Letos uplynulo 90 let od prvního finále FA Cupu hraného ve Wembley - tehdy zvaného Empire Stadion. 28. dubna 1923 na sebe tehdy narazily kluby West Ham a Bolton Wanderers (0:2).
Divácké šílenství vypuklo už 3,5 hodiny před výkopem, když se do Wembley nahrnuly tisíce a tisíce fanoušků. Ti zaplnili krom tribun i hrací plochu. Kapacita stadionu ve Wembley byla 125 000 diváků. Oficiální údaj byl "jen" 126 047 diváků. Slovíčko "jen" je na místě, skutečný počet se odhaduje až na 300 000 diváků. Nemělo by se ani zapomenout na hosty z Boltonu, kterých dojelo okolo 5000. Fotbalová asociace navíc musela vrátit 10% lidí vstupné. To byli ti, kteří si koupili místenku a pořadatelé jim nedokázali toto předplacené místo zajistit.


Vzhledem k obrovskému množství diváků zabírajících hřiště musela policie davy fans vytlačovat koňmo. Mimo jiné k tomu policie použila i obrovitého bílého koně zvaného "Billy". S tímto běloušem (ve skutečnosti byl spíše šedý) si řada lidí spojila tento zápas a tak se tomuto finále přezdívá "The White Horse Final". Na památku tohoto koně se jmenuje i nová lávka z roku 2006 vedoucí přes železnici k Wembley - White Horse Bridge.

 

Stovky tisíc fans přeplnilo Empire stadion ve Wembley před výkopem. Bílý policejní kůň "Billy" je vidět na hrací ploše v levém rohu hřiště
 

Brankář Boltonu Pym a jeho spoluhráč David Jack opouští prostor, který čistí policie na koních snažíc se vytlačit davy lidí na tribuny
 Hráče Boltonu při jejich cestě do šaten pohltil dav fanoušků
 

Z královské tribuny sleduje šílenství na tribunách i anglický král Jiří V.
 

Jeden z několika málo dochovaných exemplářů programu z tohoto finále
 

 

 

Additional information