Losování Ligy mistrů nedopadlo vůbec špatně a do nedalekého Mnichova byla do skupiny při losována Crvená Zvezda. Vzájemný zápas byl na programu hned v prvním kole, vzhledem k tomu, že na zimu mám naplánovanou cestu do Srbska právě na Zvezdu byla tohle skvělá příležitost jak alespoň trochu okusit atmosféru která mě bude čekat.

V den zápasu se vydávám autem z Prahy kolem desáté hodiny ráno, cesta poměrně utíká a bez větších komplikací se krátce po čtrnácté hodině dostávám ke stadionu, který je hned vedle dálnice. Auto je zaparkované a tak se vydávám ke stadionu udělat pár fotek abych využil prozatímní klid v okolí. Hlavní zábava na kterou se moc těším se před zápasem odehrává v samém centru města, mé domněnky utvrzuje neustále kroužící helikoptéra nad centrem. Metrem se tedy vydávám na Marienplatz, což je hlavní náměstí v Mnichově. Zhruba v půl čtvrté odpoledne už je náměstí zaplněno fans Zvezdy, společně s nimi tu trávím přes dvě hodiny které stojí opravdu za to. Pivo teče proudem, bez pauzy se neustále zpívají chorály a odpalují se světlice, sem tam se ozve nějaká ta větší rána která vyděsí především místní a turisty, ostatní dál pokračují v zábavě. S přibývajícím časem se většině fans zvyšuje hladina alkoholu v krvi a atmosféra graduje. Začínají stoupat na židle a stoly, cloumají se slunečníky a nadále se baví. V tenhle moment mě zarazilo chování policie a všiml jsem si hlavního rozdílu mezi tím co se děje u nás v Čechách a tady před zápasem. Zatímco tady policie dohlíží na pořádek a do dění na náměstí zasahuje minimálně (jediný problém v již známém incidentu byl pouze s fanouškem v dresu Galatasarye) u nás v Čechách se ho policie snaží za každou cenu udržet a dochází tak ke zbytečným konfliktům. Podpořit mimo jiné dorazili Zvezdu také Spartak Moskva a Olympiakos Pireus.

Kolem šesté hodiny se fans vydávají ke stadionu, po chvilce váhání se rozhoduji že se přidám k nim a společně tak míříme ke stanici metra, cesta je krátká ale opravdu divoká. Za hlasitého zpívání se bouchá do čeho se dá a atmosféra je opravdu na skvělé úrovni díky skvělé akustice, která v metru je. Celý pochod se formuje u stanice metra a čeká se na příjezd speciálního vlaku,v tu chvíli jsem poprvé okusil chorál, při kterém na sebe všichni začnou skákat a strkat do sebe, do vzduchu letí veškeré pivo, opravdu pravý fanatismus. Cesta metrem trvá necelou půl hodinu, policie se celou dobu držela pouze ve svém vagonu a jen dohlížela na pořádek.

V cílové stanici se odpojuji od pochodu a jdu svou vlastní cestou. Do zápasu zbývají dvě hodiny a brány se pomalu otvírají. Když se dostávám k prohlídce čeká na mě milé překvapení a prohlíží mě český sekuriťák. Situace se, ale rázem mění, v tašce nachází velké množství různých samolepek Hooligans.cz, které pravidelně nosím s sebou a zin Football Factory. V tu chvíli čelím různým otázkám co jsem vlastně zač, jestli jsem chuligán a jestli u sebe nemám zbraně, především se pak několikrát ptá na nůž. Samolepky tedy bohužel míří do koše, FF zin ho ovšem zaujal protože ho zná ovšem nevěděl že ještě vychází, stačilo tedy abych ho pouze nechal vedle koše. Doufám, že si ho tedy odnesl s sebou domu protože takový materiál do koše rozhodně nepatří. Nějaké samolepky se mi ale nakonec pronést podařilo.

Konečně jsem na svém místě, zhruba dva sektory vedle kotle Zvezdy v druhé cenové kategorii za 80 euro, mám poměrně dost času a tak si ještě zajdu do stánku a za 11 euro kupuji klobásu a pivo v plastovém kelímku, který si beru s sebou domu jako suvenýr. Fans Zvezdy kompletně zaplnili svůj sektor o kapacitě zhruba 3500 míst, při nástupu hráčů na hrací plochu se prezentují choreografií a hned od první minuty diktují atmosféru na stadionu, ta je chvílemi opravdu na vysoké úrovni a přidávají se tak další srbští fanoušky kterých bylo po celém stadionu velké množství. Bohužel s přibývajícím časem a rostoucím skórem v neprospěch Zvezdy se úroveň fandění zhoršuje.

Na druhé straně domácí také kompletně zaplnili svůj sektor, ale do fandění se zapojuje jen malá, především ta spodní část sektoru. Vzhledem k tomu, že jsem byl u sektoru Zvezdy je pro mě těžké objektivně zhodnotit úroveň domácích, musím vyzdvihnout, že od první do poslední minuty se opravdu fandilo. Bohužel se ani jednou nezapojil celý kotel a spolupráce s okolími tribunami, které byly vyprodané nebyla vůbec žádná.

Zápas končí jasnou výhrou domácích 3:0, půlka stadionu je na konci zápasu už skoro pryč takže cesta k autu proběhla celkem v klidu a rychle. Výjezd splnil moje očekávání na obou stranách, fanoušci Zvezdy především před zápasem potvrdili, že právem patří k tomu lepšímu co je možné v Evropě vidět a já už se tak těším v zimě do Srbska. Fanoušci Bayernu mě nenadchli ani nezklamali, žádný fanatismus to nebyl, ale snaha o podporu tam byla po celý zápas a to je důležité ocenit.

Autor: T.K.P.

Additional information