Dnešní rubriku Stalo se... zahájíme trochu jinak. Ve Football Factory z listopadu 2000 vyšel rozhovor s jedním německým chuligánem, který komentoval případ Daniela Nivela a mediální běsnění, které po té následovalo. Jelikož se tato událost stala před více než 13 lety, zde malé zasvěcení do případu jak jej prezentuje Wikipedie: Daniel Nivel byl francouzský policajt ze zásahové jednotky. Dne 21. června 1998 se hrálo utkání Německo - Jugoslávie, zápas Mistrovství světa ve Francii, a Nivel v Lens měl služební povinnosti. Tehdy mu bylo 43 let, a jeho život se po tomto dnu změnil. Nivel nebyl tajný policajt, ale byl celou dobu ve své jasně rozpoznatelné uniformě francouzského policajta. Hlídal jednu postranní uličku. A právě zde na něj narazila skupina podnapilých německých chuligánů, kteří se snažili nalézt jakoukoliv cestu, jak se dostat na stadion. Nivel s kolegou se pokusil zabránit německým chuligánům projít. Když němečtí hools zaútočili, Nivelův kolega začal utíkat. Nivel byl sražen k zemi a brutálně zbit. Měl dostat i ránu pažbou pušky, což mu způsobilo těžké poranění hlavy. Tato poranění způsobila, že byl Nivel 6 týdnů v kómatu. I po letech po události má Nivel problémy s mluvením, má psychické problémy a je slepý na jedno oko. Při rvačce si přímo účastníci této akce udělali videonahrávku, která v pozdějším procesu byla u soudu použita. V roce 1999 byli čtyři útočníci posláni soudem v Essenu do vězení od 3,5 do 10 let. Hlavní viník, Markus Warnecke, který byl souzen přímo ve Francii v květnu 2001, dostal od soudu 5 let vězení a zákaz vstupu do Francie po dobu 10 let.
Toto byla jedna z událostí, kdy se rozjelo tvrdé, celoevropské tažení proti hnutí hooligans. A tady už předmluva z FF a rozhovor s účastníkem, který byl tehdy na místě a dva roky po celé události se k této kauze vyjádřil ve Football Factory:

Případ Daniela Nivela
Každý z Vás určitě sledoval MS "France 98" a určitě si každý taky vzpomíná, proč se město Lens v průběhu šampionátu tak proslavilo. Ano jde o médii uváděnou jako tragickou událost, která se stala v den utkáni Německo - Jugoslávie. Média si však zvykla předkládat věci tak, jak chtějí a jak jim to vyhovuje. Tedy daleko od pravdy. Z tohoto důvodu vám předkládáme výpověď jednoho chuligána, který se přímo zúčastnil akce, abychom si poslechli i druhou stranu, ne pouze to, co uvedly už vzpomínaná média.

Jeho jméno není podstatné. Pochází z Hamburku a je členem skupiny Hansenstadt Hamburg UItras , která už funguje dvě desetiletí a nejde o ultra skupinu, jako je v jejím názvu, ale o skupinu chuligánskou. Název je jen opatřením před nepřejícími...

Byl jsi účastníkem té roztržky. Jak daleko jsi stál od místa činu?
Byl jsem asi deset metrů daleko od místa činu, uprostřed davu.

Jak hodnotíš události s odstupem času?
Samozřejmě je mi líto událostí, které se staly, určitě nikdo z nás necestoval do Lens proto, aby tam někoho zabil. No můžu vyhlásit jménem celé německé chuligánské scény, že nám není líto, že ten fízl dostal zavyučenou.

Nezdá se ti, že je toto prohlášení dost emocionální?
A proč neutekl? Proč se staví do cesty chuligánské unii? Mohl se rozhodnout a on si vybral a teď pyká za svoje hrdinství.

Podle německé kriminální policie byla tato událost dopředu připravovaná několik měsíců.
To je úplná blbost. Nikdo nemohl tušit, že se něco stane. Věděli jsme dopředu, že tam nebudeme mít soupeře. Většina z nás přišla opravdu kvůli fotbalu.

Jak je možné to, že se chuligáni, kteří jsou evidovaní, bez problémů dostali do Francie? Vždyť německá kriminálka dopředu informovala francouzskou stranu.
My z Hamburku jsme se vydali na cestu v pronajatých autech a chuligáni z Hannoveru přicestovali autobusem. Nikde nikdo neměl problémy při legitimování.

Jak vznikl konflikt s policií?
V ten den jsme klidně popíjeli. Někteří se i opili, protože jsme byli zklamáni z toho, že jsme nedostali lístky. Seděli jsme v jedné kavárně, když jeden můj přítel spadl ze stoličky. Následně poté jsme ze srandy simulovali konflikt a najednou se okolo nás zjevilo asi 30 fízlů, kteří se mezi nás zamíchali, no s nimi už byl boj naostro, protože chtěli několik lidí sebrat.

Co se ten den dělo dál?
Naše výprava se vybrala asi půl hodinu před zápasem ke stadionu, abychom ještě jednou zkusili štěstí na lístky u nelegálních prodejců vstupenek. Policie však uzavřela cestu na stadion a opět vznikl konflikt. Z nedaleké hospody jsme sebrali slunečníky ze stolu a házeli je na ně. Někteří házeli i flašky, ale nějak je to nerozčilovalo. Potom jsme se opět vybrali do jednoho podniku.

Kdy vzniklo napadení Daniela Nivela ?
Po zahájení zápasu jsme šli ještě jednou ke stadionu, ale opět jsme se k němu nedostali, ale policie už zakročila brutálněji. Asi osmdesát chuligánů začalo utíkat do jedné z uliček a tam byli přítomní jen čtyři fízli, ze kterých dva utekli a ti dva, co zůstali, střelili slzný granát do davu. Jeden z nich, co neměl helmu, zůstal ležet po útoku na zemi a na něm si vylili rozvášnění chuligáni zlost. Kopali ho do tváře a prý ho někdo i udeřil kamenem do hlavy. A tehdy se většina od ležícího fízla vzdálila. Když jsem viděl, jak krvácí, věděl jsem, co bude následovat ze strany fízlů. Někteří to až moc přehnali a stále si chtěl někdo praštit.

Co si dělal v ten okamžik ty?
Spolu s některými dalšími jsme se dali na útěk a bylo vidět, jak se už fízli grupují okolo D.N. A tehdy jsem si převrátil naruby moje tričko Hamburg Ultras, protože jsem se bál, že mně za to hned zavřou.
Údajně ho jeden z obžalovaných, Markus W., udeřil do hlavy pažbou pušky. Markuse znám už dlouhé roky a jeho chuligánská skupina má s námi dlouhodobě dobré vztahy. Utíkal jsem spolu s ním a neměl v ruce žádný předmět. On nemohl být zodpovědný. Jeho jen vytáhli z davu a ukázali na něho, aby mohli někoho obvinit.

Ten den zatkli v Lens 93 chuligánů. Ty ses dostal z města jak?
Naskákali jsme do auta a rychle zdrhli. Policie zatkla každého, koho v ten den nafotografovali.

Kdy ses dozvěděl, co se stalo s D. Nivelem?
Někde na dálnici to hlásili v rádiu.

Cítíš se vinen?
Znám hranice a nekopl bych ho, vždyť byl už za okamžik v krvi a ti co pokračovali dále jsou blázni.
Německý kancléř Kohl nazval ty lidi co tam byli hanbou státu a ministr vnitra teroristy.
To je typická politická reakce. Kdyby se s D.N. nic nestalo, neřeknou ani slovo. A média z toho udělala frašku se samými nesmysly, jen aby se staly jejich zájmy sledovanějšími. A politici to také nafoukli, aby odpoutali pozornost od vlastních chyb.

Dalo se podle Tebe předejít této události?
Určitě. Fízli nás měli pustit ke stadionu, my bychom si koupili lístky, zhlédli fotbal a odjeli domů. Ale jejich provokační poznámky a činy byly osudné. Mysleli si, že se jich polekáme. Kdybychom chtěli, rozbili bychom ten den město. Tak mizerná byla bezpečnost.

Při následujícím utkání s Iránem bylo ticho. Proč nebyly tehdy konflikty?
Protože Montpelier je dále a Irán asi nemá chuligány. Politické obavy byly neoprávněné. Je vidět, že naši nepřátelé jsou daleko od našeho myšlení. Kdybychom hráli s Holandskem, je to už jiné kafe. Na cestě zpátky jsme potkali dva chuligány Ajaxu na jedné pumpě, chtěli jsme je napadnout ale bylo tam dost kamer. A na ten den už toho bylo dost.

Co by jsi na závěr vzkázal čtenářům?
Jen jedno, A.C.A.B. Mnoho štěstí a úspěchů.

Nivel v roce 2006 na utkání Německo – Polsko na pozvání Německého fotbalového svazu.


Útok na Nivela právě probíhá


Nivel pár okamžiků po útoku


Vyšlo ve Football Factory č.9

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information