Přinášíme jeden z rozhovorů z časopisu NORD ZIN, který vydávají jablonečtí ultras. Luhansk leží na východě Ukrajiny a je jejím jedenáctým největším městem se 450tis. obyvateli, kterých se dotkly válečné útrapy.

 

1. Ahoj, představ se nám prosím. Řekni něco o svém klubu a skupině, ke které se hlásíš.

Jmenuji se Igor. Fandím Zorje z Luhanska. Naše hnutí má kořeny v 80. letech, jeho struktura se vyjasnila v letech 2005-2006, když přibývalo aktivní mládaže a začala fáze rozvoje. Naše aktuální počty se dávají dohromady těžko, v době míru se na domácích zápasech sešlo okolo 300 lidí, průměrně 100 z nich bylo aktivních jak na výjezdech, tak i v ostatních aktivitách. Styl našeho hnutí, opravdu nevím. Je to směs ovlivněná globalizací. Celkově jsme aktivní v našem sektoru, na výjezdech, a také se rozvíjíme ve směru „okolofotbalových“ aktivit. A to jak ve smyslu tradičních východoevropských střetů v lesích, tak i městských klasikách.

Mohl bys nám o sobě něco říct? Jaký je tvůj oblíbený klub? Jak ses dostal k projektu Okolofutbol?

Jmenuji se Fedja (Fjodor - pozn.Správce) a dělám hip-hop, není známý a všemi uznávaný, ale je to hip-hop. A i když je to hudba černých, našel jsem v ní sebe a není o nic horší než jiné styly. Fandím Spartaku od narození. Otec, stýc, dědeček, všichni příbuzní i kamarádi fandíme "mjasu" (Masu. "Maso" je přezdívka Spartaku Moskva, jejíž původ je z 80.let, kdy se Spartakovcům říkalo urážlivě "svině". Z toho názvu se to překlopilo postupně na "maso", protože svině se chovají na maso. Když už s urážkou nešlo nic moc dělat, přijali ji Spartakovci za svou a jako maskota si vzali divoké prase - Pozn.Správce).

 

Před pár dny pro jeden ruský chuligánský web dali hools Sparty Praha tento rozhovor:

 

Dnes si pojďme promluvit se zástupcem Sparty Praha o chuligánství v České republice i mimo ni.

Kdo je nyní ve Spartě banda č.1, Falanga nebo Prague Boys?

Prague Boys se rozpadli v roce 2014, takže odpověď na tuto otázku není aktuální. No a v momentě, kdy oni byli na scéně, byla Falanga banda číslo jedna, protože jsou mnohem starší.

 

Přinášíme rozhovor s německým kolegou.

 

Ahoj, náš rozhovor vzniká jen pár týdnů po teroristickém útoku v předvánočním Berlíně (19.12.2016). Jaká je v současnosti nálada v Německu?

Je překvapivě klidná. Nejistota je sice všudypřítomná, ale stejně jako po útocích v Mnichově (22.07.2016), Ansbachu (24.07.2016) nebo Würzburgu (19.07.2016) se vše relativně rychle vrátilo k běžnému životu. Mnoho lidí se ale momentálně zabývá zkoumáním faktů ohledně onoho útoku. Je okolo něj až příliš mnoho nejasností a rozporů, které nutí k zamyšlení.

 

Ahoj, jsi jedním ze starších raubířů FCB. Jak osobně vnímáš fakt, že je ostravský Baník – tradiční klub s velmi silnou fanouškovskou základnou – v této sezóně (2016/2017) odkázán na druholigovou soutěž?

Ahoj, je to určitě hodně smutné, obzvlášť po příchodu nového majitele, který po delší době vypadá seriózně a myslí to s Baníkem dobře. Věříme, že tam budeme pouze jednu sezonu a opět se vrátíme tam, kde patříme. Jediné pozitivum je, že se po dlouhých rokách potkáme s nenáviděnou Opavou. Slezské derby patřilo vždy k vrcholům české scény a každý chachar se na něho moc těší.

 

 

Rozhovor, především z fotbalového prostředí, poskytnutý pro Ultras Zlín. / Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s člověkem, který stál u zrodu zlínské fanouškovské scény, šéfem prvního oficiálního fanklubu a dodnes aktivním fanouškem, kterého můžete vídat jak v domácím kotli, tak i na výjezdech. Není to nikdo jiný než Biff!

Právě Biff je osobou, která poskytla rozhovor do Regionu před úctyhodnými 22 lety. Nejen o 90. letech a jak se vyvíjela scéna, se dočtete níže.

Snad si rozhovor užijete stejně jako my. 

Zítra začíná liga a s ní se po šesti letech vrací i Zlín. Tehdy hrál ještě jako Tescoma Zlín, v novém ročníku  bude hrát jako Fastav Zlín.

Rozhodli jsme se oslovit kompetentní osoby ve Zlíně a podívat se na místní ultras a hooligans scénu.

 

Jak vypadá momentální stav na zlínské scéně a v kotli? Panuje spokojenost s počty a s ultras aktivitami? Jak vás poznamenalo šest let ve druhé lize, byl znatelný úbytek počtů a čekáte nějaký velký nárůst díky úspěchům z postupu?

Ultras scéna ve Zlíně zažila díky stagnaci ve druhé lize velkou krizi. První sezonu po sestupu to ještě nebylo tak špatné, ale pak přišla doba, kdy se na některé zápasy sešlo v sektou jen pár jedinců.

-Ahoj, mohl bys nám říct něco o sobě? Kolik je Ti let, jak dlouho chodíš na zápasy SSC Neapol?
Ciao, je mi 39 let a chodil jsem 25 let na Neapol. Jsem jeden ze starých šéfů neapolské Curva A.


-Mohl bys nám představit svůj klub? Jaké jsou jeho úspěchy? Jak moc je v Itálii populární? Jak se na fanoušky z Neapole nebo Sicílie divá zbytek Itálie?

Klub SSC Neapol byl založen v roce 1926 a získal pouze dva ligové tituly, a to v letech 1987 a v roce 1991, kdy tu hrál Diego Armando Maradona. V těch letech jsme taky vyhráli pohár UEFA. V poslední době jsme vyhráli dvakrát místní pohár Coppa di Italia. Naposledy v tragickém finále v Římě, při kterém byl zabit Ciro Esposito výstřelem od "ultras" z AS Řím.
Náš klub nemá fanoušky jen ze svého města, ale i z jiných regionů (Kampárie) a také z různých částí Jižní Itálie, zatíco celá Severní Itálie nás nenávidí.
Po velmi dlouhou dobu jsme byli jediný tým z Jihu, který hrál s týmy ze severní Itálie. A zatímco od nás vyjely stovky fanoušků, tak v Neapoli na domácím zápase se objevil jen málokdo.
V Itálii jsme velmi respektovaní, ale zároveň jsme i nejvíc nenávidění. Máme mnoho nepřátel. Kdykoliv vyjedeme na výjezd, tak vždy vyhledáváme střety s fanoušky protivníka. Mezi fanoušky, se kterými se nenávidíme nejvíce patří AS Řím, Verona, AC Milan, Inter Milan, Lazio, Atalanta a Brescia. Ačkoliv ke dvěma posledně jmenovaným máme velký respekt.

- Mohl by ses představit a něco o sobě říct?

Naše skupina "Firman Boys" podporuje velkoklub ”AIK Stockholm”, naše firma patří mezi jedny z nejstarších a největších ve Skandinávii. Naše skupina byla založena v roce 1991 a patří mezí jedny z nejorganizovanějších skupin u nás. Máme velký vliv na chuligánství a podporu našeho klubu a na klub AIK Stockholm jako takový.

- Mohl by jsi představit tuto skupinu, kdy vznikla, kolik má zhruba členů?

Firman Boys jsou nejvlivnější skupina AIK a máme monopol na násilí (rozhodujeme o tom, kdo bude bojovat jménem AIK) v kontextu klubových zápasu na národnim stadione v Solna, Stockholm. Věkové rozhraní naší skupiny se pohybuje od 20 do 50let, kdy část skupiny tvoří vysoce postavení finanční úředníci, top manažeři, nebo profesionální kriminálníci. Na více atraktivní zápasy (derby) můžeme dát dohromady v den zápasu i několik set chuligánů. Naše skupina, Firman Boys má také podskupinu, mladší generaci, která se nazývá "AIK:s Yngsta", která je pod našim vedenim.

- Ahoj, mohl by ses představit?
Budeme mluvit za skupinu, nikoliv za jednotlivce.

- Z jaké skupiny Sparty jste? Mohli byste nějak představit tuto skupinu, kdy vznikla, kolik má zhruba lidí?
Youth Firm má aktuálně 10 lidí a další 5 lidí ze skupiny Ultrachicks, se kterýma jdeme bok po boku,. Skupina byla založena v roce 2009 a od té doby prošla mnoha úpravami. Prezentujeme se vlajkou viz. obrázek. Máme taktéž mnoho firemních mikin a triček.

Minulý víkend (26.7.2014) proběhl další díl soutěže TFC (Team Fighting Championship), v pořadí druhý.
Oslovili jsme proto organizátora turnaje, aby nám něco řekl k TFC II.

 

- Které týmy se zúčastnily TFC II.?
Byly to: Global Proving Ground Team z New York (USA), Psycho Fans (Chorzow, Polsko), Wisemen (Göteborg, Švédsko), San-da LPF (Riga, Lotyšsko) a DH (Minsk, Bělorusko).

 

pořízeno 24/1/2003

TO MY KIBICE je nejlepší polský fanzin, který v současné době vychází. Je vydáván velmi profesionálně a tomu odpovídá i jeho kvalita. Velmi snadno byste si ho na pultech trafiky mohli splést s nějakým časopisem o fotbale nebo třeba autech. Tady vám nabízím původní rozhovor s jeho šéfredaktorem Piotrem Jaworskim.

1) V jakém nákladu časopis vychází a kolik výtisků jednotlivých čísel skutečně prodáš?

Nulté číslo "TMK" bylo vydáno v nákladu 1000 ks a poté se náklad postupně zvyšoval. Momentálně udržujeme počet 4.000 výtisků, z čehož se prodá okolo 3.700 - 3.800 ks.

Additional information