Dnes ve 20.45 hraje Česká reprezentace svůj kvalifikační zápas skupiny B na Letné proti Itálii. A tak je vhodný čas připomenout si jiný kvalifikační zápas, kde se fanoušci reprezentace prezentovali solidním počtem, supportem, vlajkami i pyrem. Byl to podzimní zápas kvalifikace na Mistrovství Evropy 2004 mezi Rakouskem a Českou republikou, který se hrál na stadionu Ernst Happel ve vídeňském Prátru.
Zápas měl trochu i politické pozadí, tehdy rakouští aktivisté blokovali hraniční přechody jako protest proti Temelínu, a to jim přítomných 12 tisíc českých fans nemohlo odpustit.


Už před zápasem se objevil na plotě z polystyrénových písmen nápis TEMELIN MIT UNS, který po chvíli místní pořadatel i s policií přišel strhnout.
Brněnští fanoušci pak vyvěsili v 52.minutě 50 metrů dlouhý transparent s nápisem "ÖSTERREICHISCHE FUSSBALL NEIN, TEMELIN JA", který po chvíli zase zmizel, a i když místní policie měla o něj velký zájem, nepodařilo jej ani ty, jenž jej drželi, vypátrat. Provokační transparent měl patřičný ohlas na stadionu, kde jej provázel bouřlivý pískot domácích a referovali o něm jak rakouský Kurier, tak i česká MF Dnes a další deníky.

Na stadionu bylo celkem 32 350 diváků, ale 12 tisíc českých fans je převážnou část zápasu přeřvávali fanatickým povzbuzováním.
Nakonec také ČR porazilo Rakousko 3:2.

 


 

Foto: Ondřej Adamec (1-3, 11) a Kraken (4-10)

Additional information