Celý zápas předcházela zajímavá cesta vlakem, kde dva opravdu tupý slováci vedli "rozhovor" o nějakých generálech a používali k tomu hodně citoslovcí. Jeden z nich, když už vystupovali, se vrátil do kupé po prvé pro zapomenutou bundu, potom pro tašku z nakradenýma papírovýma ručníkama z WC a do třetice pro "atraktivní" kšiltovku Slovenské hokejové ligy. Ještě tam s námi seděla jedna slečna a jeden starší pán, který si četl nějaký "bestseller" v angličtině " Vím proč zpívá pták v kleci".

V Budapešti už jen před zápasem proběhla návštěva Casual shopu, West End centra, prošli jsme kolem demonstrace maďarských hipíků, kteří mělo kolem 45-60let, setkání spřátelených fotografů, a mini prohlídka centra (jestli to teda bylo centrum).

Příchod na stadión dával znát připravenost policie, zajištěné příchody od metra, oplocení kolem stadionu, desítky policejních psů, koní a kolem toho všeho cca 1000 fanatiků FTC, kteří si krátili chvíli uražením svého fialového soupeře v podobě chorálu a pokřiků. U v chodu pro zaměstnance klubu postávala cca 25 členná skupinka o které jsem si myslel, že je to výběr ročníků Mr.Olympia, ale potom jsem se dozvěděl, že jsou to staří chuligáni FTC, kteří  mdž dělají ochranku na stadióně. Příchod prvních fialových příznivců odstartoval od zelených déšť všeho co měli po ruce. A to bylo také to co nemohli policejní složky nechat bez povšimnutí, rozehnali zelené a výsledek jejich počínání byli jen 2 (slovy dva zatčení), což na mě zapůsobilo velice profesionálním dojmem ze strany policie. Ochranka odváděla fialové od metra k jejich sektoru po menších skupinkách, kteří se velice rádi předváděli a provokovali a jejich příchod vždy přinesl vlnu nadávek a prostředníčkové gestikulace. Celé to působilo, jako inverzní příchod hvězd na předávání Oskarů. Zajímavé bylo to, že v minulosti cesta k sektoru byla krytá tunelem, ale tentokrát ne.

Hodinu před začátkem utkáni si na stadióně oba tábory cvičně vyměnili pár urážlivých chorálů a postupně se zaplňovali oba sektory. Začátek utkání začal choreo akcí z obou stran, ze strany zelených začala zapálením stovek prskavek a v prostředku znak klubu a na druhé straně opálením ohňů a do toho dýmovnice v barvách klubu UTC.  hosté přicházejí Chuligáni Fradi nafoukli ještě obří fialovou opici aby dali vědět co si o fanoušcích UTC myslí a na druhé straně dalších asi 400 chuligánů Fradi vyvěsili transparent na kterém bylo napsáno "smrt jim" a jména čtyř policajtů, kteří se podíleli na zmlácení bývalého hráče Fradi, který na následky zranění později zemřel.

Druhý poločas odstartovali Ultras Fradi odpálením cca 50 ohňů v barvách klubu a UTC fanoušci odpálili několik fialových dýmů.

Po patnácti minutách druhého poločasu jsem musel jít na poslední vlak. Fotbal byl dobré úrovně a zápas navštívilo 13.000 fanoušků z kapacity 18.500. Ferencváros vyhrál 1:0.
 

 ochranka fradi v civilu

 hostující sektor

 

Véčko (Brno), archív hooligans.cz

Additional information