Policejní operace „Vlastní Gól“ (Own Goal)
Na lavici obžalovaných se ocitlo devět obžalovaných včetně Terryho Lasta (Ginger Terry), který byl zobrazen jako šéf celého organizovaného gangu, co šířil na tribunách násilí.
Devět podezřelých tvořili: Terry Last (právník advokátní kanceláře), Shaun O'Farrel, Peter Brown, Steve Hickmott (alias Hickey, na obrázku vlevo v leteckých brýlích), Vince Drake, (o kterém média psala, že při domovní prohlídce se našel jeho nůž zabalený do vstupenky na Mistrovství světa ve fotbale), Dale Green (o kterém policie uvedla, že při zatýkání ho policie našla v posteli s mužským prostitutem na eskort), William Reid, Steve Toombs a Dougie Welsh. Všichni byli obviněni z různých trestných činů, které měly ukazovat, že se účastnili výtržností či bitek v organizované skupině (v Chelsea Headhunters). Podle knihy, kterou napsal Hickey pod názvem „Ozbrojeni na zápas“ nikdo z obžalovaných nevěděl, kdo je Dougie Welsh, a nikdo jej ani neznal. Welsh se ocitl na lavici obžalovaných nejspíš omylem, kdy si policie asi myslela, že on je známý šílenec z Chelsea s přezdívkou „Walshy“, což byla jiná osoba. Ovšem Margaret Thatcherová nařídila, že musí padat hlavy, a tak bylo jedno, kdo co udělal. A tak Welsh dostal od soudu 6 let na tvrdo, Last si odnesl 10 let, Drake 7 let, Green 5 let a Hickey také 10 let.

Další policejní zátahy následovaly v rychlém sledu. Operace „Konec zápasu“ (Full Time) zavřela vězeňská vrata za Westhamskými ICF. Následovala operace „Vlastní gól 2“ (Own Goal2), kde byli zatčeni další fanoušci Chelsea včetně Chubby Hendersona*. Noviny The Times informovaly o policejním zátahu na ICF takto: „Sedm tajných policistů, kteří se vydávali za chuligány, chytilo do pasti gang mladíků, kteří dělali problémy na fotbalových zápasech více jak šest let. Po zuby ozbrojený gang organizoval rvačky v okolí stadionu s vojenskou přesností. Své zbraně včetně kuličkových ložisek házeli po uniformovaných policistech. Během razie policie našla mačetu, pružinové obušky a šálu opatřenou závažím.“

Následovala razie na „Herd“ z Arsenalu a dokonce i razie na Crystal Palace, o nichž do té doby nikdo nevěděl, že by vůbec nějaký chuligánský gang měli a celé to působilo jako vtip. Pak následovalo zatýkání fans Lutonu, a pak následovala operace „Růst“ (Operation Growth), při které zatkli kluky z Wolverhamptonu.

Na Millwall pak dopadla operace „Špinavá nora“ (Operation Dirty Den), ale při procesu se 6 chuligány z Millwall Bushwhackers byli jen dva shledáni vinnými. Pak se při procesu s West Hamem celý soudní proces zbortil na základě rozboru písma, který dokázal, že policie dopisovala do zabavených diářů některé údaje, které zjistila při výsleších. Soudce na základě toho už nevěřil žádným policejním důkazům.

A i když ti stejní policajti vyšetřovali a připravovali soudní proces s chuligány z Chelsea, trvalo ještě další rok, než se podezřelým z prvního procesu s hools Chelsea dostalo spravedlnosti. V roce 1989 odvolací soud nakonec rozhodl, že soud nemá plnou důvěru v důkazy, které mu předložila policie, a odsouzení se dostali na svobodu. I druhý soud s chuligány Chelsea se zhroutil poté, co se objevil další podezřelý důkaz. Mnozí z podezřelých a odsouzených se úspěšně odvolali a vysoudili tučné odškodné, ovšem s tím, že soud neuznal policii zodpovědnou za tyto vykonstruované procesy.

Žádný policajt nebyl nikdy obžalovaný za tento proces pro politiky na objednávku, ani za výrobu falešných důkazů, ani za poslání podezřelých osob do vězení, ať už byli ve skutečnosti vinní či ne. Jak si vláda procesy objednala, tak se i staly. Bohužel, tyto praktiky neplatí jen v Británii, ale neštítí se jich žádná vláda ani policie. Daleko pro příklady chodit nemusíme...

Pokračování příště

*Chris "Chubby" Henderson je jeden ze zakladatelů nacionalistické hudební skupiny Combat84 (hrající Oi!) a člen Chelsea Headhunters. ZDE ukázka plakátu s Chrisem Hendersonem.

Additional information