Kriminalista Vladimír Smejkal řeší násilí diváků na stadionech. „Radikálové nás mají zmapované stejně jako my je,“ říká. Brněnští fotbaloví fanoušci patří mezi nejradikálnější a nejaktivnější v zemi. Fotbalovému stadionu v Brně se už však nejméně pět let násilí vyhýbá. „Znám je skoro všechny a oni nás taky. Na stadionu si nic nedovolí, jezdí se pobít jinam,“ říká pětatřicetiletý policejní komisař Vladimír Smejkal, který má brněnské hooligans na starost.

 

 

* Kolik teď máme brněnských fotbalových chuligánů v Německu na mistrovství světa?

Nevím, kolik jich tam je teď, ale chystalo se jich tam kolem dvaceti. Zrovna včera mně volal jeden fanoušek, že má lístky a jestli nechci jet s nimi. To ale nebyl radikál.

* A nejedete?

Nejedu, ne.

* To vypadá na ideální stav mezi policisty a fanoušky v Brně, ne?

Člověk musí být takový rada Vacátko, všechny znát. Ten taky přišel za kasařem, který přicestoval, slušně ho pozdravil a dal mu najevo, že o něm ví. A kasař věděl, že nemá šanci, protože kdyby byla ráno udělaná kasa, tak se jde na devadesát devět procent za ním.

* Vy se taky s fanoušky slušně zdravíte?

Jistě. Když jedeme s nimi na zápas venku, přijdeme na sraz, oni nás přivítají zvoláním „vítáme kriminálku“. I když někteří jsou drzejší, to záleží na míře vypitého alkoholu. Řekneme jim, že doufáme, že bude všechno v pořádku, a oni že jo. Anepotřebuju žádnou kontrolu občanek. Když se pak někdo porve a já ho uvidím, nemusím se s ním ani honit po stadionu. Druhý den si pro něj přijdu. Ta prevence je dobrá. Jsou i jiné cesty, než působit silou.

* Je tak klidný vztah třeba i v jiných městech?

Co vím z ohlasů chuligánů, tak to tak všude nefunguje. Nedá se jít proti zdi, třeba na ně křičet. Třeba v Ostravě jsou fanoušci s policií vyloženě na nože. Nám se ale nestalo, že by nám třeba někdo za posledních šest let na výjezdu poškodil auto. Oni ví, které je naše, samozřejmě. Naposledy nám před sedmi lety utrhli zrcátko, trochu jsme jim pohrozili a od té doby je klid.

* Znáte se mezi sebou dobře?

Známe se, musíme, jde o prevenci. Když mají proti sobě uniformovaného policistu, kterého nikdo nezná, jsou drzí a agresivnější. Když tam přijdeme my, víme, koho proti sobě máme, jak se jmenuje a kde bydlí, nic si nedovolí. Pro nás je jenom výhoda, že o nás na fotbale nebo na nějaké své akci vědí. Aspoň je klid. V Brně na stadioně nebyl už víc než pět let žádný vážnější problém.

* Co říkáte řečem, že policisté a chuligáni vlastně vyznávají stejné hodnoty?

Viděla jste ten britský dokument, jak novinář vstoupil k policii a zjistil, že někteří policisté jsou rasisti? To končí tím, že konstábl říká, že nelze říct: policie je rasistická. Prostě jsou jen mezi jejími členy rasisti. A to stejné je u nás. Neříkám, že se nenajdou policisté, kteří sympatizují se skiny. A na druhé straně i takoví, kteří sympatizují s anarchisty.

* Kde se tedy brněnští fotbaloví chuligáni realizují, když se na fotbalovém stadionu chovají slušně?

Jezdí na takzvané fighty, bitky. Prostě se smluví esemeskami, kde se sejdou, pak si domluví pravidla -třeba patnáct na patnáct, jestli se budou bít jen rukama, že kdo padne, toho už si nebudou všímat a podobně. Většinou se svlečou do půl těla, zabandážují si ruce a pak se dobijí.

* Proč to dělají?

Pro ně to je sport, taková hra. Jako bychom se teď my dva domluvili, že půjdeme hrát na honěnou, stejně se oni domluví, že se pobijí. Poslední střet byl s Mostem, přijelo jich odtud asi patnáct, domluvili se a vyjeli za Šlapanice. Ale to jsme se dozvěděli až poté.

* Které brněnské fanouškovské kluby hlídáte?

Především Johny Kentucky Gang (JKG), Torcidu - ti už jsou starší, ale nevyhýbají se žádným střetům, Kohoutky Gang a Ortodox Fans. Největší síla je v JKG, jsou nejnebezpečnější. Chodí cvičit, boxovat, dělají thajský box. Na fightech patří k nejlepším v republice.

* Nedávno se na pohřbu brněnského fanouška z JKG s přezdívkou Sumec, kterého nedopatřením zastřelil na večírku opilý strážník, sjelo plno hooligans. To jste měli hodně práce, že?

To ano, přijely špičky z celé republiky. Z Brna, Ostravy, Prahy. Ale oni se navzájem zvou, i když má někdo narozeniny. Je to zvláštní, že se někdo může porvat a pak spolu jít na pivo nebo na narozeniny.

* Po pohřbu večer chuligáni hajlovali, zdemolovali policejní auto a praštili policistku. Chytli jste je?

Policistka je poznala, ale musí se udělat rekognice.

* Vypadá to na JKG?

Právě že ne, vypadá to, že nebyli z Brna. Ale ještě to není ukončeno.

* Chuligáni nosí na triku nápis ACAB, zkratka anglického hesla, které v překladu znamená, že všichni policisté jsou bastardi...

To je pravda, ale to heslo původně pochází z ultralevicové scény. My zase máme fanoušky taky rozdělené podle písmen A B C. Céčko jsou nejhorší, béčko jsou ti, s nimiž může být problém. Áčko patří klasickým fanouškům.

* Kolik je v Brně céček?

Kolem stovky. Mají družbu s Klatovy a Slovanem Bratislava, jezdí si navzájem pomáhat na fighty. Z Klatov tak do patnácti lidí, ze Slovanu asi třicet. Nejradikálnějších Brňáků je tak sedmdesát, osmdesát.

* Většinou z JKG?

Většinou ano. Pár lidí i z Torcidy. A jsou mezi nimi další, kteří tvrdí, že nikam nepatří. Říkají, že nevyznávají skinheadské hnutí ani nacistické symboly. Ale když pak kontrolujeme jejich osobní věci, najdeme třeba v jejich poznámkách, že je to jinak.

* Jsou hooligans v Brně propojeni se skiny?

Jsou. Když se bavíte se skinem z Národního odporu, tak se dušuje, že nepatří mezi chuligány. Já jsem skin, ne chuligán, říká. Možná, že Národní odpor mezi chuligány nepatří, ale mezi chuligány je hodně kluků, co mají názory skinů a vídají se s nimi. Někdy jsou zvaní na koncerty skinů, na jejich narozeniny.

* Jsou mezi chuligány skuteční náckové, číhá mezi nimi nebezpečí?

Možná kdyby mezi ně přišel nějaký vůdce, někdo, kdo by je dokázal ovlivnit, tak by možná nebezpeční byli. Ale vzhledem k tomu, že jsou takoví rozpolcení a neví, kdo a kam patří, tak myslím, že takové nebezpečí tady moc není.

* A je v Brně nějaký vůdce, který kdyby fanoušky tvaroval, mohlo by to přerůst přes únosnou mez?

V Brně vím o dvou, třech hodně inteligentních chuligánech, podle nichž by se chuligánství dalo dělat „líp“ a kteří by dokázali zmanipulovat dav. Chválabohu toho nevyužívají.

* Jaké je věkové složení brněnských chuligánů?

Ta nejnebezpečnější skupina má kolem pětadvaceti let. A na ně se nabalují „kinder“, jak jim říkají, tak od čtrnácti do dvaceti let.

* A ti pak taky někde vyřvávají, kdo všechno patří do plynu...

Nevím, nakolik je to od nich póza. Většinou jsou při tom opilí, a když uvidí na nádraží při výjezdu cikána, začnou hajlovat. Ale když se podíváte na Daniela Landu, ten zpíval to stejné, a teď káže morálku. Každý vyspívá. Patnáctiletému klukovi nezakážete jít na fotbal, ale on tam potká dvacetiletého, ten mu řekne - podívej na cikány, ti nedělají a maj se dobře, ty chceš dělat na ně? -a zblbne ho.

* A když někdo na nádraží zahajluje, tak ho okamžitě seberete?

No jasně. Dostane podmínku nebo veřejně prospěšné práce, a pokud udělal výtržnost na stadionu, tak i zákaz vstupu na stadion.

* A dojde to někdy tak daleko, že jdou chuligáni do vězení?

Určitě, to se nastřádá. Dostane třeba podmínku za výtržnictví, a pak ji „promění“ hajlováním.

* Kolik radikálních fanoušků z Brna teď sedí za mřížemi?

Já vím o třech.

* Je zavřený fanoušek pro své kolegy hrdina?

To snad ani ne, modla pro ně není. Ale myslí na něj. Zažil jsem, když hooligans jeli na výjezd kolem kuřimské věznice, zastavili, vylezli a začali hulákat. Ptali jsme se jich, co blbnou, a oni zdravili zavřeného kolegu.

* Je to pravda, že kdo jednou do klubu chuligánů vstoupil, už nemůže ven?

No ano, mají taková hesla, třeba Bůh odpustí, ale JKG nikdy. Torcida má zase něco o smrti. Ale není to tak. Většinou to končí tím, že si chuligán najde přítelkyni, ta mu šlápne za krk a je to. Docela dost už jich odešlo. Není to žádné bratrstvo, které se mstí odpadlíkům.

* Baví vás fotbal, nebo chodíte na stadion jen profesionálně?

Na něco bych na stadion zašel, i kdybych nemusel. Ale spíš se mi líbí hokej. Dřív jsem ho hrával.

* Jak myslíte, že dopadne mistrovství světa?

Pro policii to tam bude zajímavé, budou mít určitě problémy, protože Němci a Angličani, ti jsou jako fanoušci úplně někde jinde než my. Jsou daleko radikálnější.

* Ale já jsem myslela jak dopadnou naši fotbalisté...

Jo tak. No já myslím, že by to mohlo dopadnout dobře, jenom bychom neměli hned v osmifinále narazit na Brazílii.

Readktorka MF DNES Ivana Svobodová se zpětně na diskusním fóru Hooligans.cz sama omluvila za překlep v názvu chuligánské skupiny.

Additional information