Za 12 dní bude těmto fotografiím přesně 10 let. Plzeňská Viktorka hrála se svou jmenovkyní ze Žižkova. Plzeňští fans na svůj první jarní výjezd připravili transparenty, na kterých upozorňovali na období, kdy Viktoria Plzeň hrála druhou ligu s nadějí, že toto období už nesmí přijít. Po třiceti kolech však jejich přání nebyla vyslyšena, a Viktoria Plzeň spadla do druhé ligy. Stejně jako její soupeř Viktoria Žižkov.
Na jedné z fotografií je zachycen i jeden z prvních výrazných černých hráčů české nejvyšší fotbalové soutěže - Kennedy Chihuri. Nebyl to první černý hráč v naší nejvyšší soutěži, za Spartu hrál už v roce 1993 Timothy Mwitwa. Ale ten výrazný nebyl, seděl na lavičce nejen kvůli nenávisti radikálních fans Sparty, ale také jazykové bariéře, kdy se po revoluci nebyl s nikým schopen domluvit.


A tak je Chihuri tak nějak zapsán jako první černý fotbalista, na kterého si radikální kotle teprve musely zvykat. Sám Chihuri nastoupil v české lize ve 196 ligových zápasech (v letech 1996-2004) a nastřílel 26 gólů. Jako "prvního" černého fotbalistu jej čekávalo házení banánů od kotle soupeře, hučení, urážky, ale i sami trenéři jej brali tak trochu jako zvláštní raritu. Po utkání Viktorky Žižkov se Spartou v roce 1999 například trenér Viktorky Žižkov (!) Petr Uličný řekl o svém hráči (jako reakci co říká na pokřiky kotle Sparty na Chihuriho) toto: "Že na Chigiho řvali, že je šimpanz? Já jsem to neslyšel. Ale on je černý. Kdybychom přijeli do Afriky, taky by na nás řvali, že jsme bílí." Dnes by byl zřejmě jakýkoliv trenér za takový výrok médii donucen k rituální sebevraždě.


Foto: Prcek
 

Additional information