close(x)

Tento zápas byl u našich polských kamarádů asi nejzajímavějším podzimním duelem na domácí půdě. Jedná se místní derby a stoprocentně se dal čekat příjezd hostujících fans.
My vyrážíme z Prahy časně ráno, většina řádně upravena po noční vizitě v restauracích. Vyráží nás sedmnáct slavistů (jedna dívka) a devět klokanů. Cesta je do hranic v pohodě. Na státní hranici trochu celníci bouří, ale jedeme dál. Při vjezdu do Walbrzychu nás znenadání obkličují policejní antony, z nichž vyskakují zakuklenci s puškama na gumové projektily. Jsme nuceni vystoupit a jsou nám zabaveny pasy. Jsme prohledáni, autobus také a policie zabavuje nám kukly a dýmovnice, které jsou hned odpáleny na poli.

Policajti se docela diví, že nevezeme žádné zbraně. To již na místo přijíždějí čtyři přátelé z Górniku, kteří s námi jedou ke stadionu. Tam jsme znovu prohledáni a ochránci pořádku nás chtějí nacpat do sektoru pro hosty. Těm tupcům nedošlo, že nejsme z Jelenie Góry, ani když pár z nás mělo symboly Górniku a měli jsme české pasy!
Vcházíme tedy na stadion a za chvíli dorazí i zbytek kibiců Górniku, kteří na příznivce Karkonoszů čekali od šesti hodin na nádraží. Zápas začíná v jedenáct, přičemž termín dne a hodiny zápasu byl asi třikrát za týden změněn. Hosté dorazí až ve dvacáté minutě autobusem v počtu asi čtyřiceti pěti osob, z toho čtyři ze zpřáteleného Baltyku Gdynia. Vyvěšují čtyři velké vlajky, pro které okamžitě běží asi šedesátičlenná skupina domácích hooligans. V cestě však stojí kukláči s puškama v rukou. Opravdu nepříjemný pocit, když na vás policajt míří nabitou zbraní. Škoda, že se nedoběhlo až k hostujícímu sektoru, plot byl totiž v noci napilován, a tak mu stačilo jen trochu pomoc k zemi.
Atmosféra utkání je na čtvrtou ligu slušná, obě strany fandí po celý zápas. Domácí se prezentují balónky, dvěma ohni a papírovým deštěm. V sektoru se jich sešlo tak 100-150. Na konci zápasu bereme fandění do rukou my Češi a podle toho také vypadá. Bohužel Górnik toto derby prohrává 0:1. Po závěrečném hvizdu jsou hosté hned odvezeni pryč z města, Górnik dává pohotově dohromady automobilovou skupinu, ale fans Karkonoszů se k ničemu moc nemají (telefony). Nastává velká pařba, bohužel zrovna v nejlepším musíme odjet zpět do Čech. Super výjezd.

Slavia & Górnik - nasza zgoda najlepsza jest.autor: Petr/Brigate '97 (Slavia)


převzato z Football Factory č.14


Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information