V historických fotkách zamíříme tentokrát na Slovensko, kde slovenský Mistr v sezóně 2005/2006 MFK Ružomberok narazil ve druhém předkole Ligy Mistrů na švédský klub Djurgårdens IF. Tato odveta se hrála před 4800 diváky a Ružomberok postoupil do třetího předkola, kde jej vyřadil jednoznačně CSKA Moskva. Na ružomberocký stadion zavítalo několik fans ze Švédska. Jejich sektoru dominovala vlajka UCS (Ultras Caos Stockholm).
Historie ultras scény při Djurgårdenu IF se začíná psát v roce 1981. Tehdy byla založena skupina Blue Saints (Modří Svatí). Fanoušci se tak nazvali podle jednoho svého chorálu, kterým podporovali a stále podporují své mužstvo (a to nejen hokejové, ale i fotbalové). V chorálu se zpívalo „Když svatí budou pochodovat..“.

 


Před začátkem sezony v roce 1997 si však změnili jméno své fanouškovské skupiny na Järnkaminerna, což v překladu znamená „železná kamna“. Tak se totiž říkalo fotbalovému sportovnímu týmu od 50.letech minulého století z Djurgårdenu díky jejich tvrdosti na hřišti, ale i fyzické a psychické kondici. Navíc na tehdejších dresech měli svislé modré pruhy, které připomínaly železné mříže v kamnech.
Ke změně názvu této fanouškovské skupiny došlo proto, že Blue Saints byli spojováni s násilnostmi (například známá švédská výtržnost zvaná „Terror Tommy“, kdy jeden příznivec z Blue Saints zaútočil v nejvyšší fotbalové soutěži na rozhodčího Anderse Friska v roce 1995 – video z tohoto incidentu můžete nalézt zde: http://www.youtube.com/watch?v=Hjqw6mGyGbc&feature=player_embedded) , což přímo ohrožovalo klub, který díky nim měl problém sehnat sponzory. Navíc to i odrazovalo k návštěvám stadionu normální fanoušky.

Djurgården má taky chuligánskou skupinu, která se jmenuje Fabriken a ultras skupinu, která se jmenuje UCS (Ultra Caos Stockholm). Všechny tři skupiny vzájemně spolupracují, ať už na fandění, nebo i na chuligánských akcích. UCS byla založen v roce 2003 a Fabriken v roce 2005. Před založením Fabriken se na chuligánských aktivitách podílela skupina Ultras Stockholm. Ta ovšem svou činnost ukončila v roce 2003.

Klubové barvy má Djurgården IF (D.I.F.) stejné jako Sparta Praha, a to žluto-červeno-modrou kombinaci. Fotbalový klub má krom přezdívky Järnkaminerna ještě další dvě přezdívky napříč Švédskem, a to Blåränderna (Modropruhovaní) a Stockholms Stolthet (Pýcha Stockholmu).

Ružomberok má své klubové barvy oranžovou a černou.

 

Zde již fotky ze z 2.8.2006, jak se prezentovaly oba kotle při tomto utkání:

 


Související články:

Jak vypadá scéna v Ružomberoku jste si mohli vloni přečíst v tomto článku:
http://www.hooligans.cz/reports/svk/43-svk/svk2012/2187-slovenska-scena-mfk-ruzomberok


Foto: BDzL-O

 

Additional information