Jablonec - Slavia (9.3.2003): před zápasem se 72 hools SKS snaží najít domácí, což se jim nakonec podaří a 30 hools severočeské koalice (spíše Liberec) nemá šanci a tratí 6 šál. Během zápasu se také domací přes hřiště snaží získat vlajku z hostujícího sektoru, ale neúspěšně. Nedlouho na to se slávisté dostanou do střetu se security a s policií kvůli odpálenému pyru. Dva slávisté jsou později obviněni. Po zápase 15 SKS opět rozhání 25 severočeských hools (spíše Jablonec), kteří na parkovišti chtěli obírat o šály normály.

Stejně, jako před dvěma lety ve Francii, byla i tato akce těžce komerčním podnikem, kde fotbal rozhodně není tím hlavním. Jak už to dnes chodí, šlo především o představení sponzorů, politiků a v neposlední řadě šlo o to, dostat co nejvíce z přijezdivších fans z celé Evropy astronomickým navýšením cen. Až za těmito prioritami se u pánů z UEFA krčí v rohu fotbal.

Díky koronavirusu vám přinášíme další pohled do roku 2011 a články z hooligans.cz z dvou bïtek chuligánů - Banská Bystrice vs Košice,  Spartak Trnava vs. Slovan Bratislava.

Po dlouhých letech neúčastí či účastí jednociferných dávají již v týdnu jablonečtí najevo, že se do Prahy dostaví v nějaké smyslupné skupině. Sparťané se scházejí v odpoledních hodinách v počtu okolo padesátky. Okolo šesté hodiny následuje přesun na druhý konec hlavního města, kam je nasměrován i soupeř.

Na šikovném, leč dosti potemnělém místě se proti sobě staví jablonečtí posíleni o několik (?) Poláků z Jelení Gory, celkem snad 38 lidí a proti nim kompletně v červených trikách padesátka Sparty. Střet je dosti krátký, cca po 30s jde výhra na konto domácích. Někteří z hostů mají i přes prohru chuť na druhé kolo, domácí pochopitelně nejsou proti, leč díky nějakým zraněním na hostující straně a blížícím se houkačkám se raději celá sešlost rozpouští.

Sparta - Jablonec, Na samotném utkání se sešlo téměř 12 000 lidí. Přibližně 500 členný kotel sparťanů se prezentoval úvodní choreografií a 3 transparenty proti policii a ČMFS v souvislosti se zakazováním pyrotechniky. Po posledním z nich byly odpáleny 3 barevné dýmovnice. Support byl spíše slabý, vzhledem k trapnosti výkonu domácího celku. V sektoru hostů se objevilo cca 80 fans z Jablonce, podpořenými skupinou fanoušků Jeleni Gory. Prezentovali se taktéž protestním transparentem a několika vlajkami.

Z POHLEDU PLZEŇÁKA:
Byly časy, kdy Plzeňáci drželi všichni pohromadě, avšak v poslední době se to rozdělilo, zejména kvůli rozdílným názorům. Mělo se to projevit na divizním zápase Senco — Klatovy. Už dlouho před zápasem Klatováci slibovali příjezd několika desítek Brňáků a slovanistů. V té době byli fans Viktorky rozhodnuti do toho nejít a všechno maximálně fotit. Ve chvíli, kdy Pilsen boi!s prohlásili, že je posílí i fans Bohemians, rozhodli jsme se do akce jít na straně Klatováků.
V den utkání má Z. férovku s jedním příznivcem Senca již v pět ráno na nádraží a bez problémů ji vyhrává.

Byli tam sice tři další punkeři, ale zřejmé ze strachu kamarádoví nepomohli. Vyhrožují pouze odvetou na Sencu. Sraz máme v hospůdce, kde se nás schází dvanáct, dopiněni o jednoho příznivce nejmenovaného českého klubu. Po poledni za námi přijíždí jeden Klatovák a od něj se dozvídáme, že se mezi sebou Klatováci pohádali a přijede jich zřejmě méně. Dále se dozvídáme, že se dostaví několik aut bohemáků... Po třetí hodině doráží tři auta z Klatov, což je čtrnáct lidí. Čtyři jsou však dívky, dva Brňáci a dva boje neschopní. Auty vyrážíme ke stadionu 1.FC Plzeň, kde se utkání hraje.
Již před příchodem na stadion víme, že nás čekají Pilsen boi!s, bohemáci, antifa a několik jedinců, které fotbal vůbec nezajímá. S vědomím, že jdeme proti přesile, ale v duchu domluvené bitky fair play (beze zbraní), vyrážíme na stadion. Po příchodu se po krátkém váhání rozpoutává bitka, ne však v duchu fair play (železné a dřevěné tyče, světlice střílené proti nám apod.). Většina z nás se dává po chvilkové bitce na ústup, jak z důvodu nižšího počtu, tak i díky vyzbrojenému soupeři.
Zůstávají zde pouze dva. Pilsen boi!s říkají ostatním, aby je nechali, ale jeden z bohemáků napadá Z., který ho ihned kope do huby a dochází k férovce, kterou Z. opět v pohodě vyhrává. Pak však na něj útočí hned několik bohemáků (antifa?). Výsledkem je zlomené žebro. Pak již jsou slyšet policejní houkačky, a tak všichni sedají do aut a mizí do hospody.

autor: Zdeněk, Jarka, Budulínek / Pilsen fans (Viktoria Plzeň)

19.01.2007 se udál střet na hokejovém zápase Stocznowiec Gdansk - GKS Tychy. Ten den do Gdáňska vyjeli fanatici GKS Tychy (cca 300). Po cestě se k nim přidali ještě přátelé z Cracovie Krakow (56) a LKS Lodž (110) a v Bydgoszczi ještě Zawisza (190 + 1 Gornik Walbrzych).

Pohled chachara:
Přes počáteční kecy, že autobus bude málo, jsme horko těžko zaplatili jeden a vyjelo nás ubohých 26. Cestou většina hověla alkoholu a v sobotu před polednem jsme byli ve Vilniusu.
Hledali jsme stadion a kousek od něj se pohybovala skupina místních hools. My, hledajíce vhodné místo k zaparkování, jsme zastavili po kilometru před hotelem. Za pár minut se dostavili místní, ozbrojili jsme se a vydali jsme se jim naproti. Bylo jich však již 80, také slušně ozbrojených. Nacpali jsme se zpět do busu, ale odnesl to řidič rozbitou hlavou a dvě menší okna. Většinu dne jsme potom strávili v servisu a kolem fízlárny, kde se sepisovaly škody.

Pohled Slavie:
Výjezdy do Opavy se slávističtí fandové nikdy chlubit nemohli, vždyť naše bilance na severu Moravy za dobu, co Opava hraje českou ligu, nebyla nijak oslnivá. Snad čestnou výjimkou bylo naše představení v sezóně 97/98. Postupně nás do Opavy přijíždělo (počty znamenají jen ty členy, kteří se mohou počítat k tzv. tvrdému jádru): 95/96 tři, 97/98 dvanáct (v deseti útočíme na stadionu do značné přesily), 96/97 pět, 98/99 pět, z toho 3 doráží až v 84. minutě - bilance opravdu nelichotivá. 

A tak už před sezónou se objevily snahy o radikální změnu. Cestu vlakem však zamítáme a to hlavně z toho důvodu, že návrat ve 4 ráno nevyhovuje většině zaměstnaných a studujících. Nezbývá nic jiného než vypravit autobus. I u této varianty panuje obava zda se vůbec autobus naplní. Skutečnost předčila očekávání a v den odjezdu je plný autobus a ještě šest lidí cestuje vlakem. 

Dát dohromady reportáž z tohoto utkání byl docela tvrdý oříšek, k jehož rozlousknutí bylo zapotřebí tahání informací od několika zúčastněných. Stihnout všechny zajímavé události tohoto dne se totiž podařilo jen dvěma lidem ve značném stadiu opilosti. Vezměme to ale po pořádku. My jsme dorazili do Teplic autobusem okolo druhé hodiny a v restauraci Slavia jsme se spojili s vlakovou skupinou sparťanů, dvěma slávisty, a byli zde i Chebáci a čtyři příslušníci brněnského Otrhodoxu. Zhruba hodinu před utkáním vedou okolo hospody četníci početnou skupinu baníkovců, a tak i my vyrážíme na stadion.

Litevců dorazilo asi 120, přičemž polovina z nich byli skinheads neustále nás vyzývající k boji. Zhruba v osmé minutě se přesouváme přímo vedle jejich sektoru a dochází ke střetu s policií. Baníkovci obíhají celý stadion a zkouší to z druhé strany. Dochází k prvnímu zatýkání. V minutě dvanácté pak asi devět sparťanů skáče na hrací plochu a pokouší se ukořistit litevské vlajky. Všichni jsou zatčení, a tak se počet osazenstva policejního antonu rozrůstá na dvanáct sparťanů plus jeden Litevec. Následuje převoz na stanici. Ve zbytku utkání je ještě spálena litevská vlajka, ale jinak se nic zajímavého neděje.

Po utkání čeká zbytek sparťanů na propuštění zadržených, samozřejmě ve Slavii. Více jak hodinu po zápase vstupuje do hospody Litevec a strhává se řádná bitka. Židle v rukou, sklenice sviští vzduchem a Litevci jsou donuceni k ústupu. Před hospodou to vypadá jak na bitevním poli. Bohužel na naší straně je jeden těžce zraněný (na dvou místech prasklá lebka a spousta tržných ran), který příštích 18 dní stráví v teplické nemocnici. Pak následuje zásah policie, která Litevce zle masíruje a několik jich zatýká. Půl hodiny potom se ještě pokoušejí o zteč baníkovci, ale neúspěšně. Obě skupiny (Baník, Sparta) se promíchají a četníci neví jak situaci zvládnout. Padá rozhodnutí, že všichni jedou vlakem a my jsme ve dvou skupinách odvedeni na nádraží a odtud společně odjíždíme do Prahy, kde jsme chvíli před půlnocí.

Jasným pozitivem tohoto utkání bylo stvrzení reprezentačního smíru a i obstojný počet fanoušků Sparty a Baníku. Nechť si vezmou příklad i fans jiných klubů. Tento zápas potvrdil, že i návštěva repre zápasů se vyplácí. Za negativum bych označil chování zbytku publika potvrzující své sedláctví, které na našich stadionech zatím bohužel převládá.

Autor: Vl. (Sparta)

Fotoreport z bitky Plzeň vs Teplice 20.8.2006. Pokud máte nějaké domácí fotky z bitek, které ještě nebyly publikované a stojí v okurkové sezóně za zveřejnění, sem s nimi: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fotoreport z let 2003/2004 kde na sebe naráží Viktoria Zižkov vs Zlín. Pokud máte nějaké domácí fotky z bitek, které ještě nebyly publikované a stojí v okurkové sezóně za zveřejnění, sem s nimi: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pohled Baníku: 7:00 Velkohubé kecy o tom, jak nás Opaváci roznesou a kolik s nimi přijede fanatiků WKS Slask Wroclaw zapůsobily dokonale. Nonstop knajpa na Svinově je ještě za tmy plná nedočkavých chacharů posílených zhruba o 20 Katowičáků a 7 Trnaváků. Dohromady něco přes 100 hlav. 
Partija se přesouvá k jinému výčepu, který je větší a hlavně méně na očích. Počet lidi postupně stoupá. 

Nádraží Opava - východ je obleženo policii. Práci jim značně ulehčily letáky vyzývající k invazi na Ostravu. Lépe už na sebe fans SFC upozornit nemohli. 

9:30 Chachaři se baví po svém. Pivo teče proudem a v okolí hospody je spatřeno a zahnáno několik nepřátelských maskotů. Nejprve je to lasička (spíš veverka) - Sparta, potom vrána (krá, krá) - Cracovia a nakonec dvojice psů - Chorzowský a Sosnowiecký. Ještě štěstí, že kolem neběžel klokan. Opaváci se v té době scházejí na svém nádraží. 

11:00 Celé přepadové komando se přesunuje na nádraží Ostrava-Třebovice. Z Opavy vyjíždí vlak, vezoucí asi 100 - 120 fandů SFC, mezi nimiž jsou i čtyři fans WKS. Rozhodně nevypadají, že by jeli pouze sledovat zápas. 

11 :41 Vlak na nádraží v Třebovicích, které je obležené chachary a policajty, mimořádně nestaví. Jedná se o zcela mimořádné bezpečnostní opatření. Takže si obě znepřátelené skupiny stihly akorát zamávat. Následuje rychlý přesun na tramvaj směr Svinov. 

Additional information