Výjezdové počty a relace za 30. kolo (30.05.2009) ČR
Budějovice - Teplice 13
Celková délka: 239.4 km
Žižkov - Plzeň 64
Celková délka: 94.6 km
Kladno - Baník 162
Celková délka: 417.3 km
Jablonec - Zlín 25
Celková délka: 305.5 km
Slavia - Liberec 300
Celková délka: 108.9 km

Nižší soutěže
Kunice - Kolín 11
Celková délka: 51.3 km
Opava - Karviná 30
Celková délka: 62.0 km

SR
Košice - Prešov 300
Celková délka: 36.0 km
Dun. Streda - Žilina 39
Celková délka: 228.5 kmRelace fanoušků ze zápasu:

Kladno - Baník
"Ještě v zimě mnozí věřili, že výjezd do Kladna bude minimálně oslavou postupu do evropských pohárů. Vše je však jinak a Baník zde mohl maximálně bojovat o udržení deváté příčky. Tato okolnost společně s událostmi na posledních výjezdech nás vedla k tomu, že se tentokrát na webu neobjevilo seriózní info o odjezdu vlaku. Místo toho jste si přečetli pozvánku na první pohled fitktivní mejdan, který se měl uskutečnit v pátek, viz. http://www.chachari.cz/info-o-vyjezdu...-rn845
Koho netrkl občanský průkaz, rodný list a dvě pasové fotografie, tak jsme si mysleli, že nemůže uvěřit nesmyslům o Eminemovi, Karlu Gottovi či DJ Tiestovi... Kladli jsme si otázku, zda bude situaci okolo tohoto nesmyslného odjezdu vlaku sondovat policie. Ta nezklamala a část policejní vlakové čety i s nasazenými revizory se vytipovaným IC skutečně vydala směr Praha. Na „Chachar fest" však vyrazilo také sedm fanoušků Baníku, což policisty zřejmě utvrdilo že zde jsou správně, přestože přes několikeré hledání ve vlaku další baníkovce již nenašli. „Pomýleným" fanouškům Baníku bylo vysvětleno, že prostě naletěli. Dva z nich se z Olomouce vrátili zpět do Ostravy, zbytek pokračoval za absurdního policejního doprovodu (8 policistů na 5 fans) až do pražských Dejvic k vlaku směr Kladno. Zde tuto pětici čekali místní policisté, ale také ochotný místní baníkovec, který se jich ujal, odvedl je do hospody a zajistil nocleh.
Hlavní skupina výjezd pojala retro stylem a vyrazila o půl třetí v noci bez asistence známých dozorců v uniformách a revizorů. Čtečka průvodčího bez větších problémů načítala chacharpasy, takže se v ranních hodinách brouzdali baníkovci po Praze a z nádraží Praha - Veleslavín poté pokračovali do Kladna. O nějakých těch pivech a kontaktu se zmatenými místními radikály se v hostujícím sektoru sešlo 162 chacharů. Již potřetí v řadě chyběla na výjezdu vlajka „Vlajkonoši domácí" a sektor zdobily pouze menší vlajky na zadním a bočním plotu sektoru. Po deštivém prvním poločase a ospalém supportu déšť ustal a druhý poločas doprovázel neustávající chorál „Kdo není zčuchaný, ten není z Ostravy". Nezvykle omlazená sestava dovedla Baník po devíti zápasech bez výhry konečně ke kýženým třem bodům, které zajistila branka Roberta Zehera v 86. minutě. Po závěrečném hvizdu přiběhl nejrychleji fanouškům poděkovat dočasný trenér Verner Lička, který tak zřejmě reagoval na kritiku, která se na jeho adresu snášela po zápase v Českých Budějovicích. Na závěrečnou děkovačku dorazilo kompletní mužstvo včetně náhradníků, kéž by tomu tak bylo po celou sezónu... Za zmínku stojí také fakt, že zdejší tradičně nabroušená ochranka, ve které mnozí poznali několik známých tváří z Letné, tentokrát nikoho neprovokovala ani neurážela.
Těsně po zápase nám vlak zastavili přímo u stadionu, po přesunu z rozkopaných Dejvic na hlavák a nákupu láhví k oslavě konce sezóny jsme před sedmou opustili hlavní město a po klidné cestě nás okolo jedenácté vítal Svinov a ostravské lokály. Dovolím si konstatovat, že pro mnohé šlo o výborný výjezd bez předchozích otravných bezpečnostních notiček, mediálního zastrašování, buzerace pořadatelů či policie. Kéž by se blýskalo na lepší časy... "
www.chachari.cz

Slavia - Liberec
Přípravy na tento zápas byly opravdu dlouhé, zmíním však pouze ty, které se týkaly fanoušků a zejména práce fanoušků. Nákup materiálu na velkou choreografii, příprava velké plachty uprostřed středového kruhu (práce Ultras), příprava pódia (zadarmo udělaná práce jednoho z fanoušků!!), jeho výroba, poskládání, nacvičení jak ho poskládat (Ultras) a další stovky věcí a organizačních nutností, to vše stálo neuvěřitelně sil a práce, organizování a nervů všech, kteří se na tom podíleli. Vám všem patří obrovský dík.
V době, kdy většina ze slávistů ještě spala už desítky ultrasáků běhají po tribunách a připravují zatím největší kartonovou choreografii, jaká kdy byla v Edenu k vidění. Narovinu říkáme, že kartoniáda mohla být daleko lepší, ale řekněme, že tímto zápasem jsme si chtěli pouze vyzkoušet nové kartony od výrobce, který nám do budoucnosti může připravit i spousty dalších barev, dále pak slávisty, u kterých jsme se obávali, zda-li všichni opravdu karton zvednou, apod. Řekněme, že to byla jednoduchá generálka takto velké choreografie a nutno říci, že ač nebylo vyprodáno, dopadla poměrně dobře. Pro nás další zkušenost a pro příště připravíme jistě něco složitějšího!
Další kapitolou byl nástupní chorál. Chorál je to určitě pěkný, objednat dudáky byl jistě také dobrý nápad (zařízeno Ultras, financováno fanklubem), ale bohužel bez mikrofonů jich nebylo téměř slyšet a my zatím zpívat tento chorál bez hudebního doprovodu nedokážeme. Rozhodneme se co dál, ale dle mého by pro příště stálo za to dudáky pozvat opět, nyní však už s mikrofony, aby melodii slyšeli všichni po celém stadionu a věřím, že se zpívat bude zase o něco lépe...
Další nepříjemností je vlajka Good night left side, která se objevila na naší tribuně. V tu chvíli jsem nad tím opravdu nepřemýšlel, měl jsem plnou hlavu jiných starostí, ale je fakt, že ta vlajka se tam objevit neměla a už také neobjeví. Slavia byla, je a bude apolitická. Politické názory si řešte jinde...
Hráči od samého začátku dokazují, že fámy o prodání zápasu jsou zbytečné. My jsme Slavia, my nepotřebujeme nikoho ponižovat a zesměšňovat ještě více. Každý zápas vyhrát a do každého zápasu naplno, to by měl mít každý hráč v paměti a věřím, že opravdu má!
Na tribunách je od začátku jasné, že se jedná o poslední zápas a tomu také odpovídá support. Výborně se fandí od samého začátku a vydrží to až do úplného konce. Výborně vypadal také půlený chorál, při kterém se vstávalo a sedalo. Výborné! Celkově byla podpora opravdu skvělá a věřím, že nám to takto vydrží i v dalších zápasech v příští sezoně!
O choreografii bylo již napsáno výše, proto se už dostanu ke konci utkání. Po závěrečném hvizdu chce pár radikálních fanoušků vtrhnout na plochu, což si následně rozmyslí a vrací se zpět na tribunu. Upozorním, že se jednalo o slávisty, ne fanoušky Górniku.
Mezitím se hráči přesouvají ke kotli na děkovačku, která je opět a jako vždy výborná. Dále pak obíhají kolečko, slaví s ostatními fanoušky za stálého povzbuzování kotle. Následně odcházejí do šaten a vyčkávají na slavnostní ceremoniál. Poté už každý po jednom přichází za sborového odpovídání příjmení celého stadionu na připravené podium. Erich Brabec zvedá nad hlavu pohár pro mistra ligy a stále se slaví a slaví.
Mezitím však desítky slávistů čekají, kdy už konečně budou moci jít na plochu. Že se na plochu půjde bylo domluveno, dokonce jsem vše napsal do článku před utkáním, ale už prvním náběhem jsem se přesvědčil, že udržet některé na tribunách tak dlouhou dobu bude nejspíš problém. Proto jsem řekl něco, co jsem neměl. Ve snaze je uklidnit, aby ceremoniál proběhl jak má jsem řekl, že na hřiště se bude moct až se hráči vyfotí a poběží k nám. To vše byla moje chyba a vše beru na sebe a omlouvám se. Není lehké všechno zvládnout a tady jsem to nyní já nezvládl.
Další událostí pak bylo vtrhnutí jednoho z polských příznivců na hřiště. To se stát nemělo, byla to jeho chyba, stejně, jako předtím slávistů při prvním náběhu. Neodsuzoval bych za to všechny fanoušky Górniku. Tím se dostávám k tématu Górnik...
Nevraživost vůči nim je od některých slávistů opravdu velká. Je však zajímavé, že někteří z poláků jezdí na Slavii 9 let, jeden tatínek s dcerou má dokonce permanentku a na každý zápas dojíždí stovky kilometrů, další z nich má přes 60 výjezdů se Slávií. Z nich by si mnozí slávisté, kteří je tak kritizují mohli vzít příklad a ne všechny házet do jednoho pytle "Polských židů". Když se na Strahově rozhodovalo o družbě, kde byli tihle všichni slávisté, aby vyjádřili svůj nesouhlas? Tím však také ani nechci říkat, jak jsou všichni polští fanoušci svatí. To, co se stalo v sobotu se stát nemělo, na druhou stranu bych to bral tak, že vše špatné je k něčemu dobré. I já mám v polsku spoustu přátel u kterých vím, že jezdí na Slavii opravdu rádi, jezdí na ni dlouho a už kvůli nim mě sobotní incident mrzí. Na druhou stranu je pravda, že se jedná o přátelství pouze na osobní úrovni, o žádnou družbu kompletních klubů, proto družba v polským Walbrzychem nebude šířena mezi lidi v takové míře.
Lidé, kteří si družební chorál zazpívat chtějí ho zařvou, já jako vyvolávač všech ho řvát nebudu. Nikomu se tato družba vnucovat nebude, prosíme však pouze o její respektování. Bude se jednat pouze o navštěvování zápásů určitých skupin lidí a na Slavii se jedná o skupinu lidí, která tráví hodiny času přípravami a prezentací Slavie, proto by neměl být problém to pro většinu slávistů zkousnout, když se jich to nebude nijak týkat!
Věřím, že k žádnému dalšímu incidentu již nedojde, každý uklidní své emoce a z diskuzních for zmizí zbytečné debaty. Ano stalo se, ale tímto škodíme jen sami sobě.
Tady ještě pár faktů a vysvětlení ze sobotního odpoledne:
1. První fanoušci, kteří vnikli na hrací plochu byli slávisté, ne poláci.
2. Při druhém vniknutí vznikl komunikační šum, který si na sebe bere Strašák.
3. Rvačku na tribunách mezi sebou vyprovokovali slávisté mezi sebou, pouze pár poláků se až následně začalo bránit nadávkám typu "polští židi".
4. První, kdo na hrací plochu vnikl při druhém náběhu byl polák, proto byla kritika na místě. Ne však v takové míře, aby padaly národnostní urážky, to snad každý uzná, že je trochu moc a zbytečné.
5. Zadržení polští příznivci byli pouze vyvedeni ze stadionu.
6. Peníze, které se vybírají na choreografie nikdy nebyli, nejsou a nebudou používání na polské přátelé!!
7. Většinu pěkných šál, samolepek, oblečení, vlajek, apod. máme právě z polska, kdy nám s jejich zprostředkováním pomáhají polští fanoušci.
Když vše shrneme, skupinka slávistů bude dále navštěvovat zápasy Górniku, skupinka polských fanoušků bude jezdit na Slavii, nikdo se však nemusí bát, že by se jich tyto vztahy nějak dotkly. Prostě je nevnímejte. Věřte, že nikdo z nich nechce narušovat atmosféru, kterou na Slavii máme.
Po zápase se u stadionu konal koncert skupiny Baraki na kterém se objevilo opravdu velké množství lidí. Koncert nebyl absolutně připravený, věřili jsme, že spontánnost bude mít své kouzlo a myslím, že se povedl. Hráči se objevili všichni včetně vedení a zpívali se známé i neznáme chorály z tribun i ze šatny slávistických hráčů.
Celkově můžeme tento den hodnotit pouze kladně. Je škoda, že lidé a hlavně média se zabývají hlavně tím incidentem a zapomínají na to, že někteří další strávili přípravami na tento den desítky hodin. Věřím, že každý z vás své hodnocení přehodnotí, uvědomí si, že ten den byl nezapomenutelný zážitek a nezkazí to ani smutný konflikt na tribuně.
Ať žije Slavia!
www.slaviaultras.goo.cz

Additional information