Z pohledu Slávisty:
Během loňské sezóny si Ostrava vysloužila pověst bezpečného a policejního města. Dlouho jsme se dohadovali, zda vůbec pojedeme vystavit se policejní zvůlí (z nádraží přímo na stadion atd.). Když se k tomu ozvala ostravská policie zda jedeme, byli jsme hodně na vážkách. Část mladých však byla pevně rozhodnuta jet, a když se k tomu přidalo vyřazení Doněckem, rozhodli jsme se ukázat svou věrnost hráčům v Ostravě. Policie nepřestala otravovat, a tak jsme zvolili cestu dohody a na policii jsme si vymohli pobyt v restauraci. Po příjezdu do Ostravy jsme byli :odvedeni do restaurace tuším Globus, která je evidentně pro romské občany, což dokazovala i pozvánka na večerní romskou diskotéku. Kupodivu nás policie nechala téměř bez dozoru, a tak jsme mobilním telefonem kontaktovali domácí a informovali je, kde jsme a zda nechtějí nějakou akci. Ti odmítli, ne snad ze strachu, ale proto, že by to byl jen další důvod policejní represe proti nim.

Zhruba dvě hodiny před utkáním pro nás přijíždí policejní autobus. Ještě před nástupem jsme prohledáni, jelikož se v hospodě ztratily dva talíře. Další prohlídce se podrobíme na stadionu. Vyvěsíme vlajku BRIGA TE '97 a jdeme se ukrýt před deštěm na dámské WC, kde zůstáváme skoro až do začátku. Na úvod zápasu máme připravenou choreografii v podobě živých obrazců. Pistolí rozstřelujeme znak Baníku.

Domácí při úvodním hvizdu vbíhají do sektoru a začínají fandit. To jim vydrží asi do 15. minuty, kdy sektor vylidní a sundají všechny vlajky. Tímto začínají svůj boj proti vedení Baníku, které jim nechce povolit ohně, konfety atd. (pozn. Redakce FF: Vedení klubu s ohni jednoznačně vyslovilo souhlas, jde tu o při s vedením policejního zásahu). A tak se na stadionu máme starat o atmosféru my. Snažíme se, ale ve 28 lidech to jde těžko. Po vyrovnávacím gólu Slavie opakujeme choreografii a pak se více věnujeme stupidnímu fandění.

Po zápase jsme odvedeni na nádraží, kde vyčkáme osobního vlaku do Olomouce a opouštíme Ostravu zhruba s 15členným doprovodem. Ve Studénce jsme přes okno provokováni skupinou mladých chacharů, což je pro nás podnět k vyběhnutí ven. Skoro všichni zmizeli ve tmě, jen jeden zůstal a ten to odnesl za všechny. Od další akce nás odřízne policie, která je naším útokem silně rozladěna. Do dalšího kontaktu s chachary přicházíme v Přerově, kdy je získán od dvou dres Baníku.

Čekáme na vlak. Ten je docela plný a tak se rozdělujeme do kupé zhruba po pěti a jsme roztaženi po šesti vagónech. Chyba. V Olomouci se totiž stalo něco neuvěřitelného. Domácí Hovada Zubr na nás čekali a provedli atak na vlak. Výsledkem jejich překvapivého útoku byla jedna rozbitá hlava od půllitru a ztráta jedné šály. Škoda, že jsme byli roztaženi a že naše pokusy vystoupit se nezdařily. Klid sjednává až policie i když první městští strážníci (4) od sigmáků docela pěkně dostali. Další menší vzrušení přinese Česká Třebová, kde je asi 8 skinheadů, pořvávajících něco o Spartě a Sigmě. Policií nám není dovoleno vystoupit, a tak vše proběhne bez konfliktu. Zbytek cesty je již v pohodě asi také proto, že v každé stanici je přítomna policejní hlídka.

Autor: Clown (Slavia)


VEČERNÍ UDÁLOSTI z pohledu Sigmáka:

Byl páteční večer a my plni očekávání vyrážíme směr nádraží. Tam se schází přesně 23 hools a pár holek. Kolem dvanácté doráží vlak z Ostravy a v něm slávisté rozházení do tří vagónů. My na nic nečekáme a ihned vbíháme dovnitř a atakujeme "sešívané". V jednom vagónu dostávají co proto (jeden má rozbitou hlavu od půllitru), v druhém se zase brání naši proti přesile. Slávisté střet viditelně neočekávali a proto vše vyznívá v náš prospěch, i když jsme pár ran taky schytali. Všemu se snaží zabránit všudypřítomná policie, která dostává taky lekci. My ustupujeme po příjezdu 13 policejních aut! Padl ještě návrh na férovku 15 na 15. Policie však brání slávistům, aby opustili vlak. A my se společně přesouváme vše zapít do "Zubra".

Autor: Hovada Zubr a spol. (Olomouc)

převzato z Football Factory č.9

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information