Magnetu druhé nejvyšší polské soutěže přidala na pikantnosti ještě skutečnost, že se domácí hráči pohybovali na hraně sestupu a k záchraně potřebovali nutně vyhrát. I tato skutečnost se určitě mohla promítnout do nervozity domácích příznivců. Před zápasem se místní funkcionáři netajili tím, že vše je již domluveno a že už jistě postupující soupeř nebude klást výraznější odpor. Nakonec bylo na hřišti vše jinak a vlastně si ani nedokáži představit, co by následovalo, kdyby hráči Lechu zápas vypustili a potopili by tak družební Arku Gdynia, která se Zagiebiem o záchranu soupeřila.


Domácí příznivci zápas odstartovali choreografií se zelenými, bílými a červenými balónky přes celou tribunu a hlasitým supportem. Hosté, jejichž brankář nastoupil s chuligánskou šálou na krku, dorazili v devadesáti lidech až kolem dvacáté minuty. Počtem mě sice trochu zklamali, ale sestavou určitě ne. Při vstupu do sektoru jich bylo pár zatčených za pronášení ohňů. Přesto v průběhu prvního poločasu asi patnáct ohňů odpálili. Nějaký větší konflikt se v hostujícím sektoru asi čekat nedal, protože usmívající se obměnci s nabitými puškami na gumové projektily byli ve střehu a v bezprostřední blízkosti.


V druhé půli nejprve domácí odpálili na třicet ohňů a poté přidali množství menších gejzírů. Postupem času bylo příznivcům Zaglebie čím dále jasnější, že se s druhou ligou mohou pomalu loučit. A tak tedy začali a bylo to rozloučení velkolepé. Nejprve se pár snad šestnáctiletých kibiců snažilo rozdrátovat pletivo brány na plochu, slzákem proti nim zasáhla ochranka a to byl impuls k vyvolání výtržností nejhrubšího zrna. Domácí se chopili všeho, co jim přišlo pod ruce, protrhli boční plot a směřovali k sektoru hostí. Po pár metrech však byli zastaveni střelbou. V tom vjelo na plochu vodní dělo a dezorientovaná obsluha tohoto vozidla začala nepochopitelně vystříkávat sektor Lechu. Po pár okamžicích si nesmyslnost svého jednání asi uvědomili a snažili se vodou i pomocí střelby jak z plochy, tak i od sektoru hostů vrátit domácí zpět za protrhnutý plot. Ti se bránili kusy betonu, železnými tyčemi či např. umělou WC kabinkou, která letěla po schodech sektoru.

 

Tato bitva, která na stadionu trvala snad dvacet minut se po skončení zápasu přenesla do jeho okolí a na přilehlé sídliště. Zfanatizovaní policisté stříleli úplně na každého včetně starších žen a dětí. Mě zachránilo koryto řeky, kde jsem se schoval, když kousek ode mě asi padesátiletá žena s dvěmi dětmi na policisty zařvala, že jsou blázni. Starší chlápek stojící dva metry vedle mě se schovat nestačil a dostal projektilem do hrudníku.

 

Fotky z výtržností z tohoto zápasu zde: http://hooligans.cz/multimedia/histphoto/1463-historicka-fota-zaglebie-sosnowiec-lech-poznan-27-dubna-2002-1-ligaautor: Č .N.L. from U.R.N. (Baník Ostrava)


převzato z Football Factory č.16


Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information