu dorazil i druhý autobus a jeho osazenstvo mimo jiné propíchlo pneumatiku u přítomného policejního auta. V Brně se rozcházíme po několika skupinkách, někdo chlastal po hospodách, někdo kradl na benzínkách přímo v Brně...
Výjezd hodnotím velmi pozitivně, naše družba se prezentovala největším počtem, kolem 100 lidí. Pro úplnost: Baníku bylo 65 a R.B.W. 14!!! Bitku jsme nezkurvili a na stadionu o nás věděli. Sportu zdar!

autor: Čegevara (Slovan Bratislava)
 


převzato z Football Factory č.17


Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

 

Související článek:

Fotky z bitky zde:

http://hooligans.cz/reports/czech/4485-historicka-fota-ceska-republika-slovensko-olomouc-21-8-2002

Additional information