Policejní operace
V průběhu 80. let, kdy bylo fotbalové násilí v Anglii na vrcholu, vyvinula policie nové taktiky na boj s fotbalovými chuligány. Jednou z nich bylo mnohem důslednější monitorování chuligánské scény. Další taktikou pak byla v některých případech infiltrace tajných policistů mezi fotbalové hools a získávání a zadokumentování různých činů do spisu na šéfy či členy chuligánských gangů, což nakonec vedlo k policejním raziím do bytů chuligánů odehrávajících se v brzkých ranních hodinách a vyražením dveří. První taková razie se uskutečnila v březnu 1986. Tento článek popisuje stručný přehled větších policejních operací proti anglickým chuligánům. Chelsea: Operace vlastní gól (Own Goal)
Ráno 26. března 1986 bylo sedm fans Chelsea vytaženo ze svých postelí policií, která je zatkla před kamerami sdělovacích prostředků. Zatčení byla provedena po několika měsících sbírání důkazů a sledování, které prováděli policisté v civilu, kteří vyšetřovali organizované násilí na zápasech Chelsea. Operace měla přinést policii vysoké společenské uznání, a proto také byly při raziích přítomny ony televizní kamery. Ostatně bylo to součástí vládní politiky, která vyhlásila chuligánům v Anglii válku. Během tiskové konference policie tvrdila, že všichni zatčení muži byli šéfové gangu známého jako „Chelsea Headhunters“ a byli ve věku mezi 19-34 lety, společensky dobrého postavení a také pracovali na dobře placených místech. V novinách se pak množily články s fotkami z domovních prohlídek, kde byly ukazovány zabavené věci, jako nože, samostříly, obušky, železné tyče a další zbraně, stejně tak jako publikace ultrapravicové Národní Fronty (National Front). Později po raziích policie popírala, že by policajti cestovali na zápasy s fanoušky v civilu a tvrdili, že policajti při sledování měli na sobě uniformy. Jak soud dopadl a další podrobnosti byly už v minulém dílu uvedeny. Headhunters byli tehdy jedním z největších anglických chuligánských gangů, kdy dokázali sehnat na organizovanou akci až 400 chuligánů a dokázali se do místa určení dostat vlastní trasou pomocí několika vlakových přestupů a v daném městě se dokázali objevit na nehlídaných nádražích, které byly nehlídané proto, že tam vlaky z Londýna nestaví. Tato extravagantní metoda cestování byla prý financována několika tisíci librami umístěnými na několika málo bankovních účtech.

Birmingham: Operace Červená karta (Red Card)
Tato operace skončila v lednu 1987, kdy policie udělala razie do bytů 67 mladíků, kteří měli být členy gangu nazvaného „Zulu Warriors“ hající barvy klubu Birmingham City. Nakonec se jich mělo 49 přiznat k různým trestným činům, jako násilnosti, výtržnosti, krádeže a vloupání, ublížení na zdraví, poškozování vlaků atd. Patnáct jich bylo uvězněno na dobu od 3 měsíců do 30 měsíců.

West Ham a Millwall: Operace Konec utkání (Full-Time)
V téměř stejné době kdy probíhala operace Červená karta proběhla operace Konec utkání, která se zaměřila na fanoušky West Hamu a Millwallu, konkrétně na chuligánské gangy Inter City Firm a Bushwhackers. Tentokrát za jednoho ranního úsvitu udělala policie razie do 25 bytů údajných hooligans, na které bylo nasazeno více jak 250 policajtů. Policie rozjela akci po 5 měsících operativní práce v terénu. O 6 měsíců později bylo 7 fans Millwallu zprostěno obvinění. A když se zbytek obviněných nakonec dostavil k soudu, státní zastupitelství nemělo žádné pořádné důkazy a případ byl odložen.

Leeds: Operace Divočák (Wild Boar)
Operace Divočák byla vyvrcholením 5 měsíců infiltrace 4 policajtů mezi fans Leedsu a jejím závěrem bylo zatčení 11 mladých mužů ve věku mezi 17-30 roky. Všichni byli obviněni z páchání výtržností v organizované skupině. U soudu zaznělo, že policajti se měli pohybovat mezi údajnými členy ultrapravicového gangu Leeds Service Crew, kterou měl vést muž s přezdívkou „Generál“. Soud případ projednával devět týdnů a skončil uvězněním 6 obviněných. Tři z nich dostali 4 roky, další dva 2,5 roku a poslední 8 měsíců. Další obvinění coby mladiství dostali 15 měsíců ve vězení pro mládež a další dostali 150 hodin veřejně prospěšných prací. Muž, který měl přezdívku Generál byl bývalý voják - výsadkář (proto tato přezdívka). Byl uvězněn na čtyři roky. Bylo však u něj objeveno, že trpí posttraumatickým uličním syndromem, který si odnesl z války o Falklandy, a tak mu nakonec byla nařízena ústavní léčba na psychiatrii.West Ham a Crystal Palace: Operace Bílý kůň a Zadní dvůr (White Horse a Back Yard)
27.dubna 1987, došlo k zatčení 46 mladých mužů z jihovýchodní Anglie. Byli to zejména příznivci West Hamu (10) a Crystal Palace (32). Nakonec byla všechna obvinění stažena pro nedostatek důkazů.

Millwall: Operace Dirty Den
V dubnu 1988 došlo k zatčení šesti příznivců Millwall, údajných členů londýnských 'Bushwhackers'. Čtyři byli po třech měsících zproštěni viny, ale zbylí dva byli odsouzeni za výtržnictví v organizované skupině.

Luton: Operace Spoonbill
V březnu 1988 došlo k zatčení 8 fanoušků při brzkých ranních policejních raziích do 17 domů. Zatčení byli ve věku mezi 24 – 38 lety a byli obviněni z příslušnosti ke gangu nazvaný 'HPS'. Všichni byli obviněni z organizování výtržností. Nakonec bylo všech 8 obvinění z těchto skutků staženo a pět z nich bylo obviněno z narušování veřejného pořádku.

Wolverhampton: Operace Růst (Growth) (slovo GROWTH však znamenalo „Get Rid of Wolverhampton's Troublesome Hooligans – tedy „Likvidace wolverhamptonských problémových hooligans“)
V březnu 1988 byla zaznamenána největší policejní razie, jejíž výsledkem bylo i velké množství obvinění. Celkem 250 policajtů bylo nasazeno na zatčení 67 mužů a další zatýkání zvýšilo tento stav na 77 fans. Razie byly opět výsledkem operace tajné policie a mířily na chuligánský gang „Subway army“ (tedy „Metro Armáda“, jejíž název pocházel od číhajících hools Wolves čekající na hostující fans v metru, jehož jedna zastávka byla hned u stadionu). Obvinění byli všichni ve věku mezi 17 – 36 lety. Obvinění proti fanouškům se pohybovala od organizovaných výtržností, rvačky, poškozování cizí věci až po krádeže. Do prosince 1988 mělo 65 lidí různá obvinění. Čtyřicet lidí dostalo buď okamžitý trest vězení nebo podmínku. Všichni však dostali 5 let zákaz vstupu na fotbalové stadiony.Manchester City: Operace Omega
V dubnu 1988 bylo tentokrát 25 fans Manchesteru City zatčeno při brzkých ranních policejních raziích po 6 měsících tajné policejní operace. Cílem policie byla skupina 'Guvnors'. Při domovních prohlídkách byly zabaveny vizitky (calling cards) gangu, nože, obušky a další zbraně.

Bolton Wanderers: Operace Gamma
Tato policejní razie byla vedena na domovy fans Bolton Wanderers, a to v květnu 1990. Třicet čtyři fanoušků obdrželo různá obvinění. Devět bylo uvězněno. Největší trest byl tři roky.

Manchester United:
Další přepadové razie byly provedeny manchesterskou policií v listopadu 1990, tentokrát v 33 domovech fanoušků Manchesteru United.

Additional information