1) Ahoj! Můžeš se nám představit a říct něco o sobě?
 Jsem fanouškem nejúspěšnějšího klubu z dob protektorátu, jenž má honosný název - Slavia Praha. Zároveň jsem člen skupiny Youngsters. Ve věcech kolem fotbalu se motám víc jak 14 let. Bohužel, z různých důvodů mi systém nedovolil být přímo v dění značnou část této doby, ale když jsem měl tu možnost, tak jsem byl dá se říct všude.


2) Zmínil jsi skupinu Youngsters. Prozraď nám něco víc o této skupině?
Seskupení Youngsters se dá označit jako jediná čistokrevná chuligánská skupina, která na Slavii aktivně fungovala a dala se označit za její pomyslný motor. Vznik a společné aktivity skupiny začaly v roce 2002. Skupina vždy měla zhruba 10 členů. Změny v řadách probíhaly velmi zřídka.  


3) Co politická a ideologická orientace skupiny?
 Pravice a WP.


4) Jak vypadá současné dění ohledně Youngsters? Asi není tajemstvím, že skupina Youngsters už není tak aktivní. Co je příčinou?
Příčina je jednoduchá - problémy se zákonem. Většina členů Youngsters byla a nebo je ve vězení. Navíc většina z těchto vězněných se dostala za mříže opakovaně. Musím také zdůraznit, že se nejedná o nějaké malé tresty, například za neodpracované hodiny. Ostatní členové byli minimálně podminečně odsouzeni. To je hlavní důvod, proč se skupina od roku 2010 začala pomalu, ale jistě z fotbalové mapy vytrácet a to především k radosti policie, ale i některých znepřátelených táborů.

 


5) Jaké jsou nejčastější důvody uvěznění?
Ublížení na zdraví, propagace a vydírání. Nikdy to nebylo za drogy!


6) Podobné problémy se zákonem se na Slavii týkají jen Vaší skupiny?
Ne, problémy se zákonem všeobecně ničí dění na Slavii už dlouhodobě. Pravidelně každou sezónu je někdo z aktivních slávistů uvězněn a tak tomu je už hodně let v řadě. Jen za uplynulý podzim bylo ve velkých sazbách obviněno a uvězněno 8 slavistů! Nešťastný byl také rok 2004, kdy během necelých 3 měsíců bylo uvězněno 5 slávistů, vesměs nejaktivnější osoby. Za zmínku z minulosti také stojí jaro 2003, kdy jen během jara bylo čistě za fotbalové střety obviněno 25 slávistů. Včetně mimofotbalových aktivit je číslo samozřejmě ještě vyšší. Tohle všechno je hlavním důvodem úpadku sešívaných chuligánů z posledních let. A z doby nedávné je třeba zmínit nedohrané pohárové utkání s Olomoucí, za které bylo stíháno 33 slávistů! No a pořádná rarita je jeden náš člen, který na výjezdě v Brně dostal 4 roky za jednu ránu pěstí! Zde by se však už dalo hovořit o vedlejších zájmech.


7) Jaká je Vaše propagace skupiny?
Největší propagací naší skupiny byly dvě vlajky. V roce 2003 to byla velká vlajka v graffiti stylu a s paragrafem na konci. Vlastně se dodnes pořádně neví, jak se vlajka ztratila. Následovala další se smrtkou uprostřed. Ovšem tato vlajka byla nešťastně zlikvidována díky tlaku na rodinu jednoho člena, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač. Za zmínku stojí ještě nějaká trička a tím vlastně končíme.

 


8) Zúčastňujete se zápasů české reprezentace?
Na některém ze zápasů české reprezentace jsme nebyli hodně let a v budoucnu to ani neplánujeme.


9) Co Vy a přátelství s některými českými tábory?
 Nemáme.


10) A ohledně nepřátelství?
Jednoduché – kosa se všema.


11) Které střety slávistů se zahraničními soupeři dle Tebe stojí za zmínku?
Těch je několik a schválně nebudu jmenovat kluby ze Slovenska, nebo z Polska a to nejen díky krátké vzdálenosti, ale také díky velké propletenosti s naší scénou. Jinak za zmínku stojí střety s chuligány těchto klubů: Leeds United, CSKA Moskva, Dynamo Drážďany, Ajax Amsterdam, Dněpr Dněpropetrovsk, Anderlecht Brusel…


12) V evropských pohárech za dob Strahova bylo také možno zaznamenat solidní výtržnosti při zápasech Slavie…
To ano a navíc v době, kdy jakýmkoliv výtržnostem přímo na stadionu už prakticky v našem státě odzvonilo! Za zmínku stojí útok a rozprášení sparťanů na zápase s Panathinaikosem. Dále je třeba zmínit hlavně zápasy s Partizanem a s PAOKem , na kterých bylo k vidění velké množství pyrotechniky, napadání vandráků, demolování stadionu a boje s policií. Hodně dobrý byl také zápas s Anderlechtem – napřed jsou před zápasem v centru Prahy napadeni chuligáni Anderlechtu a následně několik zasahujících četníků asi 60kou slávistů a během samotného zápasu jsou dokonce vyhnáni těžkooděnci ze sektoru! Nej banda na stadionu, ale i před zápasem připravená na akci byla v odvetném utkání s Ajaxem, avšak zůstala bohužel nevyužita.


13) Navštěvujete organizovaně také jiná sportovní utkání, než jen ta fotbalová?
Vůbec. Dříve jsme pravidelně chodili na hokej. Někdy jsme vyrazili i na výjezd a sem tam se i něco zajímavého událo, ale vše se změnilo v roce 2004, kdy se Slavia přestěhovala do O2 arény. Od té doby naše účast na hokejových zápasech poměrně rychle vymizela.

14) Slavii pojí několik let přátelství s polským Gornikem Walbrzych. Navštěvovali a stále navštěvují členové Youngsters zápasy KSG?
Dříve jsme stabilně jezdili na většinu atraktivních zápasů, kterých na druhou stranu díky účasti KSG v nízkých soutěžích bohužel nebylo moc. V poslední době je naše účast na zápasech KSG prakticky nulová.

15) Je někdo z Váši skupiny v kontaktu s lidmi z vedení?
Ne, není a nikdy nebyl.

16) Pamatuješ si z chuligánského dění vyloženě nějaké směšné situace?
A kdo ne? Hned mě napadají dvě a to hodně směšné, v kterých navíc byli namočeni dá se říct všichni zúčastnění. Ta první už je 13 let zpět. Ten den hráli Bohemians se Sigmou a Sparta s Opavou. Tenkrát byl s Bohemians smír. Po zápase jedeme společně na Hlavní nádraží, zda tam nepotkáme nějaké Hanáky, ale nebyli jsme v nějaké obzvlášť velké bandě. Jakmile vlezeme do haly, tak vidíme z dálky o něco početnější bandičku chuligánů z Opavy, kteří před námi prchali jak o život, aniž by jsme stihli cokoliv udělat. O chvíli později vidíme také nějaké sparťany, jak se na jiném místě vesele vybavují s SFC/WKS. Následně se zjeví 3 Plzeňáci, co jeli z Brna. Vlastně tam ještě bylo pár kluků z Pardubic. Pak si odešel každý po svých... Takže na jednom nádraží se nacházeli zástupci sedmi klubů, ale nakonec nepadla ani jedna facka! Dodnes tomu nerozumím. Později někdo přišel se zprávou, že se někde na nádraží schovávala také malá skupinka Hanáků, ale vzhledem k celé situaci se nejspíš jednalo o hloupý vtip. No a ta druhá situace se stala v období Strahova v zápase s Baníkem. Kousek od stadiónu se potká zhruba 20 slávistů a o něco méně početná parta baníkovců. Obě skupiny se vidí z dálky a jdou si naproti. Najednou někdo z FCB začne řvát, že nás fotí policie a poukazuje na nějakou postavu postávající daleko od nás s foťákem. Obě skupiny tak na sebe v těsně blízkosti jen tupě zírají. Sem tam to někdo hecuje, ale přesto se nic neděje. Celé to trvalo směšné dlouho. Nakonec dorazí SPJ a s nima švestky na koních a obě strany se tak nuceně vydávají na stadión. Nakonec se ukázalo, že postava s foťákem byl snad chuligán ze Slovenska v pozici pozorovatele, ale tato skutečnost neomlouvá tuhle šaškárnu.

17) A co nějaká situace v pozitivnějším duchu?
Například, když jsme jeli z Budějovic všichni bez lístku a u jedné stanice se rozhodli švestky, že nás všechny vyhážou z vlaku. Vyklidili jeden vagón a než vyklidili ten další, tak slávisté z předchozího vagónů zase byli zpět uvnitř a takhle to probíhalo celou dobu pořád dokola. Později už to benga psychicky nezvládali a začali nám vyhrožovat a nadávat jako o život. Já se málem pochcal smíchy, jak jsme tam z nich celou dobu dělali kokoty. Po letech se také musím smát jedné blbě srandě a to když jedna parta slávistů se vydávala za rozzuřené chachary, která byla na stopě jednomu slávistovi, co byl nespravedlivě nařčen ze zrady bílé rasy tím, že údajně oslavuje góly hráče černé pleti, který hrál za Slavii a jmenoval se Adauto. O celé srandě jsem samozřejmě věděl. Dotyčnému nešťastníkovi jsem dělal v tu chvíli společnost, když mu zazvonil mobil, že ho chachaři viděli před chvíli kousek od jedné zastávky metra a ženou se za ním. Slávista zpanikařil a já, kokot, abych nezkazil legraci, tak jsem s ním běhal po sídlišti před neexistující bílou silou z Ostravy. Přidám ještě jednu příhodu. Jeden den před vzájemným zápasem s Brnem, jsem s dvěma kolegy šel volat jen tak ze srandy z telefonní budky na číslo jednoho aktivního Brňáka. Aniž by jsme se mu představili, tak jsme mu začali zpívat různé známé písničky do sluchátka. Byl v hospodě a bylo slyšet, jak se ho ostatní ptají, kdo to je. Dodnes nechápu jeho dedukci, jelikož pohotově odpověděl „slávisti“. Dozpívali jsme a šli pryč. Ovšem o několik hodin později, v nočních hodinách, šel kolem té samé budky z pařby jiný aktivní slávista, který si všiml, že v té budce zvoní telefon. Zvedá ho a slyší nějakého opilce, jak říká „haló, tady Brňáci, jsou tam někde slávisti?“. Slávista i přes počáteční překvapení zareagoval celkem pohotově „joo, to voláte dobře!" :-)  
Určitě existují i extrémnější příhody, ale asi by nebylo vhodné, aby se o takových dozvěděl někdo další.

18) Přiznal by jsi se, z kterého soupeře jsi měl největší respekt?
Jednoznačně Baník Ostrava. Určitě ne strach, ale respekt ano. Také přiznávám, že když mi bylo 15 let, tak jsem se jednou před FCB pěkně v metrů proběhl - bral jsem doslova schody po třech. Následně se mě ujímají dva fizlové a odvádí mě do takové malé policejní buňky, co tam existuje v metru. Ten den jsem měl na sobě modré tričko a džíny. Žádají občanku, nad kterou pak několik minut překvapeně dumají a rádi se, tak se jich ptám, co se jim nezdá. Reagují otázkou, jak je možné, že jsem opravdu z Prahy. Odpovídám, co je na tom divného?! Následně se ptají, zda teda fandím Baníku, tak říkám, že ne a co to je za otázku!? Tak jeden fizl na mě hned vyštěkl, že jsem přece celý v modrém :-)! Taková malá vsuvka, takže zpátky k otázce... Můj respekt mají zároveň proto, že nepatří mezi vychcané tábory. Baník byl vážně soupeř nad naše možnosti, ale snaha byla. Vlastně jen my jsme se tenkrát s nima roky dokázali pravidelně bít v otevřených střetech... V sezóně 00/01 jsme dokonce byli první tábor, který je vyzval banda na bandu na jejich území a to i přesto, že naše sestava byla doslova průměrná. Ať už důvody byly jakékoliv, tak odmítli. O sezónu později už evidentně nechtěli opakování situace a telefonicky nás nahání na střet po vzájemném zápase. Souhlasíme a proběhl tak první domluvený boj s tímto soupeřem na jeho území. Kousek od Ostravy dorazilo na boj 30 FCB. Osobně jsem v ČR dodnes v obdobném čísle neviděl opticky lépe vypadající sestavu, jak je s oblibou používán tento termín, ale také my jsme nevypadali zrovna špatně :-). Bitku nakonec prohráváme, ale malý kus práce jsme také odvedli. Důkazem dvojice chacharů v nemocnici.

19) Na které velmi aktivní období s konkrétním soupeřem rád vzpomínáš?
Dobrá byla sezóna 02/03 a setkání se Spartou. Den před prvním derby hladce vítězíme v první domluvené bitce s omezeným věkem (U20) 15 na 15. Další den napadají ACS hospodu, kde byl jeden ze dvou našich srazů, tudíž jsme nebyli všichni pohromadě. O chvíli později děláme odvetnou akci na jedné autobusové zastávce, která skončila pro ACS fiaskem. Následuje hokejové utkání na Spartě, kde 20 ACS nebylo schopno rozsekat 6 SKS! Utkání se navíc nedohrálo pro dýmovnici. Na silvestrovském derby byla dobrá hospodská rvačka (14 SKS vs 30 ACS). Nakonec v dlouhém střetu pár slávistů v závěru lehce inkasuje, ale celkově si tento střet ACS určitě za rámeček nedají. Následuje náhradní termín nedohraného hokejového utkání, kde přichází třešnička na dortu - 25 chuligánů ACS čeká u stadiónu na svého rivala, ale pouze 7 slávistů stačilo na to, aby svého soupeře rozehnali! O něco později odstartovalo hokejové play off, kde po jednom vzájemném zápase ozbrojení sparťané útočí na slávisty u holešovického metra, ale i zde se nakonec dávají tenkrát na tradiční útěk. Poněkolikáté je slibovaná velká odveta před druhým fotbalovým derby. Schází se nás super sestava a máme v ulicích zvěda. Ani soupeře telefonicky nekontaktujeme, protože je nám z předchozích zkušenosti jasné, že by to k ničemu nevedlo. Nakonec se přesto dokážeme potkat a to na Hradčanské - nás 64 a ACS 50. Židobolševik je hnán skoro až ke stadiónu, tudíž si připisujeme další jasné vítězství. Zajímavostí je, že až na bitku s věkovým omezením nebyla žádná jiná domluvená! Mimochodem, o několika těchto akcích jsme ani nepsali články do FF, nebo někam na internet. Většina našich členů podobným článkům nedávala moc velký význam.

20) Se Spartou to koukám žilo... Co jiný zajímavý soupeř?
Se Spartou to dobře žilo i jiné sezóny. Tehdy ty střety vypadaly úplně jinak a především mnohem příznivěji pro SKS, než je tomu teď a to i v rámci mimosportovních dnů. Doby jsou různé... A další zajímavý soupeř? Rozhodně Sigma Olomouc! To bylo na české poměry opravdu něco specifického.

21) Na které konkrétní střety rád vzpomínáš a proč?
Vždy za nás byla snaha mít na každém zápase připravenou bandu na boj, což se i dařilo a kdyby jsme více taktizovali, tak především s Baníkem by těch proher bylo méně. S úsměvem však vzpomínám na podzim 2003, kdy v našich řadách probíhala mobilizace před zápasem s FCB a nechyběla velká slova, jak se jim opět postavíme v jakémkoliv počtu... Pondělí, narozeniny babiček, venčení pejsků a nás na srazu jen 18. Ozývají se chachaři a dodnes si pamatuji, jak jeden vysmátý slávista s nima domlouvá bitku, jakoby nás bylo 100. Říkali jsme, že se asi FCB poserou smíchy, až po tomhle hovoru uvidí na fleku 18 slávistů... Žertování se však nakonec změnilo v opravdovou odhodlanost a pro 40 chacharů, kteří dorazili na Kinského zahradu vypadala méně početná partička slávistů jako snadné sousto. Nakonec z toho byla dlouhá, dvoukolová bitka, v které jsme dokázali vydřít remízu! Dvoukolová proto, protože jeden moment FCB zastavují boj, jelikož nějaký jejich aktivista si spletl auto dopravních nehod s autem policie, ale po našem následném útoku se boj rozhořel znova. Též mě napadá boj s Brnem v roce 2007. Tenkrát bylo Brno hodně našlapané a rádo se chlubilo, že v bitkách ve zhruba stejných počtech nemají v ČR konkurenci, což možná byla/nebyla pravda. Opět zajebané pondělí a s nažhavenými Brňáky je bitka domluvená v momentě, kdy jsme měli na srazu 15 lidí. Nechtěli jsme být prostě za sračky, ačkoliv jsme čekali ohromnou přesilu soupeře, který nás určitě šetřit nebude. Na poslední chvíli dorazí ještě pár lidí a jede se na Vyšehrad. Zde nakonec 23 SKS smete po slušném boji 26 Brňáků. Vím, že tenkrát Brnu chybělo několik předních bijců, ale to nám také. Zrovna tyhle dva střety zmiňuji, protože ukazují, že někdy i z hovna se dá vytěžit zlato :-). Na druhou stranu je to těžké takhle určit, protože příští týden bych mohl odpovědět třeba něco jiného. Těch vítězných velkých střetů je několik, takže například na mém místě by jiný slávista určitě mluvil jinak. Též máme za sebou několik střetů, kdy jsme dokázali zvítězit nad značnou přesilou soupeře. Takové střety také potěší.

22) Z kterého střetu naopak pociťuješ dodnes velké zklamání?
Asi se jedná o bitku se Slovanem a Brnem ve Vršovicích. Koalice asi 2 týdny předem vyzvala všechny pražské spolky na měření sil v Praze. Hned pozitivně reagujeme, ačkoliv už tenkrát se proslýchalo, že soupeř bude disponovat velkou silou. V samotném střetu (Slovan/Brno 65 vs 40 SKS) do toho šli někteří sešívaní celkem vážně, ale bohužel jiná část slávistů je vůbec nepodpořila a byla z toho tak jasná prohra. Tenkrát jsme měli na to, aby jsme se předvedli v lepším světle, ve všech směrech. Někdo sice může namítnout, že na druhou stranu jsme byli jediný tábor v Praze, který se dokázal utkat s výbornou bandou koalice, ale to jsou zbytečně kecy, hovna. Kdo tenkrát tak trochu tu scénu sledoval, tak mu muselo být jasné, že jestli do toho někdo půjde, tak právě Slavia. Také jsem si jistý, že Slavia od té doby utrpěla i jiné, větší porážky, ale ty nechci moc hodnotit, protože mi nebylo umožněno se jich osobně zúčastnit.

23) Něco na závěr?
Závěrem snad jen dodám, že nejsme nejsilnější, ani nejpočetnější tábor, ale podařilo se nám dostat do pozice, kdy prakticky skoro v každém městě jsme byli první a nebo druhý nejvíc nenáviděný tábor a to i bez nějakých leváren a ojebávaček, jak mají jiné tábory ve zvyku. Tomu se říká světový unikát :-)! Slávisté se tak jednoznačně stali nejvíc nenáviděným táborem a tento odkaz i přes značný úpadek stále trvá! A na to jsme hrdí, protože k čemu je ti banda, která nedokáže rozvařit soupeřovu krev!?
  

Additional information