Následky
Druhý den ráno ležely květiny u prahů italských restaurací po celém Liverpoolu. Zmatení fanoušci vracející se z výjezdu domů vypadali, že nedokáží pochopit, čeho se stali svědky. V Bruselu ještě desítky fans seděly v policejních celách, i když jen poměrně málo zadržených dostalo nějaký trest, kdy by museli pykat ve vězení. Fanoušci byli belgickou policií popisováni jako krvelační šílenci. Komusi ze zadržených prý musela být píchnuta injekce sedativ v šestinásobném množství, než je potřebné k uklidnění splašeného koně, aby mu policie mohla klást otázky. Na samotný stadion byl strašný pohled. Pokroucené ocelové kusy bariéry na konci italské tribuny, které se pod tlakem těl ohnuly ze své původní polohy, byly hrozivým svědectvím síly, kterou fanoušci Juventusu vyvinuli při útěku před fans Liverpoolu. Dalo se mluvit o štěstí, že se nakonec celá zeď pod tímto tlakem zhroutila, protože podle odhadů by zřejmě bylo mrtvých, kteří by se umačkali, mnohem víc. Ironií osudu pak bylo, že si fans Liverpoolu mohli o čtyři roky později na vlastní kůži „vyzkoušet“ co se stane, když se tak obrovská síla masy a její tlak vyvine na objekt, který nepovolí a zůstane stát, jak se i stalo v roce 1989 při semifinále anglického ligového poháru v Hillsborough, kde bylo umačkáno 96 fanoušků a 700 jich bylo zraněno. (Ostatně ironií osudu bylo i pobodání desítek fans Liverpoolu v Římě, protože zrovna fanoušci Liverpoolu měli v Anglii kvůli nožům a častému pobodání hostujících fanoušků dosti špatnou pověst.)

Oficiální reakce z UEFA však byla rychlá: všechny anglické týmy mají zákaz startu ve všech evropských fotbalových soutěžích po dobu šesti let. To poškodilo celý anglický fotbal a zejména pak špičkové hráče, kteří najednou neměli možnost srovnání s ostatním fotbalovým světem, a tak se někteří rozhodli změnit klub a hrát za jiný z kontinentální Evropy. Navíc některé další anglické kluby, které měly velkou šanci uspět v Evropských pohárech přišly o svou šanci. Margaret Thatcherová a Anglická královna se oficiálně omluvily lidem z Belgie a Itálie. Rozjely se rozsáhlé policejní antichuligánské operace, a několik známých tváří chuligánské scény bylo uvězněno. Mnoho chuligánů se i bez policejních represí rozhodlo dobrovolně opustit fotbalové tribuny a násilí „pověsit na hřebík“.

Jak je vidět, je hodně okolností, které vedly k oné tragické události a je také vidět, jaký zhoubný vliv měla tato tragedie na anglickou chuligánskou scénu.

Margaret Thatcherová se na základě těchto událostí sešla s policií, které dala volnou ruku, aby všemi prostředky zničila hnutí hooligans. Policie od té chvíle na boj s hooligans nemusí hledět na náklady a může si vybrat libovolný počet policistů. Ale úkolem je, aby padaly hlavy. A jako první to měl plnou silou pocítil známý chuligánský gang Chelsea Headhunters. Započala policejní operace „Vlastní gól“.

Chuligáni, kteří Chelsea doprovázeli na cestách po celé Británii, byli už dobře známí a stejně tak i obávaní. Kde se objevili, působili nepokoje. Disponovali značným počtem zlobivců, a po jejich návštěvě to mnohdy vypadalo, jako kdyby tam IRA odpálila bombu. Tak například skončilo centrum Southamptonu po jejich návštěvě – s rozbitými obchody, auty a domy. Dalším bonusem pro policii byla skutečnost, že v řadách chuligánů Chelsea byl velký počet skalních rasistů. A tak se čas pro chuligány z Chelsea pomalu krátil.

V roce 1986 pak vypadly první dveře z pantů. V Londýně a v nedalekém londýnském venkově vtrhla policie do domů lidí, které pak obvinila z účasti na násilnostech v organizované skupině, v Chelsea Headhunters. Vyšetřovatelé si odnesli vizitky (calling cards – vizitky se jménem gangu, které se tehdy při přepadeních hojně užívali, aby napadení věděli, s kým měli tu čest - ukázky "calling cards" můžete vidět ZDE), zbraně (včetně vzduchovek a středověkých zbraní, jakým byla např. koule připoutaná řetezem), alba s výstřižky z novin a cokoliv, co by pomohlo podpořit podezření, že dotyčný se účastnil násilností za klub Chelsea Londýn.

Středověká koule připoutaná k řetězu si u novinářů získala velkou popularitu, kdy k její fotce hlásal novinový titulek „Takto přišli vyzbrojení na fotbalový zápas“. Noviny zasely do britské veřejnosti šok, hrůzu a děs, aby podezřelí mohli pocítit plnou silou ruku britské „spravedlnosti“.

Pokračování příště

Additional information