Derby. V Česku se za něj někdy vydávají nejrůznější zápasy. To NEJ je ale jen jedno. V Praze, mezi Spartou a Slavií. Nejsledovanější utkání včera dosáhlo své pověsti. Narvaný stadion, dva nesmiřitelné tábory, výborná atmosféra, pyrotechnikou okořeněné choreografie, incidenty v ulicích i na tribunách... Letná hlásila vyprodáno potřetí za dva měsíce. Včerejší derby předcházející zápasy Sparty s Chelsea a Plzní minimálně vyrovnalo.

 

 

I když chyběl dříve tradiční nádech boje prvního s druhým, nenávist mezi znepřátelenými S byla  patrná. Slávistické šiky šly jako pokaždé pochodem. Průvodu městem se jich účastnilo kolem tisíce. Na Letné hasila policie několik incidentů.

Na začátek zápasu si Sparta připravila povedenou akci. Hlasatel ohlásil příchod operního pěvce, který zazpívá hymnu. Ve chvíli, kdy stadion slavnostně povstal začaly znit první tóny hymny ACS - Zpívej kdo jsi sparťanem. Po prvotním překvapení se ke zpěvu přidala sparťanská většina stadonu. Bylo to zajímavé popíchnutí soupeře a je dobře, že k rivalitě a věhlasu derby přizpívají tímto způsobem kluby.

O dobrou atmosféru zápasu se postaraly oba tábory. Slavia byla v supportu sehranější. Zvlášť do některých zpěvnějších choreálů se dokáží zapojit všichni SKS, což Spartě stále chybí. Znatelné bylo, že výkony slávistických hlasivek stoupaly společně s výkonem jejich borců. Zdařilou akcí Slavie - tentokráte vizuální bylo kompletní odění vše fanoušků v sektoru do sešívaného trika. Hlavní choreo prezentací byly balonky okeřeněné pyrotechnikou. Těžko řící, zda to bylo ze strany SKS plánováno - balonky vytáhli jen několik vteřin před hlavní kartoniádou ACS.

Sparťané připravují kartonová chorea pravidelně na tribuně naproti hlavní. Tentokrát byla kartoniáda s motivem loga 12. Hráče. Stejně jako při Cheslea a Plzni, neměla realizace vážnějších trhlin. Sparťanskou raritkou je, že se kartony neobjevují při nástupu hráčů před zápasem, ale až v jeho v průběhu v 10. minutě. K supportu Sparty se dá říci, že byl živelný a tradičně nenávistný. Pozitivem je stále větší propojení kotle a protilehlé tribuny.

Kotel ACS předvedl i další menší chorea. Pěkně vypadaly balonky i mávací vlaječky. Slabší to bylo s prezentací plachet a transparentů. S jejich tvorou si sparťané dají dost práce, přesto se jim stále nedaří správné natažení.

V druhém poločase propukly boje mezi fanoušky v rohu stadionu u sektoru Slavie. Možná se  se ručně řešily slovní přestřelky, nebo šlo o nějaké pokusy kredení vlajek. Zmateně vypadající melu vyřešil zásah pořadatelů.

Poslední zajímavostí derby byl samotný závěr. Po ukončení zápasu rozvinuli fotbalisté Sparty transparent, kterým zvali své fanoušky na příští výjezd do Ostravy. Děkovačky obou kotlů pak byly poslední tečkou za 276. derby.  

Additional information