Výtržnosti na stadionu Lansdowne Road vypukly 15.února 1995 během přátelského fotbalového utkání mezi Irskem a Anglií. Když se v listopadu 1990 hrálo kvalifikační utkání na EURO92 mezi oběma soupeři, proběhlo množství střetů mezi oběma tábory v Dublinu. A tak kvůli bezpečnosti nabídl fotbalový svaz na zápas v roce 1995 jen 4000 vstupenek pro anglické fans z přibližně 40 tisíc lístků.

Už při národních hymnách začaly problémy, když někteří irští fans dělali nepřístojnosti při anglické hymně God Save the Queen. Angličtí fans, které měli tvořit členové z neonacistické organizace Combat 18 (která původně vznikla jako ozbrojené křídlo Britské národní strany a pak se od ní odtrhlo pro její příliš měkký přístup, a která o sobě dala vědět kladením bomb), však Iry ještě překonala v nepřístojnostech.

Angličané, které krom Combat 18 tvořila i řada členů anti irských organizací skandovala "Sieg Heil", "No surrender to the IRA" (na melodii písně Give me Oil in my Lamp), "Ulster is British" a hajlovali při irské hymně "Amhrán na bhFiann". Po 21 minutách utkání se Irsko ujalo vedení a následně nebyl Anglii uznán gól, což vedlo anglické fans k vytrhání sedaček a házení je na tribuny pod sebou, kde seděli Irové. Následně rozhodčí zastavil zápas a stáhl hráče ze hřiště. Fanoušci z dolních tribun vnikli na hřiště, aby unikli před letícími předměty z horních tribun, které na ně vysílali angličtí fans. Po té, co oba týmy opustili hřiště se házení předmětů zesílilo na tolik, že po 12 minutách přerušení byl zápas ukončen a irští fanoušci byli vyzváni k opuštění stadionu. Nakonec bylo v těchto výtržnostech zraněno 20 lidí a 40 jich bylo zatčeno. Při vyšetřování událostí vyšlo najevo, že britská zpravodajská služba (NCIS) chtěla irské zpravodajské službě předat zprávy o tom, že lidé okolo Combatu 18 měli v plánu vyprovokovat nepokoje při tomto zápase, ale irská tajná služba odmítla s NCIS spolupracovat.

 

 


 

 

Additional information