Z pohledu Bohemáka:
Jelikož očekáváme příjezd našich přátel z Górniku Walbrzych, scházíme se už v sobotu večer v hospodě. Poláci dorážejí v počtu 16 lidí (4 dívky) ve dvou skupinách. První je na Hlavním nádraží v pátek ve 22:15. Víme přesně, kdy má vlak příjezd, proto je naši velkou chybou, že přicházíme o 5 - 10 minut později. Naše přátele tady vítá asi 30 sparťanů, kteří napadají vlak kameny. Fanoušci Górniku se ale nelekají a brání se více než dobře. V jejich rukou se objevují i dvě sekery. Než dorazí naše skupina (asi 30 ks - Bohemians + Slavia), sparťani jsou v prachu.
Společně pak všichni odjíždíme zpět do hospody. V nádražní hale odchytáváme ještě dva rudé, kteří dostávají své. Asi ve tři hodiny se vracíme na hlavák pro zbytek fans KSG již bez nejmenších problémů. Dáme ještě pár piva jdeme se na chvíli prospat.

V den utkání se scházíme v dopoledních hodinách. Společně s fans Górniku a Slavie nás je asi 60. Nálada je perfektní. Na utkání vyrážíme všichni bojovně naladěni. Když se blížíme ke stadionu, vidíme stát před hospodou U tří soudků tlupu sparťanů (asi 50 - 60 lidi). Chceme se rozběhnout, ale ukázalo se, že nejlépe jsou připraveni policajti. Než se k sobě skupiny pořádně dostanou, je jich všude plno. Dochází jen k minimálním kontaktům mezi oběma tábory. Zatčeno je asi 20 lidí, hlavně sparťanů. Pak již klid.

Na zápase vhazujeme jednu dýmovnici, sparťani dvě nebo tři. Až na malé potyčky s policií a ubohé skandování holasovců, se nic zvláštního nestalo. Po zápase děkujeme hráčům za super výkon.

U východu se najednou zjevuje skupina sparťanů. Normální lidé, kteří v tu dobu již vycházejí ven, zpanikaří a dávají se na ústup zpět do sektoru. My se chceme okamžitě dostat ven, ale přes davy jdoucích opačným směrem, to moc rychle nejde. Když se nám to konečně podaří, po sparťanech není ani stopy. Svedeme tedy alespoň dost slušnou bitku s policií, kterou 4 z nás (2 Bohemians, 2 Slavia) zaplatí lékařským ošetřením v nemocnici. Spravilo to pár stehů.

Sparťany už nepotkáváme a tak se vydáváme na Strahov na zápas Slavia - Brno.
Čekáme, že se dostaví sparťani, ale nevidíme ani jednoho. Škoda, v okolí Strahova je dle mého názoru mnohem více šancí na střet, než ve Vršovicích.
Poděkování fans Górniku a Slavie za podporu.

Autor: J.J.B - Berserk (Bohemians)


Z pohledu Sparťana:
Třetí poločas tohoto utkání se začal hrát již den před tímto zápasem. Díky ukecanosti některých členů červeno-klokaní koalice na Internetu jsme dopředu věděli o příjezdu jejich polských kamarádů, a tak jsme je šli přivítat. O tom, co se na nádraží stalo, koluje několik verzí. Co je ale nejdůležitější, byli jsme na nádraží dříve než koalice. Poláci se na nás těšili, a tak nám při seznámení ukázali jaké mají v Polsku sekery a dokonce mačety.

V den zápasu jsme si dali sraz v jedné letenské hospůdce. Dal se očekávat střet s klokany (podpořené o sešívané a polské kamarády), proto naše konečná sestava čítala 59 hools. Po značném posilnění se vydáváme na cestu směr Ďolíček. V hospodě U Soudků očekáváme příchod soupeřů. Ti se nakonec objevují v celkem slušné sestavě 20 minut před začátkem utkání. Po zpozorování skupiny se jim vydáváme naproti. Jak se sluší, jsme jako dobří hosté přivítáni sprškou kamení a flašek, v rukou soupeřů se objevují i sekery a nože. Dochází k několika soubojům, které bohužel přerušuje početná skupina těžkooděnců. Na naší straně je 16 zadržených, kteří jsou propuštěni až několik hodin po skončení zápasu.

Na stadion se nám opět daří pronést vše, co chceme, a tak se v našem sektoru odpaluje jedna dýmovnice za druhou (celkem bylo odpáleno 8 tankových dýmovnic). Zápas sleduje vyprodaný stadion, support není ten den nic moc, a tak se těšíme na pokračování třetího poločasu. Přes policii se bohužel nemáme šanci dostat, nezbývá, než je obejít. Dostáváme se přímo k sektoru domácích, na který okamžitě útočíme. Bohužel se v popředí nenacházejí hools, ale jenom košťata z kotle. Policie si nás všímá a pouští na nás čtyřnohé přátele bez košíku, bohužel to bylo pro tento den vše. Celkem povedený zápas.

P.S. Jeden vzkaz pro koalici. Možná je načase začít používat samopaly a další střelné zbraně.

Autor: tcpsnn (Sparta Praha)


Z pohledu Slávisty:
Již dopředu jsme věděli, že přijedou fanoušci walbrzychského Górniku, ale jejich počet nám byl prozatím utajen. V týdnu padaly informace o 50, potom o 20 atd. Když jsem přišel na vysočanské nádraží, zarazilo mě, že zde vidím jen tři mé kolegy. Ostatní prý zůstali v hospodě a přijdou až na hlavák. Vlak přijel a z oken se vyhrnul řev. Ve vlaku bylo osm fanatiků KSG, čtyři jejich dívky a jeden bohemák. Dozvídáme se, že dalších šest fans přijede dalšími vlaky. Po cestě se nás Poláci ptají, jestli bude na nádraží Sparta.

Pomalu vjíždíme na nádraží a vidíme, jak na peronu stojí asi 35 osobová skupina.
Myslíme, že to jsou naši, ale po chvíli zjišťujeme, že to jsou ruďoši. Nacpali jsme se do uličky (v tu chvíli 13 mužů do akce), vlak zastavil a rudoši se ihned chtějí nacpat do vlaku. Poláci tasí sekyry a nůž, sparťani se do vlaku nedostávají. Zřejmě měli strach (respekt?) před těmito zbraněmi. V jejich rukou jsem přes okno kupé viděl dřevěné tyče, možná i pásky. Po chvíli rudochy napadá dostat se na nás z druhé strany vagónu a proto přemisťujeme jednu sekeru na druhou stranu. Jeden sparťan běhá mezi vlaky. Bohužel nemohu v tomto článku popsat to, co se odehrálo u dveří, byl jsem za rohem u prvního kupé a neviděl jsem tam. Také musím přiznat, že jsem v těchto chvílích prožíval úzkost, jako kdybych měl v nejbližších chvílích umřít.

Byl jsem rád, když mě můj kolega poplácal po ramenou a řekl, ať vyskočím z okna a doběhnu pro posily. Myslel jsem, že jsou někde před halou. Tak jsem tedy vyskočil a podlezl vlak na další nástupiště. Ujdu pár kroků a slyším, jak se někdo drápe za mnou. Proto jsem se jako začal hrabat v odpadkovém koši, jako že jsem somrák. Sparťan se na mě kouknul a odběhl na druhou stranu. Vím, že se mi asi budete smát, ale píšu to vše jak to bylo, aby mi nikdo nemohl říct, že píšu lži. Proto zacházím i do takovýchto pro mě trapných detailů. Někteří ze sparťanů totiž tvrdí, že z vlaku buď nikdo nevylezl, nebo že to byl Polák atd. Odcházím pryč přes přechody na kolejích a vidím, že se sparťani pohybuji v jiných částech nádraží než je náš vlak a schovávají se. Nemůžu však říct, jestli před policií, žádnou jsem neviděl. Přeskakuji zídku a přecházím magistrálu. Za mnou asi 30 až 40 metrů jde skupinka sparťanů. Já jdu v klidu, oni taky (tvrdí, že mě honili). Raději se neotáčím, u Státní opery zahýbám a na mostě nad tunely u nádraží se zastavuji. Sparťany už nevidím.

Asi po čtvrt hodině se vracím na hlavák, ale nikde nikdo, a tak jedu do předem domluvené hospody. Tam už jsou všichni, až na mé české kolegy z vlaku. Ti byli zatčení na hlaváku. Chyběl taky jeden Polák. Chlastáme a debatujeme. Někteří jdou spát, zbytek se vydává na nádraží kde doráží dalších 6 kibiců Górnika. Ještě co se týče akce na hlaváku: skupina asi 25 SKS + CUB dorazí asi dvě minuty poté, co sparťani zmizeli. Když jsou pod schody, tak vidí Poláky v kuklách nad schody. Ti si myslí, že to jsou rudí, vše se ale hned dává do pořádku. Je dopaden párek rudých, kteří dostávají co proto. Potom ještě jeden rudoch na nás fakuje, po rozbití okna v jedoucím vlaku, kde stál, mu asi nebylo nejlépe.

Druhý den jsem byl bohužel až do 14:00 v práci, takže mohu události, které proběhly do utkání popsat jen z doslechu. Skupina asi 50 fans Slavie, Bohemians a Gómiku se schází již dopoledne v hospodě. Odtud se vydávají ke stadionu, kde nabíhají na sparťany, kteří byli v hospodě naproti svého sektoru. Bylo jich asi 70. Vzduchem létaly kameny, láhve, došlo jen k několika osobním kontaktům. To mohu potvrdit.

Na zápase se sparťanů v sektoru sešlo na 200 a po celý zápas odpalovali dýmovnice.

V bohemáckém kotli se na začátku zápasu odpálila pomerančová dýmovnice. V důsledku toho byl zatčen jeden Polák. Noviny z toho udělaly senzaci a napsali, že policie vyvedla všech 50 Poláků. U nás byly vyvěšeny vlajky Rioter, Berserk, Tornado boys a Górnik Walbrzych, sparťani byli tradičně na Bohemce bez vlajek. Neviděli by přes ně. Bohemians senzačně vyhrává 4:2. Po zápase rudoši atakují bránu (Východ) ze sektoru domácích a v normálních fanoušcích Bohemky nastává ústup zpět. My se v tu chvíli shromažďujeme uprostřed sektoru, že půjdeme najednou. Než jsme se dostali ven, sparťani byli již díky policii pryč. Nevím, proč toto vše vydávají za svou výhru, oni si asi myslí - co fanoušek, to chuligán. Nechci se však na nic vymlouvat, myslím si, že každá strana má svou pravdu. V dalších chvílích nastávají potyčky se psy. V důsledku toho je na naší straně asi deset zatčených a pár rozbitých hlav. Dáváme se do kupy a vydáváme se na zápas Slavia - Brno. Sparťani se ten den už neukázali, prý toho měli už dost (zatčených i zraněných).

Autor: Petr - Brigate'97 (Slavia)

převzato z Football Factory č.10

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information