Šest historických fotek z utkání, které Baník vyhrál 1:2 a na které přišlo 4481 diváků. Na první fotce kotel Drnovic, na zbytku kotel Baníku. (Oba kluby mají své klubové barvy modrou a bílou.)
FK Drnovice už zřejmě v české nejvyšší soutěži neuvidíte. Vloni Drnovicím bylo výkoným výborem FAČR zrušeno členství kvůli insolvenci.
Zajímavý je vývoj tohoto klubu, který vznikl v roce 1932. Paradoxní je, že ve vesnici s méně než 2200 obyvateli se hrála nejen 1.liga, ale i reprezentační zápasy. Vše nabralo poměrně rychlý spád, když v roce 1982 převzal klub ještě jako TJ Drnovice Jan Gottvald, bývalý hráč tohoto klubu.


Tehdy ještě co by opravář praček a později šéf Mototechny začal vést tento malý klub nahoru. Gottvald měl svůj životní sen, a tím bylo, že udělá ze svého klubu a své rodné vesnice místo, kde se bude hrát první liga.
A tak zatímco v ročníku 1982/83 hrály Drnovice ještě 7. nejvyšší soutěž, V ročníku 1987/88 už hrály třetí ligu. Od ročníku 1990/91 už druhou, a v ročníku 1993/94 vstoupily do nejvyšší české soutěže, kde se držely až do ročníku 2001/02.
Pak se ještě zmítaly mezi třetí až první ligou, ale v roce 2006 přišel jejich konec.
Už první rok v nejvyšší soutěži byl divoký. Hráči dostávali "karamelky" s dopingem, na který se došlo a byla první velká porevoluční dopingová aféra ve fotbale. V roce 1998 se podařilo Chemapolu, který do Petry Drnovice sypal jako sponzor hodně peněz, zbavit se vlivného Jana Gottvalda.


Ovšem za rok Chemapol zkrachoval a přes prostředníka získal (za 15 mil.kč) opět klub Gottvald. A Drnovice stále fungovaly stabilně v první lize. V roce 2000 padla Petra Drnovice do finančích problémů, které vyústily uvězněním Jana Gottvalda a sestupem klubu do třetí ligy. V únoru 2003 je však Gottvald opět volný, a opět kupuje v dražbě "svůj" klub (za 20 mil.kč). V roce 2006 po té, co Gottvald nenašel sponzory zkrachoval a nepřihlásil klub do žádné soutěže.
Klub skončil.

V roce 2007 se však věrní fanoušci Drnovic rozhodli klub vzkřísit, když klub zaregistrovali a začali hrát od nejnižší soutěže (9.ligy). Za klub hráli i různí veteráni. Klub pak prudce stoupal ze IV. třídy až do do I.B třídy v roce 2010, vždy z prvního místa, s návštěvností okolo 600 lidí, což u nás nechodí někde ani na druhou ligu, ale už jako klub s názvem FKD.
Zajímavostí je i drnovický stadion, který se se svou kapacitou přes 6600 míst řadí na 24.místo největších českých fotbalových stadionů.


Historie plná kotrmelců jen ukazuje, že některé vesnické kluby jako Blšany či Drnovice zabírají místa v lize klubům z velký českých měst, a nakonec je čeká vždy ten stejný osud.

 
Foto: David

 

Additional information