Po vyřazení v kvalifikaci Ligy Mistrů nám byl v poháru UEFA losem přidělen švýcarský klub Servette Ženeva. Každý předpokládal postup do dalšího kola, ale opak byl pravdou. Zdá se, jakoby přicházely časy první poloviny devadesátých let, kdy jsme rok co rok vypadávali v prvním kole.
Vzhledem ke „skvělé" hře našich „borců" se na galerce schází kotel asi čtyř set slavistů. Od úvodních minut solidně fandíme, ale naši snahu brzy mrazí gól „Švýcara" černé pleti do naší sítě. Jestliže jsme přestali být aktivní ve fandění, začínají aktivitou hýřit policisté a předvádějí manévry námi ještě nevídané. Během prvního poločasu vyvedli minimálně deset lidí z kotle. Nás to nechává v klidu, protože jsme s kotlem na „válečné stezce".

Ve druhém kole Intertoto Cupu v roce 2005 zavítalo do Olomouce na tři stovky fanatiků Pogonu Štětín. Spolu s nimi přijelo okolo 80ti jejich družebních přátel z Legie Varšava. Česká policie (na utkání nasazeno okolo 90ti kusů) jim byla od počátku nesympatická a brzy se strhly nepokoje, do kterých se zapojila i olomoucká ochranka s hasícími přístroji. Nakonec byli čtyři policajti odvezeni do nemocnice na ošetření a několik polských chuligánů bylo zatčeno.

V druhom kole jarnej časti Mars superligy nám žreb pridelil Prešov. Keďže sa hralo v utorok, neočakával som veľkú účasť (napriek malej vzdialenosti). Aj tak sa nás zišlo okolo 150 fans a to je myslím celkom slušné. Na stanicu som prišiel okolo 1300. Hneď som spozoroval skupinku našich. Dozvedel som sa, že ideme na vlak 1450 a keďže sme mali dosť času zašli sme na pár pív. Tam sedela ďalšia skupina fans a o zábavu sme mali postarané. O 1430 sme sa pomaly vybrali na vlak, kde nás čakala polícia, ktorá nás sprevádzala až do ,,ďalekého" Prešova. Cestou sa nič zvláštne nestalo. Vystúpili sme z vlaku, kde nás čakalo plno fízlov a o päť sme absolvovali (tak ako skoro každý rok) tradičnú prechádzku po Prešove. Pri štadióne sme sa stretli so skupinou, ktorá vyrazila už na obed (mali nejaký incident s cigánmi).

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený správce3 (@hooligans.cz),

Sparta Praha - Baník Ostrava 25.10.1998

Na tento zápas vycestovalo 400 Chacharů podpořeno 21 GKS Katowice, 10 Spartak Trnava a 3 z Unionu Cheb. V tomto zápase Baník poprvé odpálil světlice.

Na druholigové slaské derby nás díky středečnímu termínu vyrazilo z Ostravy jen 5. Z Katowic vyráží příměstský vlak, do Bytomi se dostanete vlastně jen projetím Chorzowa. Kolem většiny trati hlídá policie, aby nedošlo k napadení vlaku ze strany Ruchu.

Do města tvarohové pochoutky se zcela výjimečně vydáváme autobusem, ve kterém se scházíme ve 32 kusech. Někteří jsou již v dopoledních hodinách řádně posilněni iontovými nápoji, takže o zábavu není nouze. Cesta se neuvěřitelně vleče, a tak si jí zpestřujeme ''nákupama'' všeho možného. Kromě jídla, alkoholu, cigaret a různých cetek je k vidění i láhev FRIDEXu (tfuj tajksl). Nastává čas oběda a my ochotně přijímáme nabídku exkurze do kuchyně McDonalda. Pár duševně slabších jedinců se vydává za uprchlíky z blízkého východu a žadoní o práci u svých ''osvoboditelů''. Ti inteligentnější využívají hezkého počasí a vyhánějí budoucnost národa z dětského koutku. Leč místní skluzavka je velmi obtížná a objevují se první zranění (naražená záda, sedřené lokty, kolena). Okolo půl třetí míjíme patník Olomouce, stíháme ještě jednu vyměšovací zastávku a už se k nám připojují nezvaní hosté. Před statkem se dělíme na dvě skupiny. Jedna pokračuje ve vyprazdňování ledničky autobusu, druhá asi dvacetičlenná banda jdeme na točený. Na cestu dostáváme tři antony strážců. Usazujeme se v baru, který je záhy obklíčen četnictvem. Ve dvou opouštíme naše druhy a jdeme se podívat do centra. Domácí nevyhledáváme, je to jejich starost. Všude se to hemží čerty (vyhlížejí svého teroristu) a je víc než jasné, že se s domácími stejně dnes nesetkáme. Na statku se nás schází 36. Naši autobusovou sestavu doplnili 4 chuligáni Cracovie (JG). Fízlové nám vrací i jednoho zadrženého, který si ''půjčil'' šálik Sigmy (A.C.A.B.). Věšíme flagy, které zaplňují celý plot i bok sektoru. Celý zápas ženeme Viktorii ke třem bodům. Domácí se probouzí až po naléhání místního hlasatele. Ve druhém poločase skládáme červeno-bílé krepáky a odpalujeme 10 ohňů (bohužel 4 se nechytli). Snažíme se napadnout pikniky vedle našeho sektoru (kdo má ty plky poslouchat), strháváme ochranou síť a vrháme po nich různorodé předměty. K vidění je i židle. Tu vidí pořadatelé a snaží se nám ji zabavit. Při potyčce přicházejí o tonfu a na pomoc jim přibíhají zakuklení čerti. S čerty nejsou žerty, a tak přicházíme o tonfu i židli. Blíží se konec, stav je stále stejný a odpalujeme dvě dýmovnice (z neznámých důvodů jedna zmizela). Viktorku jsme dohnali pouze k bodu, ale i ten se počítá. Po děkovačce odcházíme k busu, který je v naprostém obležení -jak jinak než- fízlů. Rozjíždíme se do svých domovů, na Žižkov, resp. do Krakowa. Na cestu dostáváme doprovod pěti antonků. Potkáváme příznivce Sigmy (nevím jestli hool's), ale autobus je rychle obklíčen PČR. Děkujeme všem co vyjeli, děkujeme do Krakowa, děkujeme našim rodinám, příbuzným, známým.

D.D.D. - S.R.Ž.

Z POHLEDU OPAVÁKŮ:
Již v pátek přijíždí první část našich bratrů z Wroclawi a spolu s nimi vyrážíme na naši soukromou akci. Chlastá se, fandí atd. Skvělá pařba až do neděle.
Probouzíme se do dne "O". Vypravujeme se na nádraží, kde se nás shromáždilo asi 60. V Ostravě čekáme asi hodinu a po klasické cestě vlakem dorážíme do Brna.
Volíme cestu pěšky, abychom mohli atakovat možné skupinky Brňáků. Zpočátku nemůžeme na nikoho narazit, a tak alespoň napadáme šaliny, ve kterých jsou zahlédnuti domácí fans. Získáváme i nějaký ten suvenýrek, ale není jich moc. K prvnímu našemu náběhu dojde asi v půli cesty. Skupinka bobíků však záhadně zmizí v činžovním domě. Celou cestu jsme doprovázeni celkem početnou skupinou policistů (družba s bobíky), kteří nás neustále popichují k cestě vpřed. K dalšímu střetu dojde před nějakou hospodou, ze které vychází domácí fans a začínají házet popelníky a sklenice. Po našem náběhu se stahují a nebýt policie, která nás začne řezat, nevím, jak by ti v hospodě dopadli. A opět se potvrdila již zmiňovaná družba.

Během cesty narážíme ještě na dvě skupiny, přičemž ta poslední z nich je nejpočetnější. Zmohli se však jen na ubohé pokřikování přes kordon policistů. My jsme se snažili naběhnout, ale přes ty fízly to nešlo. Začala opět menší potyčka s policií a Brňáci ji podpořili svým pokřikováním „bijte je, bijte je". Na stadioně nás z bezpečnostních důvodů nenechávají stát v řadách na lístky a jsme odvedeni přímo pod sektor. Tam nás však nechtějí pustit, protože prý nemáme vstupenky! Nakonec nás po jednom pomalu vpouštějí. Já se dostávám do sektoru mezi prvními, a tak mám možnost shlédnout to, co neviděla většina našich nejaktivnějších. Již delší dobu jsem viděl procházející se dva mladíky, kteří sice neměli pořadatelské vesty, ale chovali se přesně jako oni (kontrolovali reklamy atd.). Navíc nikdo jiný se nemůže dostat na hrací plochu. Najednou se ti dva přiblížili k našemu sektoru, strhli nám vlajku a sprintovali k domácímu kotli. Tam ji odevzdali a později spálili. To byla teda frajeřina. Na to nemá nikdo v celé republice. Takovou věc mohou provést jen největší sračky. Kdyby nám tu vlajku vzali při nějaké bitce tak neřeknu ani slovo, ale tohle je ubohost nejvyššího stupně.

Z POHLEDU BRŇÁKA:

První jarní zápas nám přinesl atraktivního protivníka, ale hrubě jsme jej podcenili, protože jsme Hanákům uvěřili, že tento zápas bojkotují z důvodu policejní buzerace. Před zápasem jsme tedy neměli žádný společný sraz. Hodinu a půl před zápasem nás Hanáci ovšem kontaktuji, že jich je čtyřicet, přijeli auty a chtějí střet. My dáváme dohromady dobrou skupinu až na zápase a to už je pozdě. Střet je tedy odložen na po zápasovou dobu. Před zápasem ještě dojde k několika drobným konfliktům kolem stadionu.

Na zápase se o atmosféru starají hlavně hosté, kterých se v sektoru sešlo kolem osmdesáti. Na začátku druhé půle odpalují sedm kvalitních ohňů a dvě dýmovnice. I za denního světla to vypadá dobře. Náš výkon v hledišti nebudu komentovat, jedním slovem katastrofa. Po zápase sedíme asi ve čtyřiceti lidech v hospodě a jsme v kontaktu s Hanáky. Ti jsou ale pod dohledem policie, která je v koloně vyváží až k Vyškovu, takže se střet neuskutečnil.

 

autor: AG/OFB '98 (FC Brno 1913)

 

 

Nával emocí tradičně nechyběl u zápasu Slavia – Sigma (23.11.2007), kde předzápasové snaze napadnout hosty zabránila policie. Cestou zpět však na chuligány Sigmy čeká překvapení v podobě útoku na kolínském nádraží. Tato akce nezůstala bez povšimnutí médií.

Sigma Olomouc pro náš web dne 24.11.2007, den po akci sepsala svůj pohled na celý den včetně této události, zde:

Včera (23.11.2007) z Olomouce vyjíždí 23 chuligánů do Prahy na SKS. Cestu tentokrát volíme po kolejích. Před Kolínem se od fans co vyjeli dřív objevuje informace, že Libeň i Hlavní nádraží jsou obšancovaný policií. Volíme proto přesun na osobní vlak jedoucí na Masarykovo nádraží. Tam je však situace podobná, ihned po vysednutí se nás ujímá kripo a několik SPJ. Vzhledem k absenci fans se není od čeho trhat, a tak když zjišťujeme, že doprovod bude až na stadion bez diskuzí, volíme variantu cesty s největší možností střetu - přes Anděl. Zde se však policejní složky množí a snaží se nás nahnat do přistaveného busu. Mezitím se objevuje bojůvka Slávistů (podle jejich slov 40), a tak snad i padne nějaká ta rána, hlavně však nemožnost vystoupit z busu a gumoléčba, alespoň na naší straně. Jsme eskortování na stadion, kde probíhá lustrování a klasická buzerace... Po zápase se znovu přistaveným busem vezeme za mohutného doprovodu na Hlavní nádraží na vlak. Tam trošku očekáváme po telefonátech SKS, ti však nejsou k mání.

Mezitím se ozývají i ACS, zda by se nám nepodařilo trhnout a vyzývají nás k férovému boji. Panuje zklamání, protože svobodný pohyb nám není umožněn. Vyrážíme tedy zpět do Olomouce, očekáváme ještě napadení v Libni, kde se však na peroně ukazují pouze zástupy SPJ. Tím si myslíme, že den je u konce. To se však jeví jako chybná úvaha, když se v Kolíně zjevují SKS a útočí na vlak. Zkoušíme se dostat ven, což není možné kvůli zamčení průchodů mezi vozy již od Prahy a hbitou reakcí doprovodných olomouckých fízlů, kteří vrcholem své idiocie zamykají pro jistotu i oba východy z vagonu. Následuje tedy rvačka přes okna, která vyusťuje ve výměnu předmětů, zejména šutrů z kolejiště a popelnic, letících našim směrem a upravujících okna soupravy. Neustále se snažíme přesvědčit fízly, aby odemčeli východy z vlaku, ti však reagují až když SKS opouštějí peron. Vybíháme ven a zkoušíme ještě nalézt sešívky před nádražím, ale ti jsou již nejspíš z pochopitelných důvodů co nejdál od místa incidentu. Na naší straně kupodivu žádná zranění, nevím jak u SKS. Počty : zmíněných 23 Olomouc, SKS opět podle jejich slov 27. Všichni se na tom neshodneme, nicméně já osobně akci od soupeře hodnotím velice pozitivně a vyústění v použití zbraní a demolici vlaku dávám za vinu jednoznačně policii, která nás zamčela a neumožnila výstup a vidím to jako zcela logické vystupňování adrenalinu a agresivity, která nešla ventilovat pěstma. Po cestě do Olomouce už klid. Pak ještě zjišťení, že chtěl někdo blahopřát k narozeninám, ale nebylo mu přáno?!

Z POHLEDU BRŇÁKA:
Na před zápasovém soustředění se nás ve všední den schází na 60 dobrých typů s očekáváním příjezdu chlapců zpod znaku Davida. Ti však pro nás mají samé smutné zprávy (dopravní zácpa, benga), a tak se naše vzájemné "uvítání" nekoná, což je škoda. Jinak by mě nesmírně zajímalo to naše setkání, protože se mi zdá že Petr z Brigate má v Brně vlastní fanklub, jinak si nedokážu vysvětlit, že se většina chtěla „přivítat' právě s tímto hochem. No, to jsem ale odbočil.
Vyrážíme na statek, kde už se nějakou tu minutu hraje, a v počtu asi šedesáti hool's si to namíříme k sektoru hostů, nutno podotknout že zcela neplánovaně.

Přinášíme dobové články ze zápasu Slavia - Baník (15.9.2003), před kterým se odehrál dvoukolový střet na bandy, který nepoznal vítěze.

POHLED SKS:

Chachaři se před zápasem ozývají ohledně nabídky banda na bandu. Přijímáme a jsme upozorněni, že na nás nechtějí čekat hodinu. Nakonec skoro tu hodinu čekáme my a na domluvené místo nás přichází 17 SKS a 1 KSG. Jiní slávisté si jinde v klidu popíjí, ale přes náš slabý počet to neřešíme. Jakmile tramvají ostravští doráží (asi 40 hools), začíná slušný boj. Ve chvíli, kdy mají chachaři asi nejvíce navrch, někdo z jejich řad začne řvát "policie!". Díky tomu se boj na chvíli přeruší, ale jakmile zjistíme, že se jednalo o planý poplach, tak na baníkovce útočíme a tím vzniká opět bitka. Tu nakonec opravdu ukončuje příjezd policie. Celkem pěkný a tvrdý střet, ve kterém chachaři rozhodně rozdali více, i když několik z nich více nadávalo, než se rvalo. Je však třeba dodat, že další dvacetičlenná ostravská skupina dorazila na místo po boji.

POHLED FCB:

Na pondělní výjezd se do Prahy vydalo 360 fans Baníku. Po příjezdu postupně hned na pražském Hlavním nádraží uniklo z policejního dohledu zhruba čtyřicet lidí, kteří se poté většinou dávají do kupy a jdou do hospod na nějaké občerstvení. Později se zkontaktují s chuligány Slavie a domlouvají boj. Za místo boje volí domácí jednu z rušných křižovatek, kde přijíždí přes třicet chacharů a už z tramvaje vidí čekající dvacítku slávistů. Obě skupiny do sebe nabíhají, ale z ostravské strany do toho nejdou zdaleka všichni, a tak má boj poměrně dlouhé trvání a ukončuje ho až příjezd policie. Rozhodně více inkasovali slávisté, ale za jednoznačné vítězství se to označit nedá. Policie pouze pár lidí identifikuje, většina mizí z jejich dohledu.

Pokud máte fotografie z chuligánských bitek, pošlete na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo zprávou na našem facebooku (hooligans.cz).

Pohled Baníku: 7:00 Velkohubé kecy o tom, jak nás Opaváci roznesou a kolik s nimi přijede fanatiků WKS Slask Wroclaw zapůsobily dokonale. Nonstop knajpa na Svinově je ještě za tmy plná nedočkavých chacharů posílených zhruba o 20 Katowičáků a 7 Trnaváků. Dohromady něco přes 100 hlav. Partija se přesouvá k jinému výčepu, který je větší a hlavně méně na očích. Počet lidi postupně stoupá. Nádraží Opava - východ je obleženo policii. Práci jim značně ulehčily letáky vyzývající k invazi na Ostravu. Lépe už na sebe fans SFC upozornit nemohli.

9:30 Chachaři se baví po svém. Pivo teče proudem a v okolí hospody je spatřeno a zahnáno několik nepřátelských maskotů. Nejprve je to lasička (spíš veverka) - Sparta, potom vrána (krá, krá) - Cracovia a nakonec dvojice psů - Chorzowský a Sosnowiecký. Ještě štěstí, že kolem neběžel klokan. Opaváci se v té době scházejí na svém nádraží.

11:00 Celé přepadové komando se přesunuje na nádraží Ostrava-Třebovice. Z Opavy vyjíždí vlak, vezoucí asi 100 - 120 fandů SFC, mezi nimiž jsou i čtyři fans WKS. Rozhodně nevypadají, že by jeli pouze sledovat zápas.

11 :41 Vlak na nádraží v Třebovicích, které je obležené chachary a policajty, mimořádně nestaví. Jedná se o zcela mimořádné bezpečnostní opatření. Takže si obě znepřátelené skupiny stihly akorát zamávat. Následuje rychlý přesun na tramvaj směr Svinov.

12:15 Policii se projíždění zastávek evidentně zalíbilo. Akorát zapomněli, že i tramvaj má záchrannou brzdu a že tentokrát bude postavení obrácené, tzn. chachaři uvnitř, Opaváci na nástupišti. A tak probíhá asi čtvrthodinová bitva s bengama. Hosté už zdaleka nevypadají tak sebejistě jako ve vlaku a jenom přihlížejí. Výsledkem potyčky je rozbité okno v tramvaji, několik zadržených a pochod na Bazaly.

13:30 Utkání začíná. V sektoru hostí je docela dost fans, ale ještě bez zmiňované radikální skupiny. Přicházejí o 3 šály.

Additional information