Přinášíme 4 historická videa, jak vypadal výjezd chacharů přesně před 15 lety. Z Ostravy tehdy vyjelo více jak 1200 lidí (+35 Trnava a 9 GKS). Zápas provázely vleklé potyčky jak před zápasem, tak i při zápase, a to s policií a ochrankou:

Dlouho jsme nemuseli přemýšlet, co by se hodilo na Silvestrovský večer. Starý raritní ČT dokument o českých hooligans (zejména Brnu a Baníku) z roku 1999 byl jasná volba:

Ještě v roce 2001 nebyla Liga Mistrů až takový skoro divadelní svátek, a byly k vidění různé věci. Na dnešní historické video jsme připravili výtržnosti z osmifinále skupiny B Ligy Mistrů, které proběhlo 13.3.2001 v Parku Princů. Do vlasů si vjeli fanoušci Paris SG a Galatasaray. Začátek utkání probíhal ještě normálně, choreografie a pyroshow ze strany domácích. Zanedlouho po druhém gólu v brance Galatasaraye začala na stadionu bitka mezi pařížskými a instanbulskými fans. Hojně se při ní využívaly tyče a části sedaček. Výsledkem bitky bylo cca. 50 zraněných. Hlavní rozhodčí Perreira nechal pokračovat ve hře. Poté však na hřiště vtrhli dva fanoušci Galatasaraye, kteří byli krátce nato odchyceni ochrankou a rozhodčí raději na necelou půlhodinu zápas přerušil. Potom bylo už vše v normálu a zápas se dohrál.
Klub PSG za to dostal tehdy rekordní pokutu 571 000 dolarů (později sníženou na 114tis. dolarů).

22.června 1986 proběhl památný zápas mezi Argentinou a Anglií ve čtvrtfinále Mistrovství světa.Hrálo se v Mexico City. Zápas se konal čtyři roky po válce o Falklandy, kde Argentina a Anglie mezi sebou bojovaly, a rivalita se přenesla i na hřiště.
V zápase padl jeden z nejznámějších a nejkontroverznějších gólů minulého století, a to gól Maradonovou "božskou" rukou. Díky němu zvítězila Argentina 2:1, a nakonec se stala Mistrem světa.
Tomuto čtvrtfinále přihlíželo 114 580 diváků, a na stadionu nebyla nouze o rvačky mezi fans Anglie a Argentiny, jak můžete vidět na videu:
 

Přinášíme historické video a fotografie z první bitky brněnských mladých hools seskupených v Cheeky Boys, kteří se utkali venku s mladými chuligány Sigmy. Psal se rok 2002 a staří chuligáni obou klubů se dohodli na férovce mládeže, aby tito mladí získali zkušenosti v bitce. Bitka byla domluvená do 18ti let ve formátu 20 na 20. Starší chuligáni Brna a Olomouce se v té době nervali díky dobré spolupráci v repre koalici, která byla zaměřená proti Baníku. V článku video, fotky a popis z brněnského fanzinu Eagle:

Zbrojovka Brno hraje v sobotu se Sigmou Olomouc zápas 10.kola GL. Jak to vypadalo na Andrově stadionu před 4 lety se můžete podívat na videu, kde od 2:00 začíná dvouminutová bitka chuligánů Brna s ochrankou, která je nucena ustupovat:

Historické video z potyček mezi oběma tábory a policií při finále poháru.

Historické video ze zápasu z roku 1997, kdy v derby mezi Polonií a Legií dochází ke konfliktu přimo v hostujícím sektoru, kdy následně policii vyhání chuligáni Legie dřevěnými latěmi.

30.března 2003 se ve Vratislavi odehrála jedna z největších a taky nejznámějších akcí v dějinách polského chuligánství. Narazily na sebe družební koalice chuligánů domácího Slasku, posílení o hools Lechie Gdaňsk a Wisly Krakow. Proti nim stála tzv. Triáda ve složení Arka Gdynia, Lech Poznaň a Cracovia Krakow, tehdy uznávaná jednička. Obě koalice na sebe narazily v centru Wroclawi na ulici Grabiszynskiej dlouho před začátkem utkání. Při bitce byly použity zbraně (kameny, basebalky, sekáčky, nože) a Triáda se musela dát na ústup. Výsledkem bylo, že fanoušek Arky Gdynia zvaný Mari přišel po bodnutí nožem o život. Několik fans skončilo v nemocnici a zatčeno bylo 229 chuligánů. Policie vytipovala útočníky díky nahrávce, kterou natočila jedna z osob bydlící v paneláku vedle ulice, na které se boj odehrál. Trestní oznámeni tehdy obdrželo 180 pseudofanoušků. Jeden chuligán z Wisly Krakow ze skupiny Sharks později dostal za zabití Mariho 10 let vězení.

Bitka, která se odehrála v roce 2007 v Rostově, kde se FK Rostov (230-250 kusů) střetl s chuligánama Lokomotivu Moskva (170 kusů), po zhruba 5 minutách boje jde vítězství na stranu Lokomotivu Moskva.

Výjezd Baníku Ostrava do Liberce vyšel na Valentýna, a v tomto duchu bylo připraveno i choreo. O atmosféru na stadionu se starali hlavně fans Baníku v počtu cca 1500 fanoušků.

V září 1996 při reprezentačním utkání Polsko - Německo došlo k jednomu z největších skandálů, co se antisemitismu na fotbalových stadionech v poválečné Evropě týká. Toto přátelské utkání se hrálo v polském městě Zabrze, které bylo původně německé a v letech 1915-1945 se jmenovalo Hindenburg O.S. na počest Paula von Hindenburga - německého polního maršála a později německého prezidenta. Němečtí ultrapravicoví skinheads a hooligans na stadionu v Zabrze, který se dříve jmenoval Adolf Hitler Kampfbahn Stadion (tedy Adolf Hitler Aréna) a který se nachází asi 30km od Osvětimi, roztáhli transparent "Schindler-Juden, Wir grüßen euch" (Schindlerovi židé, zdravíme vás). Během zápasu pak mimo jiné skandovali "Wir fahren nach Polen, um Juden zu versohlen" tedy "Jezdíme do Polska mlátit Židy". Před zápasem docházelo ve městě k výtržnostem, které pokračovaly i na stadionu. K vidění byly tvrdé bitky mezi policií a německými NS hooligans zatímco na hřišti probíhal přátelský zápas...
Není divu, že se z dění na tribunách při tomto zápasu stal mezinárodní skandál.


 

Additional information